Header Reklam

Alarko & Carrier Ortaklık Sözleşmesi İmzalandı

05 Mayıs 1998 Dergi: Mayıs-1998

Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin % 84 hissesine sahip olan Alarko Holding A.Ş., hisselerinin yarısını Carrier'a satarak % 50-50 oranında oluşturduğu ortaklığın sözleşmesini, 20 Nisan 1998 günü saat 9.30'da Swiss Otel'de düzenledikleri basın toplantısında imzaladılar. Sözleşme koşulları ve resmi izinler ile ilgili prosedürün tamamlanmasıyla yürürlüğe girecek ortaklık "Alarko Carrier San. ve Tic. A.Ş." olarak ifade edilecek. 1954 yılında İshak Alaton ve Üze-yir Garih tarafından, kollektif şirket formunda kurulan Alarko San. Tic. A.Ş., bugün Türkiye'nin önde gelen sanayi, taahhüt, arazi geliştirme, gıda, ticaret ve turizm kuruluşları   arasında  yer  alan   Alarko Holding A.Ş.'nin bir iştirakidir. Alarko Holding 1992 yılının ocak ayında hisselerinin % 16'sını halka arz ederek Alarko San. ve Tic. A.Ş.'ni borsada kayıtlı halka açık bir şirket konumuna getirmiştir. Alarko ile ortaklık kuran Carrier, 23 Milyar $ ciro ile, dünyanın en büyük 58. üretim organizasyonu olan ABD kökenli UNITED TECHNOLOGIES'in bir parçasıdır. United Technologies tüm dünyada uçaktan inşaata, otomotive kadar teknolojik ürün ve hizmet üretmektedir. Carrier 6 milyar $ cirosu ile 145 ülkede 40.000'e varan çalışanı, 11 global pazar payı ile sektöründe lider pozisyonda bulunmaktadır.

Alarko&Carrier    ortaklığının    yeni bir  sinerji  yaratacağını  ifade eden Alarko Şirketler Grubu Başkanı Dr. Üzeyir Garih dengeli bir birliktelik oluşturan bu stratejik ortaklığın Alarko'yu bir dünya markası olma yolunda güçlendireceğine dikkat çekti.

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton ise, hisse satışından elde edilecek gelirin büyük bir kısmının enerji yatırımlarına yönlendirileceğini belirterek özellikle hidroelektrik santralleri yatırımlarını geliştireceklerini ifade etti. İshak Alaton. ayrıca Alarko San. Tic. A.Ş.'nin 110 milyon $ olan bugünkü cirosunun, bu ortaklıkla 3-4 yıl içerisinde 300 mı^« $'a ulaşabileceğini vurguladı. Bu ortaklıkla Carrier teknolojisi Türkiye'ye gelecek ve üretimde işbirliği yapılacak. Alarko. mevcut pazarlarının dışında Carrier'in faaliyet gösterdiği 160 ülkeye de satış yaparak pazar ağını genişletebilecek.

Alarko ve Carrier, bu yıl Gebze'de Isıtma Soğutma Klima ekipmanları üretecek fabrikalarının yatırımına başlayacak 60.000 nr alana kurulacak tam entegre tesisin, 1999 yılında üretime geçmesi planlanıyor.

"Türkiye hızlı gelişen bir pazar. Bu ülkede Alarko gibi ünlü ve saygın bir şirketle birliktelikten memnuniyet duymaktayız. Ço i dağıtım teşkilatı, ürün teknolojisi, idari organizasyonu bulunan Alarko ile birlikte Doğu Avrupa ve Eski Sovyet ülkelerinde de işbirliği yapabileceğiz. Yapacağımız yatırım, bu ülke ekonomisine ve gelişme potansiyeline duyduğumuz güvenin göstergesidir" diyen Carrier Avrupa Genel Müdürü Geraud Darnis, Alarko'ya duyulan güvenin sonucu olarak da ilk beş yıl Genel Müdür ve Finans Müdürü makamlarının Alarko'ya bırakıldığını ifade etti.

6  kişiden  oluşacak  yönetim  kurulunda, her iki ortak eşit sayıda üye ile temsil edilecek. Carrier'e satılan % 42 hissenin satış bedeli 40.3  milyon $


Etiketler