Header Reklam

Alarko Carrier Yeni Çatı Tipi Klimalar

05 Temmuz 2004 Dergi: Temmuz-2004

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Alarko Carrier, Carrier’ın Avrupa-Ortadoğu- Afrika Bölgesi (EMEA) üretim üssüne dönüşüyor. Carrier, İspanya fabrikasını kapatarak ‘Çatı Kliması’ üretimini Türkiye’ye kaydırıyor. Böylece Alarko Carrier, çatı klimasını, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde, üreten ve ihraç eden tek merkez haline geliyor. Kompakt stili ile Roof Top hava koşullandırıcı oldukça hafiftir ve mekanlarda az yer kaplar. Bu nedenle hipermarket, depolar, alışveriş ve ticaret merkezlerinde, sinema, tiyatro vb ile gösteri merkezlerinde, havalimanlarında, okul ve sosyal binalarda, ofislerde ya da endüstriyel uygulamalarda, yeni inşa edilen ve restore edilen yapılarda kullanılabiler.

Sadece soğutmalı (50AZ) ve ısı pompalıdır (50UZ). Ekonomizör ile havalandırma ve serbest soğutma yapılabilir. Dört mevsim için en ekonomik işletim koşulları sağlanır. Sadece soğutmalı klimalara sonradan elektrikli ya da sıcak sulu batarya eklenmesiyle ısıtma sağlanabilir, ısı pompalı modellerde mekanik ısıtmanın yanında ilave ısıtıcı olarak elektrikli ya da sıcak su bataryalı ısıtma sistemleri kullanılabilir. 50AZ cihazlarında 43-116,1 kW arasında soğutma yapan 6; 50UZ ısı pompalı cihazlar ise 41-77 kW arasında soğutma, 45-85 kW arasında ısıtma yapan 4 model vardır. Standart hava giriş ve çıkışı alttandır. Ancak alt bölüme ilave edilebilecek çatı kaidesi ile kolaylıkla yandan hava çıkışı yapılabilir. Cihazın tüm standart parçaları, elektrik ve soğutucu devreleri fabrika montajlıdır ve test edilmiştir. Montaj yerinde sadece elektrik ve drenaj bağlantıları ile ek soğutucu şarjı yapıldıktan sonra çalışmaya hazır hale gelir.  Çatı yerleştirmeleri için standart ve eğimli kaideler sağlanabilir. Kanallar alttan kaideye bağlanır. Dolayısıyla, kanal bağlantıları cihaz yerleştirilmeden önce yapılabilir.Bağlantı çerçevesi ile kanala kolay bağlantı yapılabilir, cihaza hasar verme riski bu sayede minimuma indirilmiştir.

R-32, R-125 ve R-134a‘nın karışımıdır, R-22‘ye eşdeğer bir performans sağlar, çevre koruma sorunlarına ekonomik çözümler sunar. 50AZ/UZ'nin parçaları özellikle yeni soğutucuya göre tasarlanmıştır ve laboratuar koşullarında defalarca denenmiştir.