ABD'yi Türkiye'nin enerjisi çekiyor

05 Şubat 2012 Dergi: Şubat-2012

Türk Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA/AmCham) organizasyonunda, Türkiye ve ABD'deki enerji pazarı konusunda bilgi alışverişini sağlamak ve iki ülkenin bu alanda birlikte çalışmasını geliştirmek için Türk enerji sektörünün liderleri 18 enerji şirketinin temsilcisi ile bir araya gelen ABD Enerji Bakan Yardımcısı David Sandalow, iki ülke arasında enerji sektörüne yönelik var olan işbirliklerinin geliştirilebileceğini söyledi. Sandalow, Türkiye'de enerji sektörünün yapısına ve pazarın durumuna ilişkin bilgi aldı. Türkiye ve ABD'nin güçlü müttefikler olduğunu kaydeden David Sandalow, iki ülkenin halihazırda enerji alanında ve daha birçok alanda birlikte çalıştığını dile getirdi.

Yenilenebilir enerji konusunda ortaklık

Sandalow, toplantıda iki ülke enerji sektörünün birlikte çalışmasının yöntemlerinin değerlendirildiğini aktararak "Birlikte çalışmamız için olanaklar mevcut. Toplantıda yenilenebilir enerji sektöründe yer alan sektör temsilcileri de vardı. ABD ve Türkiye, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji alanlarında ve enerji verimliliği konusunda ortak hareket edebilir" dedi.

TABA/AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu da, Sandalow'un "Türkiye'de enerji sektörünün sorunları nelerdir?, ABD'li yatırımcı Türkiye'ye nasıl gelebilir?, Bürokraside neler yaşanıyor?, Enerjiyi imal edenler, bu enerjiyi kime satıyor?, Fiyatı kim belirliyor?" gibi pek çok soruları sorduğunu anlattı. ABD'den 17 firmanın yer aldığı bir heyetin Aralık ayında Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Terzioğlu, bu firmalardan bazılarının, Türkiye'deki firmalarla görüştüğünü söyledi.

ABD ile Türkiye'nin elektriği tutuyor

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin geçen yıllara oranla artış gösterdiğini ve farklı sektörlerde de ilişkilerin artarak sürdüğüne dikkat çeken Terzioğlu, "İki ülkenin elektriği tutuyor. Türkiye var olan geniş potansiyeli ile ABD'li firmalar için önemli bir pazar haline geldi. Bölgeye açılmak isteyen firmalar, giderek büyüyen bir güç olan Türkiye'yi stratejik ortak olarak görüyorlar" dedi. Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkilerin rakamsal değerlerini de aktaran Terzioğlu, "2011 yılının ilk 11 ayında ticaret hacmi, 18 milyar dolar ile 2010 yılına göre yüzde 38 arttı. 2012'de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da artacağını öngörüyoruz" dedi.

 


Etiketler