“Sürdürülebilir tüketimin genç sihirbazı” Tom Szaky Yeşil İş Konferansı için İstanbul’a geliyor

05 Ekim 2012 Dergi: Ekim-2012

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Yeşil İş-Green Business Konferansı, 18-19 Ekim tarihlerinde İstanbul Swissotel’de gerçekleştirilecek. Konferans, dünya tarihine adını “İnsanların çöpe bakış açısını ve sürdürülebilirliğin tarihini değiştiren isim” olarak yazdıran dahi girişimci Tom Szaky’yi ağırlamaya hazırlanıyor. “30 Yaş Altı Dünyanın 1 Numaralı CEO’su” seçilen Tom Szaky ve“Dünyanın En İnovatif 100 Şirketi” arasında yer alan Terracycle’ın öyküsünü anlatacak.

14 yaşındayken iş hayatına atılan ve üniversite 1. sınıftayken Terracycle şirketini kuran genç dahi Tom Szaky’nin hayat öyküsü, parlak fikirler geliştirmek üzerine kurulu... Szaky sayesinde bugün 20’den fazla ülkede 20 milyondan fazla insanın topladığı milyarlarca çöp, 1.500 farklı ürüne dönüştürülerek yeniden kullanılıyor. Terracycle, tüm dünyada Wallmart, Home Depot gibi 30’un üzerinde büyük markayla çalışıyor ve bu sayı günden güne artıyor.


Dünyaca ünlü sürdürülebilirlik uzmanları Yeşil İş Konferansı’nda buluşuyor

Yeşil İş-Green Business Konferansı’nın bu yılki ana teması ‘Sürdürülebilir gelecek için sürdürülebilir iş’ olarak belirlendi. Türkiye’nin en güçlü sürdürülebilirlik platformu olarak kabul edilen konferans çerçevesinde, dünyadan ve Türkiye’den yöneticiler ve fikir liderleri, sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına iş dünyasında atılması gereken adımları masaya yatıracak.

Konferansın önemli konuşmacıları arasında; dünya çapında bir sürdürülebilirlik lideri olarak tanınan The Guardian Sustainable Business Genel Yayın Yönetmeni Jo Confino; CNN’de yaptığı programlarla tanınan ve güneş enerji çalışmalarına katkısı nedeniyle ABD İklim Enstitüsü Ödülü’ne layık görülen Jeremy Leggett; sürdürülebilir yaşam ve tüketim konusunda sıradışı bir yaklaşımla önerdiği fikirlerle bilinen sürdürülebilirlik danışmanı Julia Hailes; Technische Universität Braunschweig Bina ve Güneş Enerjisi Enstitüsü Direktörü ve Energy Design’ın Kurucusu Prof. Dr. Norbert Fisch ve kamu ve iş dünyası için geliştirdiği reformlarla tanınan sürdürülebilirlik lideri Terry A’Hearn; Temiz Teknoloji (CleanTech) yatırımlarının deneyimli takım lideri Cleantech Investor Ltd kurucusu Anne McIvor; iklim ve enerji konularında dünyanın en önemli uzmanlarından karbon emisyon ticaretinin aranılan ismi Doosan Power Systems Politikalar Direktörü Jill Duggan; sürdürülebilirlik raporlamasına standart oluşturan ve küresel sürdürülebilir ekonomiye yönelik vizyonuyla en etkili uluslararası organizasyon olan Global Reporting Initiative-GRI’ın CEO’su Ernst Ligteringen; Schneider Electric Balkanlar ve Orta Doğu Bölgesi Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil; Unilever Türkiye Gıdadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin; BASF Business Center Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Başkanı ve BASF Türk CEO’su Volker Hammes; TSKB Kurumsal Pazarlama ve Kurumsal Finansmandan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Akgüç; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Yenilenebilir Enerji Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Vekili Erdal Çalıkoğlu; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu da yer alıyor.

Konferansın karbon ayak izi silinecek

Sürdürülebilir geleceği hedefleyen bir iş dünyası modeli yaratma amacıyla düzenlenen Yeşil İş-Green Business Konferansı 2012, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Karbon Nötr Konferans’ olarak organize edilecek. Konferans süresince ortaya çıkan CO2 emisyonları hesaplanarak konferansın karbon ayak izi silinecek.

 

Detaylı bilgi için: http://www.yesiliskonferansi.com

 


Etiketler