Header Reklam

Alarko Carrier’dan Kyoto Standartlarında Yeni Bir Ürün

05 Nisan 2005 Dergi: Nisan-2005
Alarko Carrier ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD)’nin birlikte düzenledikleri, Türkiye’de satışa sunulan çevre dostu Aquasnap Puron soğutma grubunun ve metrik birimlere dönüştürülerek Türkçe’ye çevrilen "Carrier Hava Koşullandırma Sistem Tasarımı El Kitabı-Cilt 1"in tanıtım toplantısı 10 Mart 2005 tarihinde Swiss Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıda Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, TTMD Başkanı Hüseyin Erdem, Carrier Fransa Montluel Fabrikası Ticari Sistemler Pazarlama Müdürü Mazin Ghannam, Carrier Fransa Montluel Fabrikası Ticari Sistemler Ürün Müdürü Pierre Crevat ve Alarko Carrier Pazarlama Şube Müdürü Hırant Kalataş birer konuşma yaptılar. Kyoto Protokolü’ne uygun olarak üretilen ilk büyük ölçekli soğutucuyu Türkiye pazarına sumaktan memnun olduklarını belirten Önder Şahin şunları söyledi: ‘Soğutucuda kullanılan puron gazı sayesinde ozon tabakasına zarar vermeyen bu ürün ayrıca ekonomik olması nedeniyle benzerlerinden ayrılıyor. Yapılan titreşim sesleri ile özellikle hastane gibi sessizlik ihtiyacı duyulan ortamlar için uygunluğu kanıtlanmış olmasının yanı sıra montajı ve kullanımı da diğer soğutuculara oranla çok daha kolaydır. 1992 yılında halka halkla açıldığından bu yana İMKB’de hiç zarar açıklamayan şirketler arasında yer alan Alarko Carrier, 2004 yılının ilk dokuz ayında 136 trilyon liralık net ciro elde etti. 2004 yılı sonu itibariyle 197.5 trilyon lira net ciroya ulaştık. 2005 yılında ise 200 trilyon liranın üzerinde bir ciro hedefliyoruz. Alarko Carrier’ın her yıl ihracatını ve ihracat pazarlarını sürekli artırmayı hedefliyor, AB ülkeleri içinde en fazla ihracatı (toplam ihracatın %20’sinden fazlasını) İngiltere’ye yapıyoruz. İngiltere’yi Çin, Azerbaycan, Şili, Pakistan, Lübnan ve Litvanya takip ediyor. ’

Aquasnap Puron soğutucularının tanıtıldığı toplantıda sunum yaparak ürünü tanıtan Carrier Fransa Montluel Fabrikası Ticari Sistemler Pazarlama Müdürü Mazin Ghannam, Aquasnap Puron’un küresel ısınmaya sebep olan karbondioksit gazının yayılımını minimuma indirgeyerek çevreyle uyum içinde çalıştığını ve Kyoto Protokolüne uygun olarak üretildiğini söyledi.

Carrier Fransa Montluel Fabrikası Ticari Sistemler Ürün Müdürü Pierre Crevat ise Aquasnap Puron soğutucularının genel özelliklerini anlattı. Crevat ‘Ozon tabakasını koruyan ve yüksek termodinamik verime sahip AQUASNAP PURON, küresel ısınmaya neden olan karbondioksit gazı yayılımını en aza indiren Puron Gazı’nın (R410) kullanıldığı ilk büyük ticari kuruluşlar ve merkezler için üretilmiş soğutucu olma özelliğini taşıyor. Puron, ozon tabakasına zarar vermiyor ve iklimlendirme yaparken hava transferinde diğer soğutucuların gazlarına kıyasla çok daha etkili oluyor. Avrupa’da ilk defa olarak ‘shake table’ adı verilen titreşim masalarında test edilmiş olan Aquanap Puron’un, özel V tipi dizaynı ile piyasadaki benzerlerine kıyasla % 5 daha sessiz ve etkili çalıştığı yapılan titreşim testleriyle de ispatlandı. ’dedi.

Hava Koşullandırma Sistem Tasarımı Kitabı

Toplantıda metrik birimlere dönüştürülerek Türkçe’ye çevrilen ‘Hava Koşullandırma Sistem Tasarımı’ kitabının tanımını yapan Alarko Carrier Pazarlama Şube Müdürü Hırant Kalataş şu bilgileri verdi: ‘Öncelikle bu kitapta, modern hava koşullandırmanın kurucusu olan Carrier’ın teorik açıklamalarına yer verilmiş, konular ağırlıklı olarak kullanılır bilgiler halinde sunulmuş ve her konu örneklerle desteklenmiştir. Örnekler, deneyimlere dayanan, uygulamalarda kritik olan konulara yönelik olarak dikkatle hazırlanmıştır. Benzer şekilde konu açıklamalarında uygulamaya yönelik öneriler kitapta geniş yer tutmaktadır. Kitap, hava koşullandırmada tasarımdan uygulamaya kadar çok geniş bir alanda, proje mühendisinden saha mühendisine kadar her aşamada yol gösterici özelliktedir.’

Etiketler