Header Reklam

AFB, Hisense Ürünlerini Sektöre Takdim Etti

05 Mayıs 2013 Dergi: Mayıs-2013
AFB (allforbuildings), Çin menşeli Hisense firmasının Türkiye distribütörü oldu. 10 Nisan Çarşamba günü Raddisson Blu Otel’de gerçekleştirilen bir toplantıyla AFB, Hisense ürünlerini sektör ile tanıştırdı. AFB Genel Müdürü Harun İz, toplantıda yapılan işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Yeni kurulan bir firma olarak önceliğimiz sektörde kalitemizle var olmaktır. Logomuzda da vurguladığımız “all for buildings (her şey binalar için)” sadece bir slogan değil, aynı zamanda şirketimizin felsefesidir. Türkiye pazarına yepyeni bir marka ile girmek istedik. Seçeceğimiz markanın kalitesi, gücü ve yenilikçiliği ile ilgili hiçbir şüphe duymamamız gerektiğine inanıyorduk. Neticede işbirliği yaptığımız firma Hisense oldu. 2012 sonu itibariyle 12,8 milyar USD ciroya ulaşan Hisense, 2000 kişilik ar-ge ekibiyle inovatif ürünlerine her gün yenilerini ekliyor. Firma aynı zamanda Çin’in ‘En saygıdeğer firma’ ödülüne dört kez layık görüldü. Sosyal sorumluluk projeleri ile de çok sayıda ödülün sahibi olan firma, beyaz eşya sektöründe, LCD Televizyon alanında Avustralya’da Canstar’ın ‘En memnun müşteri’ ödülünü aldı. Hisense, dünyanın her geçen gün büyüyen markalarından biri; Türkiye’de de amacımız, Hisense’in AFB ile büyümesi.” 
İz’in konuşmasının ardından, Hisense tanıtım filmi ve Hisense Avrupa Başkanı Catherina Fang’ın mesajı katılımcılar ile paylaşıldı. Fang, Düsseldorf Almanya’dan gönderdiği mesajında şu sözlere yer verdi: “Türkiye bizim için dünyanın en stratejik ve büyümeye en açık pazarları arasında yer alıyor. Türkiye’deki partnerimiz AFB ile, Hisense ürünlerinin Türkiye pazarında yer alması için çalışacağız”. 
Sektörden yaklaşık 150 kişinin katıldığı toplantı, Hisense Ticari Ürünler Direktörü Wili Zhang’ın konuşması ile devam etti. Zhang, Hisense’in iş portföyü arasında dijital çoklu ortam endüstrisi, yeşil ev aletleri endüstrisi, modern iletişim endüstrisi, emlak ve akıllı bilgi sistemlerinin yer aldığını söyledi. Hisense’in teknolojik başarılarını katılımcılar ile paylaşan Zhang, firmanın dünyadaki yapılanması ile ilgili de bilgiler aktardı. Firmanın, Hitachi, Whirlpool, IBM gibi dev firmalarla işbirliği içinde olduğunu söyleyen Wili Zhang “Teknoloji, kalite, dürüstlük ve sorumluluk, Hisense’in asla taviz vermeyeceği dört temel ilkedir” dedi. 
Wili Zhang’ın ardından söz alan AFB Batı Türkiye Müdürü Levent Sunna, Avrupa’da 2013 itibariyle uygulanmaya başlanan yeni enerji etiketlemesi ile ilgili bilgiler verdi. Sunna, şunları söyledi: “2013’te Avrupa'da devreye giren kurallar, 2014’te Türkiye'de de devreye girecek. Hisense cihaz ve sistemleri, bu yeniliklere hazır”. Toplantıda ayrıca Hisense Doğu Avrupa Bölge Müdürü Allen Ai ‘Hisense RAC&LCAC serileri’, Hisense VRF Teknik Müdürü Zhou Zhongxing ise ‘Hisense VRF Grubu’ hakkında detaylı bilgiler aktardı. 
Toplantı, Prof. Dr. Birol Kılkış'ın "Geçmişten Geleceğe İnsan Konforu" konulu sunumu ile devam etti. Yoğun programı sebebi ile İstanbul’a gelemeyen Kılkış, toplantıya internet üzerinden bağlanarak sunumunu yaptı ve katılımcıların sorularını yanıtladı. 
Kılkış sunumunda Süleymaniye Camii ve Külliyesi'ndeki iklimlendirme sırlarından, pasif binalara ve modern iklimlendirme çözümlerine uzanan konuları tarihsel bir perspektif içinde aktardı. İlgiyle izlenen Süleymaniye Camii havalandırma sistemi ile ilgili Kılkış, şu detayları aktardı: “Süleymaniye’yi incelediğimizde Mimar Sinan’ın hesaplamalarında sık sık tekrarladığı bazı rakamsal değerler ile karşılaştık. Sinan’dan yıllar sonra bulunmuş e sayısı, altın oran değerleri, caminin inşası sırasında kullanılmış. Camiye giren temiz hava, şadırvanın içinden geçmekte. Bu da aslında ilk evaporatif soğutma sistemi olarak değerlendirilebilir. Çünkü şadırvandaki su, içeri giren havayı hem soğutmakta hem de temizlemektedir. Özellikle kütüphane bölümünde uygulanan doğal hava sirkülasyonu ve kullanılan sıvanın özellikleri ile bağıl nem belli bir seviyede tutulmuş, böylece kütüphane içindeki kıymetli eserlerin korunması sağlanmıştır. Yine, caminin kalabalık olduğu zaman dilimlerinde içinde bulunan filayaklarının terleme yapması, pasif bir nem alma sistemi olarak düşünülmüş, böylece büyük dehası ile Mimar Sinan, 1500’lü yıllarda dahi iç ortam konfor koşullarını korumayı başarmıştır.” 
Sunum sonunda, “Cami için bugün daha gelişmiş bir iklimlendirme sistemi gerekli midir, yoksa mevcut sistem yeterli midir?” sorusuna Kılkış “Süleymaniye Camisi’nin tamamen pasif bir iklimlendirme sistemi var. Bugün hazırlanan BEP (Binalarda enerji Performansı) yönetmeliği, günümüz teknolojik koşulları ve imkanları hesap edilerek hazırlamıştır. Fakat Süleymaniye Camii, bugünkü değerlendirme kriterleriyle bile A++ sınıfında yer almaktadır. Cami, sahip olduğu sistem ile yeterli bir havalandırma sistemine sahiptir ve yeni bir sisteme ihtiyaç yoktur” yanıtını verdi. 

Büyük bir ilgi ile izlenen Kılkış’ın sunumunun ardından toplantı, düzenlenen kokteyl ile sona erdi. 


Etiketler