Alarko Carrier, EN 16001 Standardı ile Belgelenen İlk Türk Firması Oldu

05 Mayıs 2011 Dergi: Mayıs-2011

Alarko Carrier, Enerji Yönetim Sistemi'nin kurulması ve sürekliliğinin sağlanmasını tanımlı hale getiren EN 16001 standardı ile belgelenen ilk Türk firması oldu. BSI (British Standards Institution) tarafından veriln belge, enerji tüketimini izlemenin yanı sıra, kullanımı azaltıcı planlamalar ve çalışmalar yapmayı da zorunlu tutuyor. Alarko Carrier Yardımcı İşletmeler Müdürü ve Enerji Yöneticisi Erkin Savçın, 2004 yılından bu yana işletmekte oldukları enerji yönetim sistemleriyle, merkezi bir bilgisayar üzerinden izleme, ölçme yapmakta ve kullanımı azaltıcı projeler geliştirmekte olduklarını belirtti. Savçın, "Bu nedenle organizasyonumuz ve çalışmalarımızla, altyapı olarak BS EN 16001 Enerji Yönetimi Sistem Standardı belgelenmesine uygun durumdaydık" dedi.
 
Çalışmalar, 1 milyon 145 bin TL'lik Tasarruf Sağladı
 
Nisan sonu itibariyle, doğalgaz kullanımı, ısınma, ar-ge faaliyetleri, üretim gibi proseslere göre de ayrı ayrı izleme ve kontrol çalışmalarına başlanacağını belirten Erkin Savçın sözlerine şöyle devam etti; "2004 yılından bu yana elektrik enerjisi kullanımında % 33'lük bir tasarruf sağlamış durumdayız. Ofis aydınlatmalarında gerçekleştirilen çalışma sonunda % 45, üretim aydınlatmalarında % 48, bina dış cephe ve çevresel aydınlatmada ise % 42 oranında tasarruf elde ettik. Çalışmalarımız bize toplam 1 milyon 145 bin TL'lik bir tasarruf sağladı."
 
Belirlenen 42 noktaya yerleştirilen haberleşme cihazlarıyla, anlık olarak veya tanımlanan zaman dilimi için makine ya da  saha bazında kullanımlar, bilgisayar ekranından görülebiliyor. Sahadan toplanan dijital ve analog sinyallerden elde edilen  'enerji yoğunluk haritası' ile enerji kullanımını azaltmaya yönelik projeler geliştiriliyor. İzleme sistemi sayesinde, tasarruf projelerinin tamamlanması ve sonrasında kullanımda ne kadar azalma sağlandığı ölçülebiliyor. Ayrıca sistem ile ürünler üzerine düşen enerji maliyeti de hesaplanabiliyor.
 
Alarko Carrier, standart gereği her 6 ayda bir BSI tarafından denetleniyor. Her yılın başında yoğun enerji kullanımı ile ilgili risk değerlendirmeleri yapılıyor ve yılsonuna kadar gerçekleştirilecek tasarruf çalışmaları planlanıyor, yılsonu tahmini kullanım hedefleri tanımlanıyor.


Etiketler