Aldağ’dan Dört Mevsim Enerji Tasarrufu Sağlayan AKS-DX&VRF Klima Santrali

05 Eylül 2012 Dergi: Eylül-2012

Aldağ tarafından üretilenAKS-DX&VRF klima santrali, standartlaştırılarak, katolog ve kolay seçim tablosuyla birlikte ilk olarak 2-5 Mayıs 2012 ISK-Sodex fuarında mühendislik firmaları ve VRF-VRV üreticilerinin beğenisine sunuldu. Enerji tasarrufu sağlayan yenilikçi çözüm AKS-DX&VRF uygulaması AVM, ofis, otel, banka gibi yerlerde, VRF ile klimatizasyon uygulamalarına paralel olarak taze hava temini amacı ile dizayn ve imal edilmektedir. Sulu sistemlere göre montajları basit, kurulum ve tesisat maliyetleri çok düşüktür. Üst düzey dizayn özellikleri sayesinde tüketicinin kullanım şekline göre dış ortam veya iç ortamda kullanılabilen kompakt bir sistemdir.

 

AKS-DX&VRF klima santrallerinin başlıca özellikleri:

 

1-AKS-DX&VRF klima santrallerinin yapısı

·        Klima santrali EUROVENT BELGELİ olup EN 1751:1988, DIN 1946 Kısım 4:2008 DIN EN ISO 5167 Standartlarında teste tabi tutulmuştur.

·        EN 1886 ya göre Gövde Mekanik dayanımı için Maksimum Sehim: EN 1886’ya göre 1000 pa pozitif ve negatif basınç D1(M), Maksimum Kaçak -400 Pascal için: L2, +700 Pascal için: L2, Filtre Bypass Kaçağı: F9, Termal iletkenlik renci: T3, Isı Köprüsü: TB3 sınıfınıdır.

·        Gövde Panellerinin iç ve dış sacları daldırma galvanizli çelikten mamul, dış sac RAL 9002 polyester esaslı toz boyalı olarak imal edilmektedir.

·        Tüm paneller ve kapılar çift cidarlı olup; sac kalınlıkları minimum dış sac 1 mm., iç sac 0,65 mm’dir.

·        Tüm gövde iç yüzeyleri tamamen düzgün, pürüzsüz, yıkama ve silme temizliklerine uygun olup, hiçbir şekilde kaynaklı birleştirme yapılmamaktadır.

·        İç sac ve dış sac arasında izolasyon malzemesi olarak 50 mm. kalınlığında taşyünü kullanılmaktadır.

·        Santral panellerinin montajı ve demontajı tamamıyla dışarıdan gerçekleştirilmektedir.

·        Santral hücre bağlantıları dışarıdan bağlantı elemanları vasıtası ile gerçekleştirilmektedir.

·        Santral kaseti üzerinde santral teknik bilgilerini içeren ve ayrıca her hücrede hücreleri tanımlayan, kolayca sökülmeyen, nem ve suya dayanıklı, uzun ömürlü bilgi etiketleri bulunmaktadır.

·        Santralin birden fazla hücre halinde sahaya sevk edilmesi durumunda, hücrelerin kolayca birleştirilmelerini sağlamak amacıyla, hücrenin hangi santralin hangi hücresi olduğunu gösteren bilgi etiketleri santral üzerinde bulunacaktır.

 

2-AKS-DX&VRF klima santrallerinin ısı geri kazanım hücresin yapısı

% 100 taze hava ile çalışma özelliğine sahiptir. Klima santralinin içerisinde bulunan sorption rotoru hem duyulur hem de gizli ısı transferi sayesinde yaz şartlarında nem alma, kış şartlarında nemlendirme ihtiyacını büyük oranda ortadan kaldırarak dört mevsim enerji tasarrufu sağlamış olur. Verimleri % 70-85 oranındadır. Sadece duyulur ısı transferi yapan ısı tekerlekli veya plate tip çapraz geçişli uygulamalar da yapılabilmektedir.

 

3-AKS-DX&VRF klima santrallerinin free heating-free cooling özelliği

Klima santrali free heating-free cooling durumlarında % 100 karışım damperleri ve    üstün otomasyonu sayesinde hava sıcaklık değerleri karşılaştırılarak ortamın konfor şartlarını değiştirmeden en ekonomik modda çalışmaktadır.

 

4-AKS-DX&VRF klima santrallerinin DX serpantin özelliği

İhtiyaç duyulan santral kapasitesi ve VRF-VRV modellerinin güçlerine göre santral evaporatörü bölümlendirilmiştir. Her bölümün kapasitesine uygun olarak expension-batarya dağılım sistemi müstakil olarak dizayn edilmekte, ayrı ayrı sensör kovanları DX bataryanın kanat – kurve – emiş borusu üzerine montajı yapılmış, santral kapağı bu duruma göre özel olarak dizayn edilmiştir. Bakır boru kaynaklarından sonra dahi servis için ulaşım kolay hale getirilmiştir.

 

5-AKS-DX&VRF klima santrallerinin aspiratör ve vantilatör özelliği

EC Plug fanlar ile maksimum enerji tasarrufu sağlamakta olup. EC motor uygulaması sayesinde trifaze motor+frekans invertör seçeneğine göre sessiz çalışmanın yanı sıra daha verimli, düşük işletme ve bakım maliyeti, düşük motor kayıpları, küçük boyutlar, kolay kontrol, istenilen çalışma noktasına kısa sürede erişebilirlilik sağlamaktadır.

 

6-AKS-DX&VRF klima santrallerinin Otomasyon özelliği

AKS-DX&VRF klima santralinin en önemli özelliği güç ve otomasyon sistemi (DDC+MCC) müstakil etanaj bir pano içerisinde cihaz bünyesinde bulunmaktadır. Bu durum ilave otomasyon ve kablolama giderlerini ortadan kaldırarak RS 485 Modolü, Modbas protokolü ile BMS’e bağlanabilme özelliğine sahiptir.

 

7-AKS-DX&VRF klima santrallerinin devreye alınıp teslim edilmesi

AKS-DX&VRF klima santral sisteminin start-up’ını VRF firması ve ALDAĞ teknisyenleri birlikte yapmaktadır. Sistemin performans değerleri kontrol edilerek ve son kullanıcı teknisyenlerine eğitim verilerek teslim edilmektedir. Bu durum sistemin sağlıklı çalışması ve tesliminde mekanik taahhüt firmalarına sosuz güvence ve artı değer kazandırmaktadır.

 

 

 

 

 

 


Etiketler