Header Reklam

Salgın Riskine Karşı Tesislerinizde Alabileceğiniz Önlemler 

10 Haziran 2020 Dergi: Haziran-2020

Birgül Bilgin, Testo Termal Kamera ve İklimlendirme Sektörü, Ürün Yöneticisi

Testo, korona virüsünün gündemde olduğu şu günlerde hızla alınması gereken önlemler için ateş tespitinde kullanılacak termal kameralar, iç ortam kalitesi (CO2/nem/sıcaklık) ölçüm cihazları ve havalandırma sistemlerinin iyileşmesini sağlamak için hava hızı ölçüm cihazlarıyla çözüm sunuyor. AVM, otel, restoran, hastane, fabrika gibi tesislerin açılması sürecinde aşağıdaki konular büyük önem taşımaktadır: 

Salgında hızlı önlem için termal kamera neden önemli?
Enfeksiyon için önemli gösterge, artan vücut sıcaklığıdır (ateş). Artan vücut sıcaklığını en hızlı şekilde alın bölgesinden termografi yani termal kameralar ile tespit edebilirsiniz. Bireyleri ayrı ayrı değil, topluluk halindeyken de incelemek için en uygun, en sağlıklı, en hızlı, en tasarruflu seçim termal kamera olacaktır. Ayrıca Testo termal kameralarını sadece salgın için değil sonrasında bünyenizde bulunan tesisat bakımı, elektrik bakımı, bina izolasyonu gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz. 

Salgında nem/sıcaklık/CO2 ölçümü neden önemli?

salginda nem sicaklik co2 olcumuEnfeksiyonun bulaş hızı nem ve sıcaklıkla doğru orantılıdır. Bakteri, virüs vb. mikroorganizmaların, %40-%60 bağıl nem aralığında daha az üredikleri saptanmıştır. Aşırı kuru koşullar solunan partikülleri akciğerdeki yakalama görevi olan mukoza örtüsünü kurumasına sebep olacağı için tercih edilmemelidir. Yüksek sıcaklık ile %60’dan daha fazla nem hastanın terleyerek enfeksiyon bulaşmasına da ayrıca sebep olabilir. Bu nedenlerden dolayı ortam içerisindeki nem/sıcaklık ölçümü ve bunları kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Ayrıca ortam içerisindeki CO2 değerinin sürekli izlenmesi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bu bağlamda iç hava kalitesi ölçümleri kesinlikle ön planda tutulmalıdır; ayrıca temizoda/yoğun bakım odaları/hastaneler vb. yerler için fark basınç değeri (negatif/pozitif basınç balansı) ölçümü hayati önem taşımaktadır. Virüsün bulaşma hızını ve hasta kişilerin sağlıklı bireylerle olan temasını olabildiğince düşürmek için bu ölçümler kritiktir. Bu iki ölçüm için tek cihaz ile hareket edilebilir.

Salgından korunmada havalandırma sistemlerinin kontrolü neden önemli?

havalandirma sistemlerinin kontroluVirüs, bulaşıcı hastalığı olan kişinin aksırması ile hem doğrudan hem de havadan yayılır. Yayılma hızını düşürmek için optimum sıcaklık, nem ve personel ile hastaların sağlığını koruyacak özellikte bir hava akımı sağlanmalıdır. Herhangi bir binanın havalandırma sistemi düzenlenirken havalandırma kanallarının ve fanların büyüklüklerinin ve kanallardaki hava akım hızlarının doğru hesaplanması bu anlamda büyük önem taşır. 

AVM, iş merkezleri, rezidans, otel, sinema gibi merkezi klima sistemi kullanılan binalarda, ısı ekonomisi açısından karışım havası (egzoz havası ile taze havayı karıştırarak sisteme gönderen) kullanılmaktadır. Bulaşıcı ve salgın hastalık vb. riskler nedeniyle bu tür konfor klima ve havalandırma sistemlerinde %100 taze havayla çalışacak şekilde uygulama yapılmalıdır. Bu uygulamaları yaparken de doğru hava akımının olup olmadığı sürekli test edilmelidir.

Tesislerinizde enerji verimliliğine yönelik ölçüm cihazlarınız var mı?
Salgın döneminde yukarıda sıraladığımız risklerden korunmak için alacağınız cihazlar sizlere bu dönemde güvenlik amaçlı olarak yardım sağlamış olsa da bundan sonraki süreçte tesisiniz için “Enerji Verimliliği” amaçlı da kullanılabilecektir.  

  • Termal kameralarınız; kestirimci bakım uygulamalarında, yalıtım kontrollerinde, tesisat kaçaklarını bulmada ve kazandan tesis içine kadar sıcak su hatlarının yalıtımını kontrol etmede yardımcı olacak ve enerji verimliliği adına size maddi olarak kazanç sağlayacak.
  • Havalandırma sistemleri kontrol cihazları, iklimlendirme sistemlerinizin çalışma performanslarını ve filtre kirliliklerini kontrol ederek yine size enerji anlamında büyük kazanç sağlayacaktır. 

Tüm bu cihazların yanı sıra tesislerde enerjinin en çok kullanıldığı 2 önemli alan daha vardır:

klima vrf chller

1- Klima, VRF ve chiller sistemleri; Bir soğutma ve klima sistemi, yatırım maliyetleri ile karşılaştırıldığında beş ya da on katına kadar daha fazla elektriksel maliyetlere neden olur. Bu şu anlama gelir: optimum olarak ayarlanmış ve düzenli olarak izlenen soğutma sistemleri para tasarrufu sağlar. Bu sistemlerin kontrolü ve en verimli şekilde çalışması için “Soğutma analizörleri (Dijital Manifold) önerilmektedir. 

 

 

isitma sistemleri

2- Isıtma Sistemleri: En büyük tasarruf potansiyeli genellikle ısıtma tabanında gizlidir. Baca gazı analizörleri ve fark basınç ölçüm cihazlarıyla, binalarda gereksiz ısı kayıpları olmadan konforlu sıcaklıkları garanti edersiniz. Baca gazı kayıp değerini ölçerek, tesisin etkinliğini artırırsınız. Hatalı davranış yüksek ısıtma maliyetine neden olursa, hidrolik dengeleme yardımcı olabilir. Yanma sonucu açığa gazın kontrolü ile en verimli yanmanın sağlanması için “Baca Gazı Analiz Cihazları” önerilmektedir.

İç ortam hava kalitesi nedir ve neden önemlidir?
Hava, insanların en önemli ihtiyaçlarından birisidir. İnsanlar günlük yaşamlarının %70-80’ini iç mekânlarda geçirmektedirler. Birçok iç ortamın, bazen dış ortamdan daha kirli ve tehlikeli olduğu saptanmıştır. Bu durum kış aylarında daha da belirginleşmektedir. Daha çok kış aylarında görülen virütik hastalıklar neredeyse nüfusun tamamını etkilemektedir. Nezle ve grip gibi bir virüs olan ‘corona’ virüsü ise çok sayıda ölüme yol açarak adeta yıkım etkisi göstermektedir. Corona virüsü, diğerlerinden farklı olarak tedaviye yanıt vermemekte ve büyük oranda öldürücü etki yaratmaktadır. Bu tür hastalıklardan korunma yollarını açıklayan konunun uzmanları ise dış ortamda alınacak tedbirler kadar iç ortam hava kalitesinin de son derece önemli olduğuna dikkat çekmektedir.

testo 160 IAQtesto 160 IAQ  ile iç hava kalitesin izlenmesi

Kolay kullanımlı kablosuz veri kayıt cihazı testo 160 IAQ iç hava kalitesini izlemek için idealdir. Entegre sıcaklık, nem, CO2 ve atmosferik basınç sensörleri sayesinde tüm odalardaki iklim şartlarını doğru şekilde tespit eder. Uzun süreli ölçümleri de herhangi bir zorluk olmadan gerçekleştirebilir. Fabrika, hastane, avm gibi insanlar tarafından yoğun olarak kullanılan yerler için uygundur. Binalardaki iklim sıcaklığı ve hava akışını düzenleyen bu sistem uygun değerlerde sabit tutulursa küf, mantar, virüs gibi zararlı organizmaların havada olmamasını sağlar. HVAC sistemi bunu yaparken aynı zamanda ortamın sabit bir ısıda kalması için enerji tasarrufu sağlamış olur.