Airfel, Mitsubishi Heavy Industries Klima Satışlarına Başladı

05 Eylül 2008 Dergi: Eylül-2008

Sanko Holding şirketlerinden Airfel, uluslararası firmalarla satış ve temsilcilik anlaşmalarını işbirliklerine dönüştürerek, Türkiye ısıtma, soğutma ve havalandırma sektöründe atılımlarını sürdürüyor. Airfel, dünyanın en önemli klima üreticilerinden Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ile yeni bir anlaşma imzalayarak, merkezi klimaları kapsayan işbirliğini, ev ve ofislere yönelik her türlü split klima alanına da taşıdı. Bu anlaşma çerçevesinde, endüstrinin en tasarruflu ve çevreye duyarlı MHI klimaları Türkiye'de Airfel güvencesiyle satılacak. 

 

Airfel-MHI arasındaki yeni anlaşma, 26 Ağustos 2008 tarihinde The Ritz Carlton-İstanbul'da düzenlenen törenle imzalandı. Törene Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu, Airfel Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Hamut, Airfel Genel Müdürü Hasan Önder, MHI İklimlendirme Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Kazunari Kuriyama, MHI Dış Pazarlardan Sorumlu Satış Müdürü Noritake Hossyo, MHI Türkiye Bölge Müdürü Daisuke Shigeta ve MHI İstanbul Genel Müdürü Ichiro Yokoyama katıldı.

 

MHI markalı split ve ticari klimalar Airfel'in yeni yapılanmakta olan Mitsubishi teşhir salonlarında satılacak. MHI ile işbirliğinin kapsamının genişlemesinde, Airfel'in son teknoloji kullanılan üretim tesislerine sahip olması, sürekli yatırım yapması ve ürün geliştirmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

 

Türkiye klima pazarında Türk ve Japon markaları arasında yoğun rekabet yaşandığına dikkat çeken Airfel Genel Müdürü Hasan Önder, "Yapılan bu yeni anlaşma ile 2009 yılında liderlik konumunu güçlendirerek korumayı hedefliyoruz" dedi. MHI split ve ticari klimaların Türkiye'de, Airfel tarafından yeni Mitsubishi teşhir merkezlerinde satışa sunulacağını belirten  Önder, klima sektörünü değerlendirirken şunları söyledi: "Artan çevre bilinci ve enerji tasarrufu üst segmentte satılan ürüne olan talebi artırdı. Biz de Airfel olarak Avrupa ve Dünya ile aynı anda MHI'nin geliştirdiği endüstrinin en yüksek verimli (COP) cihazlarını Türk tüketicisi ile buluşturacağız" dedi. Bu işbirliği ile hedeflerinin üst segment split klima pazarında  yüzde 20 pay almayı hedeflediklerini söyleyen Önder; "2007 yılında MHI KX sistemleri ile Türkiye'de 22 milyon dolar ciro gerçekleştirdik. 2008 yılında hedefimiz 35 milyon dolar ile  yüzde 40'lık pazar payı gerçekleştirmek. Yeni anlaşma çerçevesinde KX ve MHI split ve ticari klimalarda, 2009 yılında 55 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Airfel'in 2009 yılındaki ciro hedefinin 220 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında yeni anlaşmayla Airfel cirosunun  yüzde 25'i MHI işbirliğinden sağlanacaktır" dedi.

 

MHI İklimlendirme Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Kazunari Kuriyama ise: "MHI markası uzun yıllardır Türkiye'de. KX sistemlerinde 2005 yılında Airfel ile bir anlaşma imzalayarak ürünlerin pazarlanması ve satış sonrası hizmetini gerçekleştirmeye başladık. Airfel kısa sürede KX sistemlerinde pazarda yüzde 35 paya sahip hale geldi ve 2007 yılında Avrupa'da en yüksek satışı elde eden iş ortağımız oldu. Bundan sonraki süreçlerde split ve ticari klimalarımızın satışını da kapsayacak şekilde anlaşmamızı yeniliyoruz. Türkiye hızlı gelişen bir pazar, bizde pazar payımızı artırmak için Airfel gibi güçlü bir partner ile iş birliğine gittik" dedi.

 


Etiketler