Akcor 'Yeşil Bina Tasarımı ve Enerji Tasarrufu Semineri' düzenledi

14 Mayıs 2009 Dergi:

Akcor havalandırma sistemleri Türkiye temsilciliğini yaptığı Air Academy SWEGON ile birlikte düzenlediği "Yeşil Bina Tasarımı ve Enerji Tasarrufu, Avrupa Birliği ülkelerindeki standartlar ve kurallar" konulu  seminerini  13  Mayıs Çarşamba günü YTÜ Yıldız Hisar tesislerinde gerçekleştirdi. Çok sayıda projeci ve tesisat mühendisinin, dernek ve firma yetkilisinin katıldığı, TTMD işbirliği ile düzenlenen semineri AKCOR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Rodop takdim etti. Air Academy Kurucusu ve Başkanı Conny Nilsson?un Air Academy tanıtımını takiben, TTMD Başkanı Cafer Ünlü yaptığı konuşmada TTMD çalışmalarından, gelecek yıl TTMD ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenecek olan Dünya Klima Kongresinden bahsetti. TTMD'nin 22. yayınını olarak yeni çıkan ASRAE GreenGuide çevirisi Yeşil Rehber kitabını tanıttı. Seminerin ilk konuşmacısı Mr. Anders Trüschel EPBD (Binalarda Enerji Performansı Yönergesi) standartları, olası güncellemeler, AB ülkelerinde uygulanan binaların enerji performansı etiketleri hakkında bilgiler aktardı. Sunumunda Leed ve Bream Green sertifikalarının kapsamları ve farklılıklarına da değinen Trüschel sunumunda yeşil bina tasarımını ilgilendiren AB standartlarını tablo olarak aktardı.

Seminerin ikinci bölümünde GN Mühendislik Genel Müdürü Gürkan Görgün sunumunu yaptı. Görgün sunumunda yeşil bina tasarımını ilgilendiren standart ve kurallara değindi. Gerçekleştirdiği projelerden örneklere yer verdiği sunumunda trijenerasyon, ısı pompaları, yalıtım ve cephe uygulamaları ile ortaya çıkan enerji verimli yapı kavramına, yüksek verimli cihaz seçiminin önemine, yenilenebilir enerji kullanımına, buz depolama sistemlerine yer verdi.

Sunumlar katılımcıların soru ve katkıları ile zenginleşti. Katılımcılar seminerden sonra da birlikte oldukları akşam yemeğinde sohbet etme ve bilgi, tecrübe paylaşma olanağı buldu.   


Etiketler