Akra Barut Oteli Bina Yönetim Sistemleri

05 Mart 2015 Dergi: Mart-2015


Son yıllarda enerji kaynakları ve enerji tüketimi dünyada en çok tartışılan ve odaklanılan konulardan biri durumundadır. Yüksek teknolojili binalarda da bu anlamda Bina Otomasyon Sistemi enerji verimliliği sağlaması ve işletme kolaylığı açısından vazgeçilmez hale geldi. Akra Barut Oteli projesinde, ABD menşeli Carrier’ın da dahil olduğu United Technologies (UTC) grubuna bağlı Automated Logic firmasının donanımları ve WebCTRL yazılımı kullanıldı. Toplam 1.600 fiziksel nokta ve 250 entegrasyon noktası içeren bu projenin devreye alınması İnotek Bina Teknolojileri firması tarafından yapıldı. Akra Barut Oteli bina otomasyon sistemi kapsamında 50 adet klima santrali, 30 adet egzoz aspiratörü, 3 adet soğutma grubu, 3 adet soğutma kulesi, 50 adet sirkülasyon pompası, güneş enerjisi sistemi ile birlikte tüm binanın aydınlatma, sıhhi tesisat ve mekanik düzenekleri hazırlanan senaryolara göre WebCTRL yazılımı tarafından kontrol ediliyor. Bunlara ek olarak 20 adet soğuk oda ve kaskad kazan sistemi bina otomasyon sisteminden izleniyor. Sınırsız nokta ve kullanıcı kapasitesine sahip olan WebCTRL Bina Otomasyon Sistemine kullanıcılar yetkileri dahilinde Internet, Intranet veya GSM üzerinden PC, Apple iPad/ iPhone ve Android Tablet/Telefonlar ile bağlanarak her türlü kontrol, izleme ve raporlamayı yapabiliyor. Bu özellik sayesinde her bir konferans salonu, müşterilere özel tabletler ile anlık olarak mahalden kontrol ediliyor ve konfor şartları müşteriye özel ayarlanabiliyor. Antalya’nın merkezinde bulunan Akra Barut Oteli; 471 odası, 2 balo ve 16 toplantı salonu ve sunduğu hizmet ve konforla kentin önemli turistik tesisleri arasında yer alıyor.
 
Bina yönetim sisteminin öne çıkan teknik özellikleri
 
- Dinamik ve interaktif grafikler ile anlaşılması kolay kapsamlı bina işletimi.
- MS SQL Express, MS SQL Server, MYSQL, PostgreSQL ve Oracle gibi veritabanları desteği.
- Windows ve Linux gibi birçok işletim sistemi ile uyumluluk.
- Çoklu şifreleme ve 128-Bit Güvenlik Soket Katmanı.
- Açık standartlara göre geliştirilmiş yazılım.
- Internet Explorer, Firefox, Chrome gibi tarayıcılar ile, ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan erişim imkânı.
 
Carrier AQUAFORCE 30 XW su soğutmalı soğutma grubu
 
- Carrier’ın YENİ 30XW-V ve ısı pompalı 30XWH-V serisi su soğutmalı su soğutucuları yeşil bina gereklerine uygun tasarımı, özellikle kısmi yüklerdeki yüksek performansı ile ticari ve endüstriyel uygulamalarda çözümler sunar.
- 30XW-V ve 30XWH-V enerji verimliliği, düşük işletme maliyeti, Carrier’ın yeni inverter sürücülü Thunderbolt vidalı kompresörü, yeni “Touch Pilot” kontrol ünitesi kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahiptir.
 
 

Etiketler