Header Reklam

Alarko Carrier SODEX 2001'de Yeni Ürünü VRF Sistemini Tanıttı

05 Mart 2001 Dergi: Mart-2001

Bu yıl Antalya?da ilk kez düzenlenen SODEX 2001 Klima Fuarı?nda 580 metrekarelik dev standıyla ve tanıttığı ürün yelpazesiyle Alarko Carrier HVAC sektörünün yine bir numarası oldu.SODEX 2001?de geniş ürün yelpazesini tanıtan Alarko Carrier, fuar etkinlikleri çerçevesinde VRF sistemleri klimaların özelliklerinin anlatıldığı bir seminer düzenlendi. Alarko Carrier?dan Şebnem Özkal ve Özgür Can tarafından verilen seminerde VRF sistemli klimaların kullanım alanları, teknik özellikleri ve avantajları anlatıldı. Çok sayıda katılımcının izlediği ve yoğun ilgi gören seminerden sonra Alarko Carrier standında ziyaretçilere bir kokteyl verildi. VRF (Variable Refrigerant Flow-Değişken Soğutkan Debili Sistem) Sistemi tek bir dış ünite ve ona bağlanabilen 16 adete kadar iç üniteden oluşuyor. Modüler olarak tek dış üniteye 40 adede kadar iç ünitenin bağlanma olanağını sağlayan VRF Sistemi, 22 kw-130 kw soğutma kapasitesi aralığında 19 farklı modüler dış ünite seçeneği sunuyor. Bireysel kullanımda tek merkezden kontrole, bina otomasyon sistemlerine uyumdan internet erişimine kadar çok önemli avantajlar sunuyor. VRF Sistem gerek kapasite aralığı gerekse sistem çözümleri ve avantajlarıyla gerekse kontrol seçenekleri ile küçük mekanlardan çok katlı binalara kadar akla gelebilecek heryere uygun çözüm seçenekleri sunuyor. Çevre dostu olan VRF Sistemi?nde ozon tabakasına zarar vermeyen R 407C gazı kullanılıyor.

VRF ısı geri kazanım sistemi ile aynı anda ısıtma ve soğutma yapılabiliyor. Yani yan yana iki mekandan birbirine soğutma işlemi uygulanırken diğerine ısıtma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

VRF Sistemi diğer sistemlere göre büyük oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Özellikle ısı geri kazanımlı sistemler bu konuda çok avantajlı.

Diğer bir önemli avantajı ise yer tasarrufu. VRF Sistemi emsalleri ile karşılaştırıldığında % 40 yer tasarrufu sağlıyor. VRF Sistem hafif tasarımı yardımıyla asansörle bile yerine taşınabiliyor ve kapladığı hacim sayesinde büyük ölçüde yer tasarrufu sağlıyor.


Etiketler