Alarko Carrier, 10. Yılını Kutladı

05 Haziran 2008 Dergi: Haziran-2008

Alarko ve Carrier ortaklığının 10. yılı, 2 Haziran 2008 tarihinde İstanbul Swissotel'de kutlandı. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Carrier Avrupa Başkanı David Appel, Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ve Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin bulundu.  Toplantıda, Alarko Carrier'ın 10 yılda elde ettiği başarılar ve gelecek hedefleri paylaşıldı.

 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, 10. yılını kutlayan ve başarı ile sürdürülen Alarko-Carrier ortaklığından gurur duyduğunu belirtti. Alaton, konuşmasında, ortağı Üzeyir Garih'in ilk çalıştığı şirket olan Carrier ile 48 yıl sonra ortak olana kadar geçen süreci anlattı. Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ise, Carrier ile ortaklığa hangi yaklaşımlarla girdiklerini anlatarak, buradaki başarının daha sonra diğer sektörlerde de gelişen ortaklıklar için iyi bir örnek teşkil ettiğini belirtti.

 

Toplantıda, ortaklığın 10 yılını değerlendiren Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin: "10 yıl önce 110 milyon dolar olan ciromuz, 2007 yılında 220 milyon dolara ulaştı. Böylece 10 yılda iki kat büyüme hedefimizi gerçekleştirmiş olduk. İhracatımızı da 10 yılda 19 kat artırarak ciddi bir büyüme kaydettik. 2007 yılını 35 ülkeye 37 milyon dolar ihracat ile kapattık. Şirketimiz, İngiltere'den İspanya'ya, Fransa'dan Pakistan'a pek çok ülkeye ihracat yapıyor. Hatta Çin'e bile her yıl 2 milyon dolarlık klima ihracatı gerçekleştiriyoruz" dedi. Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: "Her yıl ürün geliştirme için 4 milyon dolarlık yatırım yapıyor, ortalama 10 yeni ürünü pazara sunuyoruz. Alarko Carrier olarak sağlıklı bir büyüme için 10 yıl önce bir hedef belirlemiştik. Bu süre zarfında hedeflerimizi tutturduk. Ekonomik krizlere rağmen aralıksız her yıl vergi üreten birkaç şirketten birisi biziz. Sektörümüzde en fazla kurumlar vergisi ödeyen firmayız. Her yıl yatırımcımıza % 200-300 temettü ödüyoruz" dedi.

 

Alarko-Carrier ortaklığının, bugüne kadar kurdukları en başarılı ortaklıklardan biri olduğunu ve geleceğin daha da büyük başarılar getireceğine inançlarının sonsuz olduğunu belirten Carrier Avrupa Başkanı David Appel ise, "Alarko Carrier, her yıl programladığı ve bütçelediği sonuçları eksiksiz üretiyor. Teknoloji transferi ile tüm Avrupa ve Rusya'ya açılan firma, sadece ürünleriyle değil, verimlilik projeleri, çevre ve çalışan sağlığı gibi konularda da Carrier Ailesi içinde çok önemli bir noktaya geldi" dedi. Bu başarıda İshak Alaton ve Üzeyir Garih'in vizyon, liderlik ve prensiplerinin büyük payı olduğunu ifade eden Appel, sözlerine şöyle devam etti:  "Yönetim bu başarıda büyük rol oynuyor. Alarko Carrier yönetimi bir takım olarak büyük başarı ve saygınlık kazandı. Başlangıçtaki yönetim kadrosu çok başarılı bir şekilde bu 10 yılı tamamladı ve aynı yönetimle yola devam edecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz".

 


Etiketler