Header Reklam

Aktüel

05 Nisan 2005 Dergi: Nisan-2005
Bireysel Klima Sistemleri
Dr. Kadir İsa tarafından hazırlanan, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) teknik kitaplar dizinin ikincisi olan Bireysel Klima Sistemleri kitabı çıktı. İklimlendirme sistemlerinin en önemli ekipmanlarından biri olan bireysel klima sistemlerinin detaylı olarak anlatıldığı kitap, bu anlamda edinilmesi gereken tüm bilgileri bir arada sunmaktadır. Kitap, bireysel klima sistemlerinin genel tanımından, standart ve uygulamalarına, cihaz tiplerinden, seçim kriterlerine, montajından, periyodik bakımına kadar bir çok konuda rehberlik ediyor. 102 sayfa’dan oluşan kitap, 10 bölümden oluşmaktadır.

ISKAV Teknik Kitaplar Dizisi No: 02

Bilgi: 0216. 327 80 10

İZOMETRİK Tesisat V3.1 Yazılımı

Tesisat V3.1 adlı bilgisayar programı, soğuk su sıhhi tesisatı, sıcak su sıhhi tesisatı gaz ve kalorifer tesisatı projelendirilmesi için düşünüldü. Yazılım, kullanımı çok kolay olan arabirimi ile projelendirme sürelerini 5-10 dakikaya kadar indirebilmektedir.

Boru çapı optimizasyonu ve seçimi, yük birimi hesaplamaları, pompa, genleşme kabı, boyler seçimleri, yaklaşık ısı kaybı hesaplamaları , vb.. gibi hesaplamalar EN ve TSE normuna uygun olarak program tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Tesisat, ekrana izometrik olarak çizilebilmekte ve herhangi bir çizim programına ihtiyaç duymamaktadır. Kayıp elemanları, tesisat üzerine, ekrandan yerleştirilebilmekte ve eklenen elemanlar hesaba doğrudan katılabilmektedir. MS Windows işletim sisteminin tüm özelliklerini kullanan yazılım, çeşitli kelime işlem programlarına teknik hesaplamaları gönderebilmekte, ve proje sunumunda büyük hız sağlamaktadır. Tesisat V3.1 yaklaşık tesisat maliyet hesabı yapabilmekte ve tesisatın kurulumu ile ilgili bilgi vermektedir.

Ekrana tesisatın kritik hattı izometrik olarak çizilir. Yazılım gerekli olan dirsek, redüksiyon, t-parçası, istavrozu otomatik olarak belirler ve ekrana çizer. Tesisat çiziminde boru çapının bir önemi yoktur. Boru çapları, boru optimizasyonu sırasında yazılım tarafından değiştirilecektir.

Debiler ve özel kayıp elamanları (süzgeç, vana, É) kullanıcı tarafından yerleştirilebilir. Daire içindeki tesisat debi hesabındaki elamanların seçimi sırasında otomatik olarak yerleştirilir. Örnek (Lavabo seçiminde; 90 dirsek, batarya otomatik olarak malzeme listesine eklenir.) Çizim tamamlandıktan sonra boru optimizasyonundan yeni boru çapları belirlenir. Toplam basınç kaybını bulmak için Yan menüdeki hesapla tuşuna basılır. Bundan sonra tesisat için gerekli sirkülasyon pompası, hidrofor gibi elemanlar seçilebilir.

Bilgi: 0212. 259 70 70

‘Yeni Bir Fikrim Var’ Yenilikçi Teknoloji ve Endüstriyel Tasarım Proje Yarışması

1955 yılında bir avuç insanın inancı, vizyonu ve hedefleriyle kurulan Arçelik A.Ş., bu yıl 50. yılını kutluyor. Arçelik’in kurucusu Merhum Vehbi Koç’un ‘toplumdan aldığını topluma vermek’ ilkesini sadece iş alanında değil, toplumsal sosyal sorumluluk alanında da benimseyen bir şirket olan Arçelik, bilgi birikimini Türkiye’nin geleceği olan gençlerle paylaşmayı ve onlara yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

Arçelik bu amaçla, TÜBİTAK işbirliği ile üniversite öğrencileri için ‘Yeni Bir Fikrim Var’ Yenilikçi Teknoloji ve Endüstriyel Tasarım’ Proje Yarışması düzenliyor. ‘Yeni Bir Fikrim Var’ Proje Yarışması ile üniversite öğrencilerinin yaratıcı yönlerini ortaya çıkararak, bilimsel araştırma yapmalarını teşvik etmeyi ve bu şekilde Türk sanayisinin araştırma-geliştirme gücüne katkı sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinde öğrenim gören tüm ‘lisans ve lisansüstü öğrencilerin’ katılımına açık olan yarışmaya katılmayı düşünen öğrenciler, ‘on-line başvuru formu’ nu doldurarak 31 Mayıs 2005 tarihine kadar internet üzerinden göndermek zorundadırlar. Yarışma Şartnamesi’ ne uygun hazırlanan projeler 12 Ağustos 2005 tarihi akşamına kadar yarışma sekreterliği adresine 'Arçelik A.Ş. Yeni Bir Fikrim Var! Yenilikçi Teknoloji ve Endüstriyel Tasarım Proje Yarışması' Yarışma Sekreterliği Dikkatine başlığı belirtilerek posta yolu ile gönderilecek veya elden teslim edilecek.

Bilgi: arcelikas.com.tr

Etiketler