ABD’de Temyiz Mahkemesi, EPA’yı HFC’ler Konusunda Durdurdu

23 Ağustos 2017 Dergi: Eylül-2017

ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, 8 Ağustos'ta, Çevre Koruma Ajansı'nın Temiz Hava Yasası'nın 612. Bölümü uyarınca HFC soğutucu akışkanlarını kısıtlamaya yönelik girişimini engelledi. Mahkeme, EPA'nın 2015'te deklare ettiği iklimlendirme ve soğutma uygulamalarında HFC kullanımının azaltılarak sonlandırılması kararını, “HFC (hydrofluorocarbon) soğutucu akışkanların ozon tabakasını gidermediği” gerekçesi ile iptaline karar verdi.

Bölge Hakimi Kavanaugh; "EPA'nın Bölüm 612'ye ilişkin yeni yorumu, yasada yazılanla uyuşmamaktadır. Bölüm 612, üreticilerin HFC'ler gibi ozon tabakası tüketmeyen maddeleri değiştirmelerini istemiyor (ya da EPA'ya böyle bir izin vermiyor). Bu nedenle üreticilerin HFC’lerin yerine alternatif akışkanları kullanmaya zorlayan 2015’te alınan kararı feshediyoruz. EPA’dan da bu kararla uyumlu olacak şekilde yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz” dedi.

HFC’lerin kısıtlanması konusunda sektörde bir kamplaşma bulunuyordu. Bazı üretici ve son kullanıcılar, R-134a, R-404A ve R-407B gibi çok iyi tanıdığı, teknik personelin uygulamayı bildiği HFC’lerin pazardaki varlığını sürdürmesini tercih ederken, bir diğer taraf da, klima ve soğutma endüstrilerinin, belirli soğutucu akışkanların küresel çapta aşamalı değişimine uyum sağlamak için, uygun alternatifler lehine HFC'lerden uzaklaşılmasını tercih ediyor. Mexichem Fluor, Inc. ve Arkema, dilekçe vererek mahkemeye başvuran taraflardı. Chemours Company FC, LLC ve Honeywell International, Inc. şirketleri ise EPA’nın HFC’leri kısıtlayan kararını destekleyen şirketlerdi.

Konuya ilişkin olarak Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü (AHRI) Başkanı Stephen Yurek; "Bu karar bizim endüstrimiz için önemli etkilere sahiptir ve EPA'nın cevabını yakından takip edeceğiz. Mahkemenin kararına rağmen, sanayimiz HFC soğutucu akışkanların kullanımını genel olarak reddetmek için yapılan ve onayladığımız Kigali Değişikliği’nin uygulanmasına bağlı kalacaktır” dedi.