Header Reklam

“Muavenet” Dünya İkincisi Oldu

05 Temmuz 2008 Dergi: Temmuz-2008

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, 18-22 Haziran 2008 tarihleri arasında ABD’nin Arkansas eyaletinde düzenlenen Solar Splash 2008 – Dünya Güneş Tekneleri Şampiyonası’nda Muavenet isimli tekneleriyle dünya ikincisi oldu ve toplamda on farklı ödüle layık görülerek bir rekora imza attı. 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi Nusrat ile aynı yarışmada üçüncü olan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, bu yıl hem derecesini geliştirdi, hem de altı olan ödül sayısını “Genel Toplamda Dünya İkinciliği”, “Manevra Etabı Birinciliği”, “Sürat Etabı İkinciliği”, “Ekonomik Sürat Etabı Üçüncülüğü”, “Yeterlilik Etabı İkinciliği”, “Görsel Sunum İkinciliği”, “En İyi Sistem Tasarımı Ödülü”, “En Gelişmiş Takım Ödülü”, “En İyi Tasarım Ödülü”, “Ticari Uygulamaya En Uyumlu Tekne Ödülü” dereceleri ile 10’a çıkardı. 

ABD’de 15 yıldan bu yana düzenlenen ve bu yıl ev sahipliğini University of Arkansas’ın yaptığı “Solar Splash” Güneş Tekneleri Yarışması’nda Birinciliği Cedarville Üniversitesi, üçüncülüğü ise Arkansas Üniversitesi aldı. 

Liderliğini İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden Münir Cansın Özden’in yaptığı takım, Ersin Demir, Berkin Kılıç, Tuğrul Yıldırım, Metin Aksu, İrfan Kaya, Enishan Özcan, Hüseyin Turhan, Emrah Adamey, Efe Koçtürk ve İbrahim Albayrak’tan oluşuyor. Adını, 2 Ekim 1992 yılında 5 askerimize mezar olan Muavenet Gemisi’nden alan İTÜ Güneş Teknesi’nin danışmanlığını ise Prof. Dr. Ömer GÖREN, Yard. Doç. Dr. Osman Kaan EROL, Doç. Dr. Ali Can Takinacı ve Doç. Dr. Vedat Temiz yaptı. İTÜ Güneş Teknesi Muavenet’in sponsorları arasında Yonca-Onuk Tersanesi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, RMK Marine Tersanesi, Dearsan Tersanesi, Marintek Deniz ve Yat, Turkon Holding, Türk Loydu, Türk Hava Yolları, Calibre CNC Propellers, Arma Diş ve Gümüşel Rulman firmaları bulunuyor. 


Etiketler