Aldağ'dan Avustralya esintileri

05 Temmuz 1998 Dergi: Temmuz-1998

Aldağ Soğutma Sanayi A.Ş. ana sponsorluğunda ve Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu desteğinde Avustralya'da yaşayan Türklerin ve Avustralya yerlilerinin (Aboricinler) ortaklaşa sunduğu gösteri 6 Temmuz 1998 günü Cemal Reşit Rey salonunda gerçekleştirildi. Avustralya'dan 37. Uluslararası Bursa Festivaline katılmak üzere gelen 37 kişilik topluluk, müzisyen ve dans sanatçılarından oluşuyor. Çoğunluğunu Anadolu'dan Esintiler Kültür Grubu ve Aboricin Kültür Grubu üyelerinin oluşturduğu bu topluluk Avustralya'nın diğer bazı toplumlarını temsil eden müzisyenler ile beraber Avustralya'nın geniş kültür ve sanat yelpazesinin bir kısmını sunmakta. Sahne Avustralya yerlisi Aboricin'lerin kendine özgü aletlerle çaldıkları müzik ve danslarıyla açıldı. Daha sonra Türk'lerin Avustralya'daki 30 yıllık yaşamı ve geçirdiği aşamalar skeçlerle sergilendi.

Türk halk müziğinden oluşan bölümde çoğu yeni derleme olan ve Türkiye'de ilk kez seslendirilen türkülerden ikisinin öyküsü dramatize edilerek sunuldu.

Kendi öz müziklerinden örnekler sunan Avustralya'nın değişik toplumlarından müzisyenler ayrıca orijinal enstrümanlarıyla Türk halk müziğine eşlik ettiler.

Program Aboricin'lerin müzik ve danslarıyla devam ederken davul ve zurnanın ahenkli katkısına irlandalı grubun katılımıyla elde edilen sanat mozağinin çarpıcı görüntüsüyle sona erdi.


Etiketler