Alarko Carrier Bayilerini, Mizah, Sanat ve Tarihle Buluşturdu

05 Haziran 2005 Dergi: Haziran-2005

Alarko Carrier, eğitim seminerlerinde yenilikçi bir yaklaşım sergiledi. Alarko Carrier bu toplantı ile bayilerini sektördeki gelişmelerden haberdar etti. Düzenlenen toplantıda bayiler Zihnir Sinirin yaratıcısı İrfan Sayar, mühendislik alanındaki mizah anlayışıyla dikkat çeken Aydın Boysan, Türkiye ekonomisini masaya yatıran Ege Cansen, tarihi eserlere sahip çıkma bilincini yaratmada etkili çalışmalar yürüten Özgen Acar, AB ilişkilerinde akla gelen ilk isimlerden Can Baydarol ve stiltarz konusunda danışmanlık yapan Tülin Kermen ile kültür, mizah, politika ve tarihle buluştu.

İklimlendirme sektörünün öncü kuruluşlarından Alarko Carrier, bayileri için düzenlediği bir dizi eğitim seminerini bu sene 27 29 Mayıs tarihleri arasında TUSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) Gebze tesislerinde 137 bayinin katılımıyla gerçekleştirdi. Alarko Carrier, bu toplantılar ile bayilerini, bir yandan sektördeki gelişmelerden haberdar ederken diğer yandan da "Mühendislik ve yaratıcılık", "Eski eserler ve Türkiye", "Giyim ve tarz", "Türkiye ekonomisi nereye gidiyor?" gibi güncel konularda bilgilendirerek, seminerlere farklı bir boyut kazandırdı. Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin yaptığı açılış konuşmasında, beşincisini düzenledikleri eğitim seminerlerinde "Klasik müzikten, çevre bilincine, borsadan sanat tarihine, mizaha gündelik hayatın koşuşturmacası içinde bayilerin zaman ayıramadıkları farklı konuları masaya yatırıyoruz. Bu tür seminerlerin bize yeni görüşlerin kapılarını açacağına inanıyorum. Okul eğitimi sırasına öğrenemediklerimize bu seminerler sayesinde ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Alarko Carrier Pazarlama Şube Müdürü Hırant Kalataş yaptığı konuşmada, bayilerinin her sene seminere gösterdikleri yoğun ilgiden memnun olduklarını söyledi. Kalataş, seminer dizisinin, sektörel alanda bayiler ile ilişki kurma ve bilgilendirme fırsatı da verdiğini vurguladı: "Düzenlenen seminerler ile bayilerimizle yakınlaşma, sorunlarını dinleme, gereken çözümleri üretme ve her anlamda önümüzü görerek ilerleme olanağı yakalıyoruz." Alarko Carrier olarak kişisel eğitime verdikleri önemin altını çizen Kalataş, "Bayilerimizden aldığımız öneriler doğrultusunda her sene yeni ve güncel başlıklar eklediğimiz seminerlerde, işlediğimiz çeşitli konularla hem seminerleri keyifli hale getiriyor, hem de bayilerimizin kültür, sanat, sosyal yaşam konusunda bir vizyon geliştirmelerine yardımcı oluyoruz" dedi.

Uzman isimlerden güncel konulara bakış...

Eğitim seminerleri kapsamında konuşma yapan İrfan Sayar "Mühendislik ve yaratıcılık" temasını Prof. Dr. Zihni Sinir projeleri çerçevesinde işledi. Konuşmasında "insan ve teknoloji arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen serüveni" anlatan Sayar, "Yaratıcı olmak için bilinmeyenin keşfine çıkmak gerekir" mesajını verdi. "Mana ve maddenin eşdeğerde olduğunu" söyleyen Sayar, "Mananın değerini başka zamanlara ve başka mekanlara taşıyabilmek için maddenin olmazsa olmazlığından" söz etti.

Aydın Boysan "Mühendislik, mimarlık ve mizah" konulu seminerinde mühendisliğin mizahla ilişkisini irdeledi. "Mizahın asıl ve asil amacının, insanları güldürmek değil düşündürmek" olduğunun altını çizen Boysan "Mizah, bütün neşeli ve kahredici derecede üzüntülü olaylara tüm yaşamın içindedir" dedi: "Gülmek, hatta kahkaha atmak, mizahın ikinci derecede yan ürünlerinden ibarettir. İdam sahnesi fıkraları bile, mizahın önemli ve saygıdeğer konularını içerir. Bu nedenle mizahın duru Türkçe olarak "Gülmece" sözcüğü ile eşanlamlı kullanılması tam bir saçmalıktır." "Türkiye ekonomisi nereye gidiyor" konulu seminerde ise Ege Cansen, Türkiye gündemindeki sorunları masaya yatırdı ve Türkiye ekonomisinin durumunu zaman boyutuyla ilişkilendirerek anlattı. Gazeteci yazar Özgen Acar "Eski eserler ve Türkiye" başlığını taşayan konuşmasında, Türkiye'nin tarihsel, kültürel ve dinsel mirasının dünya çapındaki önemini anlattı. Troia Hazinesi, Karun Hazinesi, Elmalı Definesi'nin kaçırılışmı, tanıklarının ağızmdan aktardı ve bunların geri getiriliş öykülerini saydamlar eşliğinde sundu. Acar, bu yağmanın önlenmesi konusunda yapılan girişimlere de değindi.


Etiketler