Airfel, Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP) Üyeleri 4. Grup Toplantısı'na Ev Sahipliği Yaptı

05 Nisan 2010 Dergi: Nisan-2010

Airfel, güneş enerjisinden doğrudan elektrik üreten sistemler olarak tanımlanan fotovoltaik sistemlerin yaygınlaştırılması, kamunun ve sektörün bilinçlendirilmesi, akademik çalışmaların ve araştırmaların yürütülmesi amacıyla kurulan Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu'nun,  Fotovoltaik Güç Sistemleri Grubu 4. Toplantısı'nın ev sahipliğini üstlendi.

Airfel'in de üyesi olduğu  "Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu (UFTP)" Fotovoltaik Güç Sistemleri Toplantısı, 17 Şubat'ta Airfel Akademi Eğitim Salonu?nda gerçekleştirildi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü'nün yaptığı Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu'nun üyeleri olan üniversite, kamu kuruluşları ve özel sektör temsilcileri, toplantıda bir araya geldi. Lisanssız elektrik üretiminde bulunacak santrallerin dağıtım sistemine bağlantıları, lisanslı fotovoltaik güç sistemleri için tasarım, kurulum, bağlantı kriterlerinin belirlenmesi ve Kentsel FV uygulamalarının artırılması konularında fikir alışverişinde bulundular.Toplantı sonrasında katılımcılara aktarılan Airfel'in 10 kWp kapasiteli fotovoltaik uygulaması beğeni topladı.

Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder, toplantı ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede;

Airfel olarak, Fotovoltaik sistemler konusunda böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Önder ayrıca, alternatif enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının, çevreye ve dolayısıyla insanlığa karşı önemli bir ödev olduğunu ve Airfel olarak bu çalışmalara büyük önem verdiklerini ifade etti.

Airfel İş Ortaklarıyla Avrupa'nın Önemli Tesislerini Gezdi

Airfel, birlikte önemli projelere imza attığı iş ortaklarını İsviçre ve İtalya gezilerinde bir araya getirdi. Başarılı proje uzmanlarından oluşan ekip, Cenevre'de Hoval ve Roma'da McQuay fabrika gezilerinin yanı sıra şehir gezileriyle de keyifli vakit geçirdi.

Şubat ayında gerçekleştirilen toplantıda, katılımcılar ilk olarak, Airfel'in distribütörlüğünü yaptığı Hoval markalı kazanların İsviçre merkezli fabrikasını gezerek ileri teknolojilerle üretilen yüksek verimli Compact Gas, Ultra Gas ve Modül Plus modelleri ve markanın üretim kapasitesi, ürün gamı hakkında bilgiler aldı. Ertesi gün gezinin ikinci ayağı olan İtalya'ya hareket edildi. Proje uzmanları, Roma'da bulunan McQuay fabrikasında genel ürün tanıtımı, tek vidalı kompresör teknolojisi, satrifüj kompresör teknolojisi, merkezi sistemler ve üretimi yapılan diğer modeller hakkında bilgiler aldıktan sonra, Roma'da şehir turu yapıp keyifli vakit geçirdi.

Airfel'in iş ortaklarıyla distribütörlüğünü yaptığı markaların yurt dışı fabrikalarını sık sık gezdiklerini ve böylece yeni ürün ve teknolojiler hakkında daha güncel bilgilere sahip olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirten Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder, önümüzdeki dönemde de ülkenin önemli proje uzmanlarının desteğini alarak büyük projelere imza atmaya hazırlandıklarını ifade etti.


Etiketler