Akenerji, Emisyon Ticaretinde Lider

05 Eylül 2008 Dergi: Eylül-2008

Her yıl 1 milyon ton karbon salınımını engelleyecek yenilenebilir enerji yatırımlarıyla dikkat çeken Akenerji, geçtiğimiz ay Global Tan Energy ile karbon kredisi satış anlaşması imzaladı.

Global Tan Energy ile yapılan anlaşma kapsamında Akenerji, toplam kapasite olarak, 390 MW'ı bulan hidrolik ve rüzgar santrallerinin devreye girmesiyle, her yıl 1 milyon tonu aşan karbondioksit salınımını engelleyeceği taahhüdünü vererek Türkiye?de emisyon ticaretinde lider oldu.

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, son yıllarda artan yakıt fiyatlarının etkisini azaltmak, elektrik üretiminde gerekli talebi karşılamak ve kaynak çeşitliliğine ulaşmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirtti. Çevreci üretime özellikle önem verdiklerini vurgulayan Danışman, sektöründe lider Akenerji'nin bu anlaşmayla üretim yapan diğer kuruluşlara örnek olacağını ve Türkiye'nin de Kyoto Protokolü'ne taraf olması ile yatırımların teşvik edilmesinde emisyon ticaretinin önemli bir rol oynayacağını söyledi.


Etiketler