Alarko Carrier’den Klima Sistemleri Kitabı

05 Temmuz 2001 Dergi: Temmuz-2001
Alarko Carrier 1998’de yayımladığı ‘Klima Sistemleri-Temel Bilgiler’ kitabının çok ilgi görmesi üzerine genişletilmiş ikinci baskısını yaptı. İkinci baskıda kitaba 4 yeni bölüm eklendi. Beş bölümden oluşan kitapta değişik ortamların havasının koşullandırılmasında kullanılan cihaz ve çalışma ilkeleri, sistemlerin uygulama alanları, başlıca üstünlük ve eksiklikleri inceleniyor. Yeni baskıda 1. bölümü oluşturan, ‘Temel Bilgiler’de ‘En az enerji tüketerek sağlık koşullarına uygun hava sağlayacak’. Hava koşullandırma konusunda genel tanımları sistem ve cihaz seçimi için gerekli olan temel verileri öğrenmek isteyen tesisat mühendisliğine yeni başlayan ya da işleri gereği klima sistem ve cihazları ile ilgilenmek durumunda olan mühendisler dikkate alınarak hazırlandı.

‘Yapılarda Havalandırma ve İç Ortam İçin Tasarım Kriterleri’ başlığını taşıyan 2. bölümde iç ortamlarda en az enerji tüketerek sağlık koşullarına uygun hava sağlayacak sistemleri tanımlayan tasarım kriterleri belirlendi.

‘Sistem Çözümleri’ başlıklı 3. bölümde Carrier’in bazı tipik durumlar için önerdiği klima cihazları ve sistemleri ile kumanda sistemleri, örneklerle tanıtılmış.

‘Klima Santralleri’ başlıklı son bölümde ise Carrier’in tasarladığı ve Alarko Carrier tarafından üretilen klima santrallerinin teknik özelliklerini açıklandı.

Ayrıca kitabın sonunda Tesisat Mühendisleri Derneği tarafından hazırlanan ‘Isıtma Havalandırma, Klima Terimleri Sözlüğü’nün Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe bölümlerine yer verilmiş.

Etiketler