Aktüel

05 Şubat 2005 Dergi: Şubat-2005
Klima Santralleri

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) teknik kitaplar dizisinden ‘Klima Santralleri, Bireysel Klima Sistemleri, Sıcak Su Kazanları, Endüstri Kazanları’ kitapları çıktı. Editörlüğünü Dr. Mustafa Bilge’nin yaptığı, klima ve havalandırma tesisatının en önemli ekipmanlarından biri olan klima santrallerinin detaylı olarak anlatıldığı ‘Klima Santralleri’ kitabı, tek kaynaktan klima santralı ile ilgili temel bilgileri, seçim kriterlerini, standartları, montajı, test devreye alma, bakım ve kapasite ölçümlerini bir araya getirmektedir. Kitap, klima santralleri seçim kriterleri konusunda uzman mühendislere, montaj, devreye alma, test ve kapasite ölçümleri ile ilgili saha mühendislerine, bakım konusunda işletim mühendislerine ve temel bilgilere en kısa yoldan ulaşma anlamında öğrencilere rehberlik edecek. 117 sayfa’dan oluşan kitap, 13 bölümden oluşmaktadır. Kitabın içinde yer alan konular:

Klima Santralleri, Klima Santralleri ile İlgili Uluslararası Kalite Standardı, Klima Santrali Hücre Yapısı, Fanlar, Bataryalar, Isı Geri Kazanım Ünitesi, Filtreler, Nemlendiriciler, Klima Santrali Seçim Kriteri, Klima Santrallerinin, Taşınması, Montajı ve İşlemeye Alınması, Klima Santralı Servis ve Bakım, Klima Santrali Seçimi ve Uygulamalarında Pratik Notlar, Klima Santrali Ölçümleri ve Kapasite Hesapları.

ISKAV Teknik Kitaplar Dizisi No: 01

Bilgi: 0216. 327 80 10

www.dogayayin.com y

‘Isı Kaybı Hesap Programı’

Türkiye’de ilk defa Windows ortamında hazırlanan MTH Mekanik Tesisat Hesapları program paketinin bir modülü olan ‘Isı Kaybı Hesabı’, uzun gayret ve uğraş gerektiren ısı kaybı hesaplarını daha hızlı yapar. Kesin hesaplar ve tüm revizyon isteklerini birkaç saniyede hazırlar. Türkiye’de ilk defa Windows ortamında DIN 4703 standardında ve TS 2164 dış ve iç hava sıcaklıklarına göre hesaplama imkanı sunan modülün içinde Türkiye’deki il ve yörelerin hesap değerleri kütüphanesi yer almaktadır.

Mahal ve kat mimarilerinin benzer olması durumunda, program içerisinde bulunan ve hesabın yapılmasını bir hayli kolaylaştıran aktif komutları ile mahal veya katın başka kotlara ve katlara kopyalanması, taşınması, farklı yönlere çevrilmesi ve simetrik alınması (aynalama) işlemleri yapılması ve bu işlemler sonunda olası ısı kaybı değişikliklerinin otomatik olarak hesaba yansıtılması gibi daha bir çok özelliği olan modül, özellikle proje tasarımcıları ve taahhüt firmalarının yararlanacağı bir programdır.

Bilgi: www.antmekanik.com y

İki milyon konut doğalgaza kavuşacak...

Gelişen, sanayileşen ve suya doyan GAP, doğalgaza kavuşuyor. 2 milyon konutun ısıtılacağı GAP bölgesinde, ‘temiz çevre projesi’ başlatılıyor.

Tarım alanında gösterilen büyük yatırım ve sanayi hamlesinden sonra, sürekli gelişen GAP, şimdi konforla tanışıyor. 2 milyon konuta doğalgazın ulaştırılması hedeflenen ‘temiz çevre projesi’ bir yıl içinde gerçekleştirilecek yedi adet fuar ve bir dizi seminerlerle başlayacak. Proje çerçevesinde, çevre bilincinin oluşturulması, çevre eğitim programlarının geliştirilmesi için bir dizi organizasyonunun yanı sıra, fuarlar düzenlenecek.

Ayıntap Fuarcılık tarafından ilki Gaziantep’te gerçekleşecek olan GAP 2005 ISI Fuarı, 20-24 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Bölgede, doğalgaz potansiyeli olarak, aylık 1 milyar m_ sanayi, 500 milyon m_ de konut tüketiminin gerçekleşmesi bekleniyor. GAP bölgesinin yatırımcıyla buluşacağı bir dizi fuarda, doğalgaz kullanımının yararları ve çevre bilinciyle ilgili birçok seminere de yer verilecek.

Bilgi: www.gapfuar.com

Etiketler