Aktif Doğalgaz, Yeni Pazarlara Girmeyi Hedefliyor

05 Ocak 2012 Dergi: Ocak-2012

Aktif Doğalgaz, 2005 yılından bu yana tescilli markası olan 'Bacca' ile üretimine devam ediyor. Doğalgaz bacaları üretimi yaptıklarını ve bu konudaki yatırımlarını her yıl artırarak bugünlere geldiklerini belirten Aktif Doğalgaz Genel Müdür Yardımcısı Dr. Lütfi Pişiren, kaliteden ödün vermeden nitelikli ürünlerle yurtiçi ve yurtdışında yeni pazarlara girmeyi hedeflediklerini aktardı.

Eskişehir KOBİ OSB'de 1.200 metrekaresi kapalı, toplam 2.400 metrekarelik yeni fabrikalarında, ana ürün olarak 316 L paslanmaz çelikten baca ve baca bağlantı elemanları ürettiklerini açıklayan Dr. Lütfi Pişiren, sipariş üzerine özel imalatlar da gerçekleştirdiklerini anlattı. TSE, CE ve TSE ISO 9001:2008 belgesi ile Eskişehir, Kütahya, Bursa, Bilecik ve diğer çevre illere hizmet verdiklerini aktaran Pişiren, "Başlangıçta doğalgaz dönüşüm taahhütleri yapmış olmamızdan dolayı karşılaşılan sorunları, sıkıntıları ve çözümleri biliyor olmamız; Aktif'in daha hızlı büyüyen, güvenilir bir firma olmasını sağladı. 1998 yılı sonunda da doğalgaz dönüşüm taahhüt işlerini bırakarak tamamen baca konusunda faaliyette bulunma kararı alındı" şeklinde konuştu. Tescilli markaları olan 'Bacca' ile üretimlerini gerçekleştirmeye başladıklarını aktaran Pişiren, şöyle konuştu: "Üretim sistemimiz gerektiğinde modernize ediliyor, örneğin kaynak operasyonları, robot prensibiyle çalışan otomatik makinelerle yapılıyor. Çalışanlarımızın önemli bir bölümü kuruluşumuzdan bu yana işletmemizde görev alıyor ve deneyimlerini günden güne genişleterek yeni katılan arkadaşlarına aktarıyorlar."

Sektörde en önemli sıkıntılarının, kullanılan paslanmaz malzemelerin ithal olmasından kaynaklandığını dile getiren Pişiren, bu duruma bağlı olarak döviz kurunda meydana gelen dalgalanmaların, fiyatları ve pazar dengelerini ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Dr. Pişiren, şu açıklamalarda bulundu: "Taahhütçü firmalar ve son tüketiciler, satın aldıkları bacaların CE ve TSE belgeli ürün olmasına dikkat etmeli. Artık Türkiye'de merdiven altı baca üretimi geçmişte kaldı. Binalarda, CE belgesi olmayan bacaların kullanılması yasak. Bu durum, Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerle kontrol altında tutuluyor. Uygun olmayan ürünler kullandırılmıyor, hatta kullanılanlar söktürülüyor ve belgeli baca üreticilerinin beyanlarına uygun üretim yapmaları sağlanıyor. Ciddi denetlemelerin artması, yerli üreticiler arasındaki onaysız ama ucuz ve riskli hammadde kullanma nedeniyle oluşan haksız rekabeti de önleyecek."

Pişiren, sektörde 15'inci yıllarını doldurduklarını belirterek müşteriye sunulan nitelikli ürünlerle yurtiçi ve yurtdışında yeni pazarları hedeflediklerini ifade etti.

"Bacacılık bölümü için çalışma başlattık"

Avrupa'da bacacılığın, ancak bacacılık okullarından mezun personel tarafından yapılabildiğini vurgulayan Dr. Lütfi Pişiren, Türkiye'de ise Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği (BACADER) tarafından doğalgaz işletmeleri, baca üreticileri ve montajcılarına eğitim verildiğini söyledi. Kendilerinin de kuruluşundan beri BACADER üyesi olduklarını kaydeden Pişiren, "Meslek Yüksek Komitesi'nin bacacılığı bir meslek dalı olarak tanımlamasından sonra, BACADER ile birlikte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sivrihisar Yerleşkesi'nde Bacacılık Bölümü açılması ile ilgili bir çalışma başlattık" açıklamasını yaptı. Sektörde çetin rekabet koşullarının geçerli olduğunu dile getiren Pişiren, özellikle global pazarlarda söz sahibi olan yabancı sermayeli baca üreticilerinin pazar hedeflerine ulaşabilmek için navlun ve diğer maliyetlere rağmen, zarar pahasına, çok düşük fiyatlarla ürünlerini Türkiye pazarına sürdüklerini söyledi. Bu durumun haksız rekabet ortamı yarattığının altını çizen Pişiren, haksız rekabet sonucunda yerli üreticilerin istihdamı artırma çabalarının da sekteye uğrayabileceğini belirtti. Dr. Lütfi Pişiren, "Yerli üreticiler, yabancı üreticilerle fiyat ve kalite açılarından rekabet gücüne sahip olmak için çabalamalılar. Ülke ekonomisine yaratılan katma değerin artırılması ve küresel rekabet edebilirliğin sağlanması, daha yenilikçi sistem ve ürünlerle sağlanabilir. Biz de bu bilinçle ar-ge çalışmalarına önem veriyoruz" dedi.

 


Etiketler