Airfel, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi İşbirliğiÉ

05 Ocak 2007 Dergi: Ocak-2007
Airfel, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile ortak "Personel Eğitim Programı" gerçekleştiriyor. Isıtma, soğutma ve havalandırma sektörüne kalifiye eleman yetiştirme amacını taşıyan eğitimler, teorik ve uygulamalı olarak veriliyor. Eğitim programına katılıp sınavı geçenler arasından belirlenenler Airfel’de göreve başlıyor.

Airfel, kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte "Personel Eğitim Programı"nı uyguluyor. Katılımcılar 65 gün süren eğitim boyunca İŞKUR’dan maaş da alabiliyor.

Airfel, eğitim projesi ile daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için katılımcıları teknik lise mezunları ile sınırlamıyor. Verilecek eğitimin içeriği, o dönem için saptanan konulara göre belirleniyor. Belirlenen başlıklar ise şöyle: Kalite-kontrol-ürün, test laboratuvarı operatörlüğü, eşanjör operatörlüğü, pres tezgahı operatörlüğü, oksi-asetilen kaynak operatörlüğü ve klima montaj operatörlüğü.

Airfel, bünyesindeki mühendisler tarafından verilen eğitim iki aşamalı olarak gerçekleştiriliyor. Birinci aşamada toplam eğitimin yüzde 32’sini oluşturan teorik eğitim, ikinci aşamada ise; toplam eğitimin yüzde 68’ini kapsayan pratik eğitim veriliyor.

Eğitim sonunda yapılan ve eğitmenler tarafından belirlenen sorulardan oluşan sınava ise Airfel, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi temsilcileri katılıyor. Eğitim sonunda; genel tutum ve davranışları, devam durumu, yazılı sınav başarısı gibi parametrelerden geçer not alanlara uluslararası geçerliği olan ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor. Sertifika alanlar arasından Airfel tesislerinde işe başlayanlar, eğitimin avantajıyla adaptasyon sorunu yaşamadan ilgili bölümlerde görev alıyorlar. Ağustos 2006’da başlayan ve aralık ayı sonunda tamamlanan eğitimler, 15’er kişilik 5 grup halinde yapıldı. Klima montaj operatörlüğü eğitimine ise 20 bayan katıldı. 2006 eğitim programına katılan ilk üç grubun eğitimleri ve sınavları yapıldı. Katılımcıların yüzde 73’ü klima ve radyatör bölümlerinde çalışmaya başladı.

Etiketler