Header Reklam

"Ahlaksız Rekabete Karşı Ahlaklı Duruş Sergiliyoruz"

05 Ağustos 2004 Dergi: Ağustos-2004

Yurtiçi ve yurtdışında yapacağı yatırımlarla ilgili haberleri, ulusal ve sektörel basın organlarında yayınlanan ve dikkatleri üzerine çeken Dizayn Grup, ‘batma eşiğinde’ oldukları yönündeki söylentiler karşısında nakdi sıkıntıya girdi. ‘Üzerimizde yoğun bir nakit baskısı oluştu, vadesi gelmeyen ödemeler bile istenmeye başladı, kim olsa likidite sıkıntısı yaşar, biz de yaşadık ama bir haftadır bunu aştık’ diyen Dizayn Grup  Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları geçtiğimiz günlerde 125 bayisini İstanbul’da biraraya getirerek, dedikoduların yol açtığı krizin yönetiminde yapılan çalışmalar, girişimler ve yeni hedefler hakkında bayilerine bilgi verdi, güven tazeledi.

Dizayn Grup'un yaptığı yatırımların ve geliştirdiği projelerin yarattığı katma değer ve prestiji hazmedemeyenlerin olabileceğine işaret ederek; ’Yatırımlarımızla sektörde önemli rekabet avantajı yakaladık. Bundan rahatsız olan rakiplerimiz dedikodularla bizi yıpratmaya çalıştı. Dedikodular bizi çok sarsacak boyutta olmasa da etkisini gösterdi, üzerimizde bir nakit baskısı oluşturulmaya çalışıldı. Vadesi gelmeyen ödemeler bile istenmeye başladı. Böyle bir durumla hangi firma karşı karşıya kalsa likidite sıkıntısı yaşar. 15 gün öncesine kadar  bir likidite sorunumuz oldu ama bunu aştık, son bir haftadır böyle bir sıkıntımız kalmadı. Hakkımızda haddi aşan şekilde dedikodular yapılıyor. Ama bu gibi darbeler bizi güçlendirir. Hakkımızda çıkan dedikodularla başa çıkabilecek bir grubuz. Ahlaksız rekabete karşı ahlaklı duruş sergiliyoruz, böyle de devam edeceğiz. Biz milliyetçi vatansever bir aileyiz. Kimsenin adamı değiliz. Üç konuya önem veririz, bireysel ahlaka, kurumsal ahlaka ve ürünümüzün ahlaklı olmasına’ dedi.

‘Şu anda 34 patentimiz var, yıl sonuna kadar bu sayı 64 olacak. Bizim sadece patentlerimiz 10 binlerce dolar eder. Dedikodularla bizi yıpratamazlar, biz sadece ürün satan bir firma değiliz, yurtdışına bile know-how satıyoruz. Yine marka yaratacağız’ sözleri ile Dizayn Grup'un sadece plastik boru üreticisi olmadığını aynı zamanda teknoloji üreten bir şirket olduğunu da vurgulayan İbrahim Mirmahmutoğulları, bayilerine şimdi daha çok kenetlenmeleri gerektiğini söyledi: ‘Dün iki çalışıyorduysanız bugün dört çalışın. Öz kaynaklarınızı güçlendirin. Ev ve araba meraklısı olmayın. Türkiye zor bir ülke. Likitte kalın.’ Dedikoduların kendilerini etkileme kabiliyetinin zayıf olduğunu söyleyen Mirmahmutoğulları, konuşmasına şöyle devam etti: ‘Böyle bir kriz bize aşı etkisi yaptı ve savaşçı güçlerimizi harekete geçirdi. Bu sayede borçlarımız daha da küçüldü. Alacakları borçlarından çok daha fazla olan bir firmayız. Hedefimiz altı ay sonra Türkiye'nin en borçsuz firması olabilmek. İki yılda da bütün borçlarımızdan kurtulmayı planlıyoruz. Söylentilerin çıktığı günlerde üretimimiz yüzde 20-25'lere düştü ama şu anda yüzde 60'lara yakın devam ediyor. Satış şeklimizi de değiştirdik. Yaklaşık bir aydır malımızı peşin satıyoruz. İhracatta zaten peşin çalışıyorduk. Öte yandan iç pazarda küçülmeden ihracatta büyümeyi hedefliyoruz. Kısa vadeli borçlarımızı uzun vadeye erteledik. Firmalar da bizim masum ve samimi talebimizi redetmediler, vefasızlık yapmadılar. Her sene satışımızı 2 veya 3 katına çıkardık. Bu yıl 100 milyon euro ürün 20 milyon da Know-how ve lisans satışı planlamıştık. Daha da önemlisi Anadolu'da kurduğumuz fabrikaların yerel tüketiciye yakın olması ve nakliye parası olmadığı için yüzde 15-20'lere varan indirimlerimiz rakipleri korkuttu. Kaliteyi ucuz ve karlı satmayı başarmamız tahrik edici bir güç oldu. Onların hayal bile edemediklerini biz sıfırdan gelip yaptık. Biz onlara göre 4 kat daha genç bir firmayız. Bu kadar açık ara farkla öne geçmesi hazmedilemiyor. Meşru yollardan mücadele edemeyince tabir yerindeyse belden aşağı vuruluyor. Keşke onlar da bizim gibi markayla uğraşsalardı.’

Bayiler ise, çıkan dedikodulara prim vermediklerini ve Dizayn Grup'un patronu İbrahim Mirmahmutoğulları'nın arkasında olduklarını söyledi.

Söylentilerin Dizayn'ın yükselişinden rahatsızlık duyan bir kaç rakip tarafından çıkarıldığını ileri süren bayiler, bu tür söylentilerin kendilerini daha da güçlendirdiğini belirtirken ‘Biz yola İbrahim Mirmahmutoğulları ile çıktık, onunla devam ederiz. Bitecekse de onunla bitiririz. İyi günde de kötü günde de bir arada olacağız’ şeklinde konuştu. İzmir Bölge Distrübütörü İlham Köklükaya, fabrika kurulduğundan itibaren Dizayn'ın bayisi olduğunu belirterek, ‘Ticaret hayatına neredeyse Dizayn'la başladım. Onlarla da bitireceğim. Dizayn Türkiye için bir değerdir. Bütün bayiler olarak bu değere sahip çıkıyoruz. İşimizi yapıyoruz. Dedikodulara bakmıyoruz’ dedi.

Antalya Bölge Distrübütörü Ömer Arıcan ise 15-20 bin aileye iş yaratan Dizayn Grup'la ilk günden beri çalıştığını ifade ederek, ‘Sonuna kadar da İbrahim Bey'in yanındayız. Böyle bir dönemde hiç bir terettüdümüz dahi olmadı. Biz işimize bakıyoruz’ şeklinde konuştu.

Hürriyet ve D.B. Tercüman gazetelerinde yayınlanan haberlerden derlenmiştir.