Header Reklam

Aldağ - AHP Endüstriyel ve Ticari Tip Hava Perdeleri

05 Ekim 2010 Dergi: Ekim-2010

Aldağ tarafından üretilen hava perdeleri, Endüstriyel tip ve Ticari tip olmak üzere ikiye ayrılır.

Endüstriyel tip hava perdeleri fabrika, atölye, ambar, depo v.b. yerlerin kapılarında kullanılır. Bu kapılar genelde araç giriş - çıkışına uygun yükleme ve boşaltma yapılan, yükseklikleri 3 metrenin üstünde olan kapılardır.

Ticari tip hava perdeleri iş yerleri, mağazalar, bankalar, restaurantlar, kafeteryalar, spor salonları, okullar v.b. yerlerde kullanılır. Yükseklikleri 3 metrenin altında olan kapılardır.

Amaç; çalışma ortamlarını yaz ve kış olumsuz, istenmeyen dış hava koşullarından (toz, duman ve sıcaklık farklarından) korumaktır.

Bir diğer özelliği ise kapılardan kaynaklanacak ısı kayıp ve kazançlarını önlemektir.

Hava perdeleri sayesinde ısıtma veya soğutma yapılan ortamlarda enerjiden tasarruf sağlanır. Hava perdeleri kapı açıklık ve yüksekliğine göre seçilmelidir.

Gövde

Galvaniz sacdan özel şekillendirilmiş profillerden oluşan bir konstrüksiyon ile iskelet oluşturulmuş ve yine galvaniz sac paneller ile gövde kapatılmıştır. Özel elektrostatik toz boya ile boyanmıştır. Sac kalınlıkları 1 - 1,5 - 2 mm'dir.

Fan

Çift emişli santrifüj fanlar kullanılmıştır. Öne eğik seyrek kanatlı rotor ve salyangoz gövdesinden oluşan fan statik ve dinamik balansı alınarak gövdeye monte edilmiştir.

Motor

Extenal rotor - motor kullanılmıştır. Direkt olarak fan rotoruna fikse edilmiştir. Motor yapısı nedeni ile diğer motorlara nazaran % 30 enerji tasarrufu sağlar. Hiçbir şekilde balans yapmayan rotor – motor bağlantısı ile fanlar sessiz ve güvenli çalışırlar.

Ticari tipler; 230V / 50Hz, Endüstriyel tipler; 380V / 50Hz şebeke cereyanı ile çalışırlar.

Batarya (Coil)

Hava perdesinde ısıtma istendiği takdirde ilave edilir. Ticari tip hava perdelerinde sulu ısıtma bataryası veya elektrikli rezistans kullanılabilir. Sulu batarya bakır boru alüminyum kanatlıdır. Endüstriyel tiplerde sıcak su, kaynar su ve buhar bataryaları seçilebilir. Coil isteğe bağlı olarak çelik boru çelik kanatlı (elektrogalvaniz) olarak da seçilebilir.

Elektrik Panosu

Sistemin çalışıp, durması için gerekli elektriksel donanımın bulunduğu kutudur. Cihaz ile birlikte verilmektedir. Kontaktör, termik - röle ve on/off anahtarı bulunmaktadır. Kapının üstüne konan limit switch ile kapı açıldığında fanlar çalışmaya başlar. Kapının kapanması halinde fanlar durur.

Montaj

Hava perdeleri iki şekilde monte edilebilir:

1) Kapı üstüne ve üfleme yönü aşağıya doğru olacak şekilde (Endüstriyel ve Ticari tipler için)

2) Kapı yanına ve üfleme şekli yandan olacak şekilde (Sadece Endüstriyel tipler için)


Etiketler