Aldağ, Radyal Fanlı Sıcak Hava Apareyleri ile Enerji Tasarrufu

05 Aralık 2006 Dergi: Aralık-2006

Aldağ, çelik boru çelik kanatlı bataryaların daha az verime sahip olmasından ötürü 1996 yılından itibaren bakır boru alüminyum kanatlı bataryaları radyal apareylerde kullanmaya başlamıştır. Gövde galvaniz sacdan özel olarak şekillendirilmiş konstrüksiyonlu ve elektrostatik toz boyalıdır. Böylece korozif ortamlarda dahi paslanmaya karşı uzun ömre sahiptir. Aldağ, şimdiye kadar kullanılan asenkron trifaze motor + rotor dan oluşan fan gurubu yerine EBM geriye eğik kanatlı statoru dönen motorlu fanları 2006 yılı mayıs ayından itibaren kullanmaya başlamıştır.

Elektrik Kumandasında Kolaylık:

Bu fanlar 220V, 1faz, 50Hz olup kumanda sistemi oldukça kolaydır. Sistem; donanımlı, kontaktör, termik, sigorta, pakoşalterden oluşan bir elektrik güç ve kontrol tesisatı yerine, fiş-priz ve on-of termostatdan oluşan bir elektrik tesisatı ile kumanda sistemi olarak çözümlenebilmektedir. Böylece kumanda maliyetinden de tasarruf sağlanmaktadır.

Sessiz ve Titreşimsiz:

Özel aerofil profilli, geriye eğik radyal fan kanatları motor statoru üzerinde dizilmiş bulunmaktadır. Bu konstrüksiyonda her hangi bir salgı veya balanssızlık mümkün olmamaktadır. Böylece cihazın montajındaki terazisilikden veya tozların birikmesiyle ortaya çıkan salgı ve titreşimlerin önüne geçilmiştir.

Enerji Tasarrufu:

Fan kanatlarının özel profillerinden dolayı aynı hava debisini daha düşük güçlü motorla elde etmek mümkün olduğu yeni üründe, fan ve motorun yapısal özelliklerinden kaynaklanan verim yüksekliği büyük bir enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Yandaki tablolarda eski fan tipi ile yeni fan tipi arasındaki farklılıkları ve 1 yılda yapılan enerji tasarrufu görülebilmektedir. 2500 m2’lik kapalı alana sahip bir fabrika için enerji tasarrufunu düşünürsek, pratik bir hesap yöntemi ile ısı kaybı:

2 500*7(h)*40 = 700 000 kcal/h’dir.

10.000 kcal/h’lik apareylerden seçildiği taktirde 70 adet apareyin 1 yılda yapmış olduğu elektrik enerjisi tasarrufu: 70*245 kW/yıl = 17 150 kW’dır.


Etiketler