Aksa Enerji, Rüzgar Enerjisi Yatırımlarına Hızla Devam Ediyor

05 Temmuz 2006 Dergi: Temmuz-2006
Aksa Enerji, 2004 senesinde EPDK üretim lisansı aldığı ve kurulu gücü toplam 40 MW olan rüzgar santrallerini 2007 yılı içinde devreye almayı planlıyor. Grubun yenilenebilir enerji konusundaki ilk yatırımı olacak bu iki rüzgar santrali aynı zamanda kullanılacak 2 MW türbin gücü ve kule yüksekliği bakımından da ülkemizdeki ilk santraller olacak. Manisa ili Akhisar ilçesi Karakurt-İlyaslar beldesinde kurulacak ilk rüzgar santrali 10,8 MW kurulu gücünde olup, 6 adet 1800 kW gücünde, 80 metre kule yüksekliği ve 90 metre kanat çapına sahip rüzgar türbinlerinden oluşacak. Kurulacağı beldenin adını alan Karakurt Rüzgar Santrali için çalışmalar sürdürülüyor. Şubat 2007’de İzmir limanına gelecek türbinlerin kurulumuna başlanarak nisan 2007’de enerji üretiminin başlaması planlanmakta.

İkinci santral ise Hatay’ın Samandağ ilçesinde Yayladağı mevkiinde Gözene ve Sabenoba köyleri arazisinde kurulacak. Sabenoba köyünün adını alan bu santralin toplam kurulu gücü 30 MW olacak ve 15 adet 2000 kW gücünde, 67 metre kule yüksekliği ve 80 metre kanat çapına sahip türbinlerden oluşacak. Nisan 2007’de türbinleri gelecek bu santralin montaj çalışmaları mayıs ayı içinde başlayarak 3 ay sürecektir. Eylül 2007’de devreye alınması planlanan bu santral ile kurulu güç toplam 40 MW olacaktır. 25 yıl işletmede kalacak ve hiçbir girdi yakıt kullanmayacak ve aynı zamanda çevre dostu olan bu yatırımlar ile Aksa Enerji yenilebilir enerji konusunda büyük atılımda bulunacaktır.

Yapım aşamasına gelinen bu iki projenin yanı sıra, Balıkesir Şamlı bölgesinde toplam 90 MW gücünde bir rüzgar santrali projesi de EPDK lisansı aldı ve projelendirme, tasarım çalışmalarına başlandı.

Etiketler