Ahmet Yar A.Ş. ticari tip soğutmada Balkanlar ve Ortadoğu’nun en büyük yatırımını yaptı

05 Temmuz 2002 Dergi: Temmuz-2002
1946 senesinde Ahmet Yar  tarafından kurulan ve kendi ismiyle anılan firma 1980'lerden sonra Anonim şirket olarak faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Sektörde kısa zamanda büyük başarılara imza atan kuruluş, bugün de Balkanlar ve Ortadoğu'nun en büyük tesislerinin temelini atarak yeni başarılara imza atmaya hazırlanıyor. Babalarından devraldıkları başarıları, yurtdışına taşımaya karar veren Ali ve Oktay Yar kardeşler şimdi gözlerini uluslararası pazarlardaki başarılara çevirdiler. Ticari ve Sanayi tipi buzdolabında Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından olan ve uluslararası standartlarda üretim yapan Ahmet Yar, aynı başarıyı dış pazarlarda da yakalama hedefinde. Bunun için de krizi fırsat olarak değerlendirip büyük yatırımlara start verildi.                                              
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Ahmet  Yar Soğutma San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yar,  ‘Sektörde ticari ile sanayi tipi buzdolabında yıllardır % 60'a yakın pazar payımız var. Bu da demek oluyor ki Türk insanı kaliteye önem veriyor ve kalitenin değerini biliyor. Kaliteyi ön planda tutan anlayışımız ile müşterilerimizin büyük güvenini sağladık’ dedi. Üretimlerinin % 25 ila 30'unu ihraç ettiklerini açıklayan Ali Yar,  Avrupa, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetlerinden birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, yeni tesisinde devreye girmesi ve kapasitenin  artmasıyla ihracatın % 60-70'lere çıkacağını kaydetti..  Almanya'da katıldıkları fuarda birçok ülkeden talep aldıklarını ve mevcut kapasitelerinin bunu karşılamaya yetmediğini dile getiren Ali Yar, ‘Şu anda 10 ülkeye ihracatımız var. Mevcut talepleri bütünüyle karşılama imkanına sahip olmadığımız için seçici davranıyoruz. Yeni tesislerin devreye girmesinden sora gelen dış talepleri daha kolay karşılayacağız’ açıklamasını yaptı.

Kriz dönemini de en iyi şekilde değerlendirdiklerini ve kalite standartlarını daha da yükselttiklerini belirten Ali Yar, kriz dönemini çok iyi değerlendirdiklerini belirterek, ‘Modellerimizi geliştirdik, ISO 9001 Kalite Standardı ile CE belgesini aldık. Bütün bunları yaparken yatırımlarımızı da  durdurmadık ve bugün Balkanlar ile Ortadoğu'nun en büyük yatırımına imza attık’ şeklinde konuştu.

Temeli atılan yeni tesislerle ilgili bilgilerde  veren Ali Yar, ‘Daha geniş alanda daha ucuz maliyetlerle ve seri üretimle ihracat şanslarını artırmayı planladıklarını kaydederek, Dünyada soğutma konusunda entegre olarak 4-5 işi aynı anda yapabilen ender kuruluşlardan bir tanesiyiz.. Yıl sonunda tesisimiz tamamlanmış olacak. Çok kapsamlı bir entegre tesis’ şeklinde konuştu.

Yar, Yeni tesislerinin 100 dönüm arazi üzerinde, ilk etapta  5 Trilyon yatırım ile, 24000 m2. kapalı alan inşaatının yapıldığını ve burada 350 kişiye istihdam olanağının sağlanacağını, yıllık 30000 metre üretim kapasitesine çıkacağını ve ikinci etapta da 26000 m2 kapalı alan inşaatının yapılarak,  toplam kapalı alanın 50000 m2’ye ulaşacağını söyledi.

Etiketler