Header Reklam

Airfel, Irak Uluslararası Fuarı’na Katıldı

05 Temmuz 2006 Dergi: Temmuz-2006
Sanko Holding şirketlerinden Airfel, Türkiye-Irak arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan Irak Uluslararası Fuarı’na katıldı. Büyüme hedefiyle
ürün yelpazesini genişletmeye devam eden Airfel, en son yenilikleri Irak Uluslararası Fuarı’nda Iraklı ve Türk işadamlarıyla buluşturdu.

İki ülkenin işbirliği ile gerçekleşen fuar, 7-11 Haziran’da Gaziantep’te düzenlendi. Fuarın konaklama sponsoru olan Airfel, son teknolojiye sahip geniş ürün yelpazesini Türk ve Irak iş dünyasına tanıttı. Gaziantep’in en büyük merkezlerinden biri olan M1 Tepe GSO Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuar, Türk ve Irak iş dünyasını bir araya getirdi. Bu organizasyon iki ülkenin ortak bir projesi olarak, Irak Ticaret Bakanlığı Fuarlar İdaresi Genel Müdürlüğü, Gaziantep Sanayi Odası ve Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından düzenlendi. Aynı zamanda fuarın sponsorlarından biri olan Airfel, ürünlerini fuarı ziyaret eden heyetlere ve işadamlarına tanıtarak, bilgi aktardı. Irak-Türkiye ilişkilerini yeniden canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen Irak Uluslararası Fuarı’na, Airfel’in yanı sıra Sanko Holding’e bağlı; Ytong Çimento, Süper Film ve Sanko Tekstil de katıldı.

Irak Uluslararası Fuarı, 25 bin m2 açık, 25 bin m2 kapalı olmak üzere 50 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirildi. Üç yıldır düzenlenemeyen fuar bu yıl, Türkiye’nin 3’üncü büyük sanayi kenti Gaziantep’te 40’ı aşan ülkeden 1000’den fazla firmanın katılımı ile yapıldı. Fuar, Irak hükümetinin Irak dışında, ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk organizasyon olma özelliğini de taşıyor. Irak ve Türkiye’nin iş dünyasını buluşturan fuar, yaklaşık 3 bin işadamı tarafından ziyaret edildi.

Dünya, Irak pazarına Türkiye üzerinden ulaşacak

İki ülkenin iş dünyasını bir araya getiren Irak Uluslararası Fuar’ında, Irak’ın ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin önemli bir bölümünü, en ekonomik, hızlı ve güvenli bir şekilde sağlayabilmek amacına yönelik faaliyetler gerçekleştirildi.

Irak Ticaret Bakanlığı’nın organizasyonuyla bakanlık ve üst düzey alım heyetleriyle birlikte, çevre ülkelerden de alım heyetleri fuarı ziyaret etti. Ayrıca, enerji, sağlık, tarım, sanayi ve alt yapı sektörlerinde ‘Business Partner Iraq-BPI’ konulu bir iş forumu da düzenlendi.

Irak’a yapılan ihracatı artırma hedefi doğrultusunda düzenlenen fuarda, Türk firmalarına Iraklı heyetlerle görüşme imkánı da tanındı. Airfel yetkilileri, fuarın Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkileri canlandırmaya büyük katkısı olacağını belirterek şunları söylüyor:

‘Airfel olarak iç pazarda hızla büyüyen ve sektörün öncüleri arasında yer alan bir markayız. İhracatımızı da artırarak dış pazarlar da önemli pay elde etmeyi hedefliyoruz. Irak Uluslararası Fuarı, markamızı ve ürünlerimizi hedef pazarlardan biri olan Irak iş dünyasına tanıtmak için bize çok önemli bir platform sağladı.

Fuarın, Sanko Holding’in temellerinin atıldığı Gaziantep’te düzenlenmesi de bizim için önemli. Irak’a yönelik ihracatlar için ana ulaşım koridorunun merkezinde yer alan Gaziantep, aynı zamanda dünyanın en büyük entegre kalkınma projelerinden biri olan GAP’ın da merkezi konumunda.’

Etiketler