Alarko Carrier’dan 12 Milyon USD’lik Ek Yatırım

05 Haziran 2006 Dergi: Haziran-2006
Alarko Carrier, Panel Radyatör Üretimini İki Katına Çıkarıyor

Alarko Carrier, iç ve dış pazardaki panel radyatör talebini karşılamak amacı ile Dudullu  Panel Radyatör Fabrikası’nın üretim kapasitesini artırmaya yönelik ek üretim hattını, 25 Mayıs Perşembe günü yapılan tanıtımla hizmete soktu. Alarko Holding Başkanı İshak Alaton ‘12 milyon USD’lik ek yatırım ile ihracatımız daha da artacak’ dedi.

Alarko Carrier, 12 milyon USD’lik bu ek yatırım ile panel radyatör üretim kapasitesini iki katına çıkararak yıllık  1 milyon metre üretime imza atmayı hedefliyor.

2006 yılında hedef  30 milyon USD’lik ihracat

Toplantının açılış konuşmasını yapan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, açılışı gerçekleştirilen ek yatırımı, sadece bir üretim hattı ilavesi olarak değil, 22 yıllık  geçmişe sahip bir fabrikanın iş ve mal akışını modernleştiren bir proje olarak görmek gerektiğini vurguladı. İshak Alaton,  ‘tam kapasite ile üç vardiya çalışan Alarko Carrier Dudullu Panel Radyatör Fabrikası’nın üretim miktarının yarısının, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor olması gurur verici. 12 milyon USD’lik ek yatırım ile ihracatımızı daha da artıracağız’ dedi. Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ısıtma sektörünün son dönemde hızla yükselen bir grafikte büyüdüğüne dikkat çekti. Önder Şahin, ısıtma pazarının, Türkiye’de konut sektöründe yaşanan hareketlenmeye ve doğalgaz kullanımının ülke genelinde yaygınlaşmasına paralel olarak önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğini belirtti. Yakın zamanda 35’in üzerinde kentin doğalgaza kavuşacağını söyleyen Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: ‘Bu kentlerdeki yaklaşık 1.5 milyon konut ısıtma sektörünün potansiyel hedefi konumuna gelecek. Bu gelişmenin dışında,  bugün her 100 haneden 80’inde kalorifer olmaması ve yıllık ortalama yeni konut talebinin 600 bin civarında seyretmesi de sektörün büyüme potansiyeline işaret ediyor. 2005 yılında pazarda, 2002’ye oranla yüzde 51’lik bir artış yakalanmış olması, ısıtma cihazlarının geleceğinin parlak olduğunun bir göstergesidir. ‘

Tanıtım toplantısında söz alan Carrier Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı  David Apel, harika insanlara ve zengin tarihi mirasa sahip bu ülkede olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Türkiye’nin  batı dünyası için hem sosyal hem de ekonomik öneminin giderek arttığına dikkat çeken David Apel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin Avrupa için gerekliliğine inandığını sözlerine ekledi. David Apel, 2001’deki ciddi yavaşlamanın ardından Türk ekonomisinin hızla kendi toparladığını; bunun da Türkiye’nin bölgedeki gücünün ve ekonomik katkısının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Etiketler