Alarko Carrier’in yeni ürünü;ATAG Yoğuşmalı Kazan ve Kombiler

05 Şubat 2003 Dergi: Şubat-2003
Alarko Carrier güvencesi ile ‘Blauwe Engel II’ yeni nesil yoğuşmalı duvar tipi kazan ve kombiler şimdi Türkiye’de. ‘Mavi Melek II yoğuşmalı kazanlar’ Avrupa’nın en önde gelen yoğuşmalı kazan üreticilerinden ATAG Verwarming BV tarafından Hollanda’da üretiliyor. ALARKO Carrier tarafından piyasaya sunulan gelişmiş teknoloji ürünü yoğuşmalı kazan ve kombilerin en önemli özelliği atık gazın içerisindeki su buharının yoğunlaştırılarak, yoğuşma gizli ısısının geri kazanılması ve böylece atık gaz ve taşınım kayıplarının düşürülerek verimin artırılması. Yoğuşmalı kazan ve kombiler; yüksek verimli, yakıt tüketiminde ve bakımda ekonomik, düşük emisyonları ile çevre dostu, standartlara tam uygun ve güvenilir, bütün ana parçalarda kaliteli ve sağlam, geliştirilmiş elektronik beyinle tam konforlu, kullanıcı dostu kumanda sistemiyle kolay kullanımlı, yerleştirmede kolay montaj özellikleri ile dikkat çekiyor.

TASARIMI, DİZAYNI ve ESTETİĞİ İLE FARKLI

Estetik görünümü, kompakt yapısı nedeniyle küçük boyutlu ve daha az yer kaplayan yoğuşmalı kazan ve kombiler isteğe bağlı olarak evin her köşesine monte edilebiliyor ve aynı zamanda mobilya ile de uyum sağlıyor. Özel tasarımı, ön karışımlı seramik yakıcısı, farklı iyonizasyon ve ateşleme sistemi, özel paslanmaz çelik esanjörü ve yüksek ısı kazanımı konstrüksiyonu sayesinde yüksek verimli, düşük emisyonlu yeni nesil yoğuşmalı kazan sınıfında yer alıyor.

GERÇEK DENETİM ve KONTROL, TAM GÜVENLİK

Tüketici beklentilerine göre özel olarak geliştirilmiş elektronik sistemi sayesinde; gereksinim duyulan enerji sensörlerle yapılan hassas ölçümlerle tespit ediliyor. Sensörlerden gelen uyarılara göre elektronik devreler cihazın en ekonomik koşullarda güvenli olarak çalışmasını temin ediyor.

UZUN ÖMÜRLÜ KOMPLE PASLANMAZ ÇELİK EŞANJÖR

Yoğuşma prensibine tam uyumlu, 81 adet kanatçıksız düz borudan oluşan, zamanla verimi düşmeyen, korozyona dayanıklı, yüksek verimli ve uzun ömürlü komple paslanmaz çelik ana eşanjöre sahiptir.

YÜZDE 109 NORM KULLANMA VERİMİ (40/30 ûC’de)

Baca gazındaki gizli ısıdan faydalanılarak yüzde 109’a ulaşan norm kullanma verimi (40/30 ûC). Esanjörünün artırılmış ısı transferi alanları cihazın yüksek su sıcaklıklarda da (50/30 ûC ‘de % 107, 80/60 ûC’de yüzde 98 norm kullanma verimi) yüksek verimle çalışmasını temin ediyor.

YÜZDE 16-100 ARASINDA KAPASİTE KONTROLÜ

Kazan yüzde 16-100 kapasite aralığında kademesiz olarak çalışıyor, dur-kalklar minimize ediliyor. Enerji gereksinimine göre hava/yakıt oranı otomatik olarak ayarlanıyor ve ideal konfor koşulları minimum yakıt tüketimi ile sağlanıyor. 15 - 60 KW kapasite aralığında, sadece ısıtma (kazan), ısıtma ile birlikte kullanım sıcak suyu sağlayan (kombi) 8 ayrı model mevcut. Kaskad uygulaması ile 480 kw' a kadar ulaşan kapasitesi ile küçük evlerden, büyük villalara, apartmanlardan işyerlerine kadar oldukça geniş uygulama alanına sahip.

GERÇEK OTOMASYON VE KONFOR

Elektronik programlama ve kontrol ünitesi ile değişen dış hava sıcaklıklarına göre; cihaz en ekonomik konumda çalıştırılarak istenilen zamanlarda arzu edilen ortam sıcaklıkları temin ediliyor. Günlük üç ayrı program yapılıp, gece - tatil - parti işletmeleri seçilebiliyor.

OTOMATİK HAVA ATMA PROGRAMI

Otomatık hava atma programı sayesinde tesisattaki ve cihazdaki hava tamamıyla atılıp, su akışının bozulması engelleniyor ve tesisattaki gürültüler önleniyor.

DÜŞÜK EMİSYONLARI İLE EMSALSİZ

Yıllık ortalama emisyonları ile emsalsiz. ( NOx 12 ppm ve CO 11 ppm). Yeşile, doğaya, çevreye ve gelecek nesillere duyarlı.

HİJYENİK PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM SUYU BOYLERİ

Komple paslanmaz çelik boyler sayesinde, kullanım sıcak suyu daha hijyen koşullarda temin ediliyor.

ZARARLI BAKTERİLERİ YOK EDEN ANTİ LEGİONALLA PROGRAMI

Boylerdeki su sıcaklığı 56 ûC’nin altına düştüğünde anti-lejyoner programı devreye giriyor ve kullanım suyunu 63 ûC’ye kadar ısıtarak, insan sağlığı için zararlı bakterileri yok ediyor.

KOLAY KULLANIM,  HIZLI ve HATASIZ SERVİS OLANAĞI

LCD ekrandan cihazın tüm çalışma konumları ve parametreleri kolaylıkla izlenebiliyor, isteğe göre değiştirilebiliyor. Cihaz arızaların tespitini ve teşhisini de kendisi yaparak kullanıcıya ve servise hatanın ne olduğunu kodu ve numarası ile kesin olarak gösteriyor. Böylece bilgilendirme ve servis hizmetleri daha hızlı ve hatasız olarak sağlanıyor.

NEDEN YOĞUŞMALI KOMBİ?

Konvansiyonel kazanlarda, cihaza verilen ısının tamamından zorunlu olarak yararlanılamaz. Verilen enerjinin yüzde 8’i baca gazları ile kazan bünyesinde taşınımla, yüzde 11’lik bölümü ise yanma sonucu oluşan atık gaz içerisindeki su buharıyla atmosfere atılır ve bu kullanılamayan kayıp enerjidir. Yoğuşmalı kazanlarda; atık gazın içerisindeki su buharı yoğunlaştırılarak su buharının yoğuşma gizli ısısı geri kazanılır. Bunun sonucunda atık gaz ve taşınım kayıpları düşürülerek kazanın verimi arttırılmış olur.

Etiketler