AHR-EXPO Bir Başka Dünyanın En Büyük Fuarı...

05 Mart 2007 Dergi: Mart-2007
Gerçekten de pek çoğumuzun Ashrae Derneği’nin ’Amerikan Isıtma, Soğutma, Klima Mühendisleri Derneği) yılda iki kez yaptıkları, yaz ve kış toplantıları olarak anılan, uluslararası katılımlı buluşmaların kış toplantısına eşlik eden bir sergi olarak bildiği etkinlik, yıllar içinde genişlemesini sürdürdü. 2007’ye geldiğimizde ise 354.057 f2 (120 bin m2’ye yakın) net sergi alanı, 32 ülkeden 1789 katılımcı firma, 47.000 ziyaretçi sayısal göstergelerine ulaştı. 1930’dan bugüne yapılan AHR Expo, Ashrae Derneği’nin yanı sıra Amerikan İklimlendirme ve Soğutma Enstitüsü ARI tarafından da destekleniyor. Bu iki büyük organizasyonun yanı sıra Kanada Isıtma, Soğutma, Klima Enstitüsü de (HRAI) "onursal sponsor" olarak destekleyen organizasyonlar arasında yer alıyor. Fuarı "onaylayan organizasyonlar"(*); aralarında Amerika Klima Müteahhitleri Derneği (ACCA), Uluslararası Hava Akışı ve Kontrolü Derneği (AMCA) ve Amerikan Kazan Üreticileri Derneği’nin de (ABMA) bulunduğu 28 meslek örgütü ve kuruluş olarak sıralanmıştı. Fuarın organizatörü ise Uluslararası Fuarcılık Şirketi (IEC).

AHR Fuarında da ana tema, kuşku duymaksızın tahmin edebileceğiniz gibi "enerji verimliliği, tasarrufu ve geri kazanımı", yani dünyanın gündemindeki ilk konu; enerji. Bunu sağlamaya yönelik sistemlerin başında görülen bina otomasyonu ve kontrol sistemleri de ana temayı şekillendiren teknolojilerin ilk sırasına yerleşiyor. Bu temaları bir önceki etkinliğin profesyonel katılımcıları arasında yapılan araştırmalar belirliyor. AHR Expo 2007’nin ana teması da, 2006’da yapılan araştırmanın sonucunda, "çevreci yapılar" (Green Building), iç hava kalitesi, güneş ve diğer alternatif enerji kaynakları, özellikle toprak kaynaklı ısı pompaları ve odun yakıtlı sistemler; fuarın odağında yerini alıyor. Bu doğrultuda çeşitli etkinlikler planlanmış. Örneğin Ashrae’nin konferans ve kurs programı, ağırlıklı olarak enerji verimliliği ve bina otomasyonu konularını kapsıyor. Tüm ziyaretçilerin ücretsiz olarak katılımına açık bulunan konferans programının yanı sıra yer alan "Yeni Ürün ve Teknolojiler Gösterisi" başlıklı etkinlikte, fuar katılımcısı firmaların yenilikleri, üç gün boyunca 50’den fazla sunumla ilgilileri ile buluştu. Fuarda ücretli seminer ve kurs programları da yer alıyordu.

Ashrae’nin teknik seminerlerinin katılım ücreti günlük 75 $, kurs programları ise Ashrae üyelerine 105 $, üye olmayan katılımcılar için 139 $ idi. Ayrıca "Akıllı Yapı Sistemleri Tasarımı" başlıklı seminer ile ABD Çevreci Yapılar Konseyi’nin (USGBC) cihaz üreticilerine yönelik düzenlediği; "sürdürülebilirlik" kavramı içerisinde ürün geliştirmeyi konu alan semineri, fuarın ana temasına uygun olarak, dünyanın özellikle gelişmiş ülkelerinde gündemi oluşturan başlıklara yönelmişti. Yine fuarın önemli etkinlikleri arasında görülen "Yaratıcı Yenilikler Ödülü" yarışması da bina otomasyonu, iç hava kalitesi ve çevreci yapılar alanına odaklanmıştı.

Ödüller, kategorilerine göre; bina otomasyonunda Lennox’a, soğutmada Copeland/Emerson Klima Teknolojileri’ne, çevreci yapılarda A.O.Smith Su Isıtıcıları’na, ısıtmada Empire Konfor Sistemleri’ne, iç hava kalitesinde yine Lennox’a, endüstriyel soğutmada Danfoss’a, yazılımda HVAC Çözümleri’ne, alet ve gereçlerde Newport Elektronik’e, havalandırmada Broan-Nu Tone’a verildi. Bu kategorilerin her birinde, birkaç firmaya da mansiyon verildi. AHR Fuarının geçen yıl yapılan ziyaretçi anketine göre; ziyaretçilerin %99’u, verdikleri önem sırasında fuarda yeni ürünlerle karşılaşmayı ilk sıraya koymuşlar. %91’i fuarda karşılaştıkları yeni ürünleri ve edindikleri bilgileri, işlerini geliştirmek için nasıl kullanabileceklerine yanıt aramış. %40’ından fazlası, fuarı gezmek için iki günden daha fazla zaman harcamış ve meslek içi eğitimlere katılmış. Fuarı düzenleyenler, "dünyada yeni ürün ve teknolojilerle birlikte, bu kadar meslek içi eğitim olanağı sunan başka bir etkinlik sanırız yok" diyorlar.

Etiketler