Aldağ, Multistack ve Ruud Ürünleri Hakkında Bayilerini Bilgilendirdi

05 Haziran 2001 Dergi: Haziran-2001
Aldağ Mayıs ayı boyunca Türkiye genelinde 80’e ulaşan bayilerine İstanbul Kartal’daki fabrikasında yeni ürünleri hakkında seminerler verdi. 25 Mayıs 2001 tarihinde Bursa bölgesi bayilerine verilen seminer öncesi Aldağ Teknik Koordinatörü Cengiz Hepergil dergimize seminerlerle ilgili şu açıklamayı yaptı.

‘Bu seminerler bayilerimizin Aldağ cihazlarını daha yakından tanıması ve bilmesi için çok önemli. Ayrıca bayilerimizin karşılaştıkları sorunları bize doğrudan aktarmaları için bu toplantılar çok yararlı oluyor. Seminerleri fabrikamızda yapıyoruz çünkü, bayilerimiz cihazları yakından görüp, inceliyorlar ve böylece düşüncelerini almak fırsatını da buluyoruz. Bazı cihazlarımız çok çeşitli ortamlarda kullanılabilme özellikleri var. Örneğin bizim ‘Konformatik’ cihazımız kanallı splitler grubuna giriyor ama bu cihazı hijyenik odalarda, EU9 filtre takarak kullanabiliyoruz, bilgisayar odalarında yerden üflemeli olarak kullanabiliyoruz, yine bu cihazı nem-ısı kontrolü yapılan kalibrasyon odalarında, kapalı yüzme havuzlarında nem alıcı olarak da kullanabiliyoruz ama bu özellikler kataloglarımızda çok kısa belirtiliyor, dolayısı ile gözden kaçabiliyor. Bayimiz istek halinde biz de böyle bir cihaz yok diyebiliyor.

Onun için bayilerimizi bölge bölge fabrikamızda ağırlıyoruz. Bu günkü 4. toplantı oluyor, daha önce Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin bayileri ile toplantılarımızı yaptık. Bundan sonra İstanbul bölgesi bayilerimize ve son olarak İstanbul ve Ankara’da ki projecilerimize cihazlarımızı tanıtan toplantılar yapacağız. Burada Multistack modüler chillerlerin tanıtımı bizim için önem kazanıyor. Bu cihazın bir çok avantajlı özelliklerini anlatıp onları bu cihaz hakkında bilgilendirmemiz gerekiyor.’ Hepergil ayrıca; Kanallı split klimalarının Amerika’da geçerli olan; Kapasite (Btu/H) Ğ Çektiği güç (watt) Yüksek Enerji Verimlilik Oranı (EER)’na göre kabul edilir değerin 10’un üstünde olması gerektiğini Ruud’un ise 60.000 Btu için 14.7 EER olduğunu belirtti. Seminerde bir demo cihazı ile yapılan uygulamada çok sayıda kişinin birlikte bulunduğu ve sigara içilen bar, disko gibi kapalı mekanlarda sigara dumanının normal fan ile sadece karıştırıldığını hava sirkülasyonu ile tekrar ortama verildiği fakat Ruud’un özel duman filtre si ile ortamdan uzaklaştırdığı izlendi. 24 volt enerji girişi ile çalışan karbon filtre, içinde 6000 volt enerji üreterek dumanı iyonize eden aparatın çok ilgi çekeceği ve iyi bir pazarının olduğu belirtildi. Seminerin ardından Bursa bayileri Aldağ fabrikasını gezerek üretim aşamaları hakkında bilgi aldılar. Son olarak Ruud ve Multistack cihazlarının test edildiği bölümü de gezen bayiler akşam yemekte Aldağ yetkilileri ile birlikte eğlendiler.

Etiketler