ALDAĞ A.ş. TÜRKİYE'DE BİR İLKE İMZA ATIYOR

05 Haziran 1998 Dergi: Haziran-1998

TERMODİNAMİK: Okurlarımıza  Aldağ hakkında bilgi verir misiniz?

TEVFİK AKANNAÇ: Aldağ 1967 yılında kurularak, soğutma makinalan üretimi konusunda faaliyete geçmiştir. Yaklaşık 31 yıldır bu sektör içindedir, ilk 15 yıllık dönem içinde soğuk depo cihazları üretmiş ve taahhüdünü yapmıştır. Ülkemizde o yıllarda gelişmeye başlayan soğuk zincirin halkalarının oluşmasında katkısı büyüktür. Aldağ soğutma konusunda çalışmaya başlayan ilk firmalardan biridir. 1980 yılından sonra yatırım teşvikleri doğrultusunda klima kullanımının yaygınlaşması Aldağ'ın soğutma grupları üretimine ağırlık vermesine neden olmuş ve 1989 yılına kadar soğutma grubu üretimi birinci planda yer almıştır. Daha sonraki yıllarda klima sistemlerindeki üretim yelpazesinin tamamlanması amacı ile klima santralı, su soğutma kulesi, fancoil, paket tip klima ve ısıtma apareyleri üretimine de başlamıştır. Aldağ bugün Topçular'daki fabrikasında seri olarak fan-coil, Kartal E-5 Karayolu üzerindeki yeni fabrikasında da diğer ürünleri üretmektedir. Bu arada satış ve pazarlama teşkilatını da geliştirerek İstanbul'un yanı sıra Ankara ve İzmir Bölge Müdürlüklerini oluşturmuştur. Şu anda Aldağ Türkiye'nin her bölgesine satış yapabilmekte ve servis hizmeti vermektedir.

TERMODİNAMİK:    Üretimlerin   yanında, soğutma grubu ithalatına da ağırlık verdiniz. Bunun nedenlerini açıklar mısınız?

TEVFİK AKANNAÇ: Bildiğiniz gibi Türkiye hızla büyüyor ve Avrupa-Asya arasında sağlam bir köprü konumunda. Teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayan ülkelerden yapılan ithalatlar bu sektörde üretim yapan firmaların kalitelerini yükseltmelerine neden olmuştur. Aldağ da bu süreç içinde soğutma grubu ithalatı ile ürün yelpazesini zenginleştirmeyi düşünmüştür. Ancak talepteki değişkenlikler nedeni ile üretim sayılarının belirli boyuta ulaşamaması ve bu sektörün yan sanayi ile desteklenmemesi, üreticilere verilen teşviklerin kalkması, gümrük birliğine girilmesi, ithalatı körüklemiş; rekabet nedeni ile üreticileri de ithalatçı yapmıştır. Aldağ'ın temel prensibi üretime devam etmek, ithalatı ile de müşteri potansiyelini arttırmaktır.

TERMODANİMAK: ithal gruplarınızdan Multistack adını sık sık duymaya başladık. Bize Multistack grupları hakkında bilgi verir misiniz? Multistack ile ilişkilerinizi değerlendirir misiniz?

TEVFİK AKANNAÇ: Multistack biliyorsunuz bir Avustralyalı firma, ancak International özelliği var. Amerika'da ve Çin'de de üretim yapıyor. Avustralya üzerinden Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerine Amerika'daki ve Çin'deki üretimini de iç piyasada satışa sunuyor. 1995 yılında distribütörlük anlaşması imzaladık. Multistack ürünlerinin bizi  cezbeden tarafı sistemin diğer soğutma gruplarından tamamen farklı olmasıdır. Multistack, soğutma grubunda, dünyada modüler sistemi üreten tek firmadır ve modüler sistemin çalışmasını, ana bilgisayar vasıtası ile iyi bir şekilde düzenlenmiştir. 1995 yılı başında başlayan ilişkimiz 1995 yılı ikinci yarısında sonuçlanmış ve yapılan incelemeler sonunda ithalatına karar verilmiştir. Bugüne kadar yaklaşık 250 modül soğutma grubu satılmıştır. Biliyorsunuz ismi hiç duyulmamış; üstelik Avustralya'dan gelen ve alışılmışın dışında bir görünüme sahip olan bir grubun satışını yapmak oldukça zordur ve cesaret ister. Ancak Aldağ deneyimi ve Multistack teknolojisinin birleşmesi cihaz satışlarını çabuklaştırmıştır. Bununla birlikte referans amacı ile ilk satışlarda iki yıllık garanti verilmiş, cihaz ikili ilişkilerle tanıtılmış ve reklam faaliyetleri ile de pazarda iyi bir yere oturmuştur.

TERMODİNAMİK: Multistack temsilciliği yanında bugüne kadar Aldağ kendi üretimini de devam ettirdi. Multistack soğutma gruplarının üretimine başlanması bu durumu nasıl etkileyecek?

TEVFİK AKANNAÇ: Yerli grup üretimlerimiz shell and tube tipindedir. Bu gruplarımızı da endüstriye hitap edecek şekilde tasarladık. 100.000 kcal/h'e kadar standart üretim yapıyoruz. Bu kapasitenin üstündeki üretimi, özel siparişler hariç düşünmüyoruz. Zamanla üretim ağırlığı Multistack ehillere kayacak.

TERMODİNAMİK: Multistack soğutma grubunun üstünlükleri nelerdir?

TEVFİK AKANNAÇ: Multistack soğutma grubunun üstünlüklerinin başında modüler olması geliyor. Bu özellik yatırımcının yatırımının büyümesine bağlı olarak aynı tesisatta soğutma grubunu da zamanla büyütmesine olanak sağlıyor. Multistack modülleri kompakt özelliğinden dolayı kapı, duvar kırmadan kolaylıkla montaj olanağı sağlıyor. Mikroprosessör kontrolü bütün modüllerin aynı bilgisayardan kontrolüne ve otomasyon sistemine bağlanmasına olanak sağlıyor. Multistack soğutma grupları yedekleme gerektirmediği gibi, herhangi bir arıza durumunda da sistemi devre dışı bırakmaksızın yani daha doğru bir ifade ile soğutma grubu faaliyette iken servis imkanı sağlıyor. Multistack soğutma grupları yedekle-me gerektirmediği gibi, herhangi bir arıza durumunda da sistemi devre dışı bırakmaksızın yani daha doğru bir ifade ile soğutma grubu faaliyette iken servis imkanı sağlıyor. Akıllı yönetimi ile ihtiyaca göre modül çalıştırarak enerji tasarrufu sağlaması, Freeon gazı miktarının oldukça az olması, kaçak halinde kilolarca gaz kaybına neden olmaması ve çevreyi kirletmemesi, hacim olarak az yer kaplaması, nakliye ve taşıma sırasında büyük masraflar gerektirmemesi montaj ve işletmeye alma rahatlılığı soğutma grubunun bilgisayar vasıtası ile her an izlenebilmesi ve arızayı nedeni ile birlikte anında vermesidir. Su soğutmalı gruplar RCW-130'lar maksimum 12 modüle kadar toplam 1560 Kw kapasiteye, hava soğutmalı gruplar RCA-115'ler ise 7 modüle kadar toplam 805 Kw kapasiteye ve diğer hava soğutmalı gruplar RCA-280'ler maksimum 5 modüle kadar toplam 1400 Kw kapasiteye ulaşıyorlar. Ayrıca second ehiller modemi ile iki ehiller grubu beraber otomatik çalıştırılarak soğutma kapasitesi 3260 Kw'a kadar büyütülebiliyor.

TERMODİNAMİK:   Üretim   hedefiniz nedir?

TEVFİK AKANNAÇ: İlk sene 200 modül üretmeyi hedefliyoruz. Bunun 150 modülü su soğutmalı grup olacaktır. Çünkü Türkiye'de su soğutma gruplarına halen talep fazla. Multistack lisansıyla yapacağımız ve Multistack markasını taşıyan soğutma grupları tamamen Avustralya'da üretilen soğutma gruplarının kalitesinde olacaktır. Üretim kalitemizi sağlamak amacı ile öncelikle bir test istasyonu kuruyoruz, çalışmalarına başladık. Soğutma grupları kapasite ve çalışma testlerinden geçtikten sonra müşteriye sunulacaktır. Bu konuda çok titiz davranıyoruz. Türkiye'de üretim yaparak cihaz fiyatlarını aşağıya çekeceğiz. Bu da pazardaki satış hacmimizi olumlu olarak etkileyecektir. Üretime iki band halinde girmeyi düşünüyoruz. Birinci band su soğutmalı hermetik soğutma grubu, ikincisi ise hava soğutmalı hermetik soğutma grubunu içerecektir. Bir sene sonunda üçüncü olarak da yarı hermetik hava soğutmalı soğutma grubunun üretimine başlayacağız. Dolayısıyla Mul-tistack'ın üç ayrı ürün yelpazesini tamamen Türkiye'de üretmiş olacağız. Zaman içinde ithalat oranını azaltarak tüm bu ürünlerin % 60lık kısmını Türkiye'den temin edeceğiz. Bu da ülke açısından önemli bir ekonomik kazanç olacaktır.

Buradaki üretimde ihracatta hedeflenmiştir.  Bu konuda Multistac pazar paylaşımı yapılacaktır.

CENGİZ HEPERGİL: Ben burada Multistack soğutma gruplarının avantajlarına bir ekleme yapmak istiyorum. Multistack soğutma gruplarının tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri yatırımcı açısından, yatırımın son devresinde satın alma avantajı getirmesidir. Örneklersek, bir otel yapıyorsunuz; tesisat katı inşa edildiğinde soğutma grubunu koymak zorundasınız. Dolayısıyla yatırımın en başında soğutma grubunu alıp paranızı bağlarsınız. Üstelik satın aldığınız grup inşaatın devam etmesi nedeniyle zarara uğrayabilir. Ama Multistack'ta böyle bir şey söz konusu değil. Hem paranızı bir yıl önceden bağlamamış oluyorsunuz, hem de soğutma grubunuz devam eden inşaatın risklerinden etkilenmiyor.

TEVFİK AKANNAÇ: Multistack soğutma grubunun avantajlarını belirtirken Sn. Cengiz Hepergil önemli bir noktaya temas etti. Bu durum pazarda bizim şansımızı arttırmaktadır. Bugün ülkemizde kullanılan soğutma gruplarının artık yenilenme zamanı gelmiştir. Dolayısıyla bu yenilenme sürecinde duvar delmeden modül olarak binalara girmesi rahat olan Multistack soğutma grupları, avantajlı olduğundan tercih edilecektir.

TERMODİNAMİK: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor, Multistack ile girmiş olduğunuz üretim sürecinin ülkemize yararlı olmasını diliyoruz.


Etiketler