Alarko Carrier, Ar-ge Gücünü Tescilledi

05 Temmuz 2012 Dergi: Temmuz-2012

Alarko Carrier, Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından verilen “Ar-Ge Merkezi Belgesi”ni almaya hak kazandı. Bu belge ile sektöründe bu alanda belge sahibi şirketlerden biri olarak ar-ge gücünü tescilleyen Alarko Carrier; verimliliğini artırarak müşterilerine daha kaliteli hizmetler, daha yenilikçi ürünler ve projeler sunmayı hedefliyor.

Önümüzdeki dönemde ar-ge yatırımlarımızı geliştirerek öncü ürünler ortaya koymayı planlıyoruz

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin,”Gelişim ve inovasyon odaklı bir şirket olarak, her yıl ar-ge çalışmalarımız için ciddi miktarlarda kaynak ayırıyoruz. Ar-ge Merkezi oluşumuzla birlikte bu alandaki kaynaklarımızı daha da artırmayı öngörüyoruz” dedi. Farklı sektörlerden sınırlı sayıda markanın sahip olduğu Ar-ge Merkezi Belgesini, kurumların Türk ekonomisine yaptığı yatırımın önemli bir göstergesi olarak değerlendiren Şahin sözlerine şöyle devam etti: “Ar-ge Merkezimizle sektörümüze ve ülkemize sunacağımız hizmet ve ürünlerle örnek olmayı hedefliyoruz. Ar-ge Merkezimizde oluşturduğumuz dinamik kadromuzla halen üretmekte olduğumuz ürünlerimiz ile ilgili olarak yapacağımız geliştirmeler ve sektörün ihtiyaçlarına dönük olarak üretim planlamalarımıza dahil edeceğimiz katkı payı oldukça yüksek olan ileri teknoloji ürünlerini de geliştirmeyi planlıyoruz.” Şahin, Alarko Carrier’in Gebze üretim üssünün aynı zamanda ortağı Carrier’ın da global anlamda ürün ihtiyaçlarını da karşılayan önemli bir üretim merkezi olduğuna işaret ederek “Gebze üssümüzde oluşturulan ar-ge merkezimiz aynı zamanda Carrier’ın uluslararası koşullar için ihtiyaç duyduğu yeni ürün geliştirme ve inovasyon ihtiyaçlarına da cevap verebilecek kapasitede olacak. Bu anlamda burada oluşturulan ve belgelendirilen ar-ge merkezimiz aynı zamanda Ortadoğu ve Avrupa’daki Carrier şirketleri için de bir merkez olacaktır” dedi.

Bu tescil çok kapsamlı bir süreci işaret ediyor

Bu tescilin çok kapsamlı bir süreci işaret ettiğini belirten Önder Şahin; teknolojik varlıklar, insan kaynakları, proje yönetim yetenekleri gibi bir markanın bütün inovatif güçlerinin bir araya getirildiğini, bu güçlere ise yalnızca ar-ge kültürü gelişmiş markaların sahip olabileceğini sözlerine ekledi. Şahin, “Biz Alarko Carrier olarak ar-ge’yi teknolojinin, rekabetin, üretimin ve nitelikli işgücü istihdamının anahtarı olarak değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda da kanunun şart koştuğu bütün maddeleri haiz olarak çalışmalarımızı hep daha ileri düzeye taşımak için sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Başarılarının temelinin sahip oldukları insan kaynağı olduğunu da sözlerine ekleyen Şahin, “Ar-ge’de uzmanlaşmak nitelikli işgücünü teşvik eden bir unsur. Ar-ge merkezi olmanın önemli bir unsuru da; ar-ge merkezi olan şirketin, uzman personel (lisansüstü ve doktora derecesine sahip çalışanlar) sayısında artışın verilen teşviklerle özendirilmesi. Bu hem yeni uzman personel alımı hem de mevcut personelin lisansüstü ve doktora yapmaları konusunda teşvik edilmeleri şeklinde olmakta. Biz Alarko Carrier olarak, personelimizin yüksek lisans ve doktora eğitimlerini eğitim politikalarımızla destekliyoruz” dedi.

 

 


Etiketler