“İklimlendirme ve Soğutma Sistemlerinde Bakım Arıza Bulma ve Servis İşlemleri” Yayımlandı

05 Mayıs 2009 Dergi: Mayıs-2009
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bulgurcu’nun yeni kitabı “İklimlendirme ve Soğutma Sistemlerinde Bakım Arıza Bulma ve Servis İşlemleri” Nisan ayında yayımlandı. 
Kitapta, Bakım ve Arıza Giderme Yöntemleri, Kompresörde Arıza Bulma, Evaporatör ve Kondenserlerde Arıza Bulma, Genleşme Cihazları ve Borularda Arıza Bulma, Soğutma Kontrol Devrelerinde Arıza Bulma, Ev Tipi ve Ticari Tip Soğutucularda Arıza Bulma, Bireysel İklimlendirme Cihazlarında Arıza Bulma, Değişken Soğutucu Akışkan Debili (VRF) İklimlendirme Sistemlerinde Arıza Bulma, Merkezi İklimlendirme Sistemlerinde Arıza Bulma, İklimlendirme Kontrol Devrelerinde Arıza Bulma, Taşıt İklimlendirme Sistemlerinde Arıza Bulma, Soğutucu Akışkanlar, Yağlar ve Servis İşlemleri başlıklarında 12 bölüm yer alıyor.   
Bulgurcu, önsözünde kitabın yazılış amacını “Bakım ve arıza bulma işlemleri, birçok mesleki disiplinde olduğu gibi iklimlendirme ve soğutma mesleğinde de çok önemli bir konudur. Kuşkusuz bir sistemde arızayı bulabilmek için o sistemi çok iyi tanımak ve işleyişini bilmek gerekmektedir. Ancak ortaya konulan genel arıza yaklaşımları, bu işlemleri mantıksal bir değerlendirme sürecinden geçirerek sonuca hızlı şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır. Bu kitap, 90’lı yıllardan beri okutulmakta olan ders notlarının zaman içinde genişletilerek sektöre de katkı sağlayacak bir formata ulaştırılmasıyla ortaya çıkmıştır” ifadeleriyle belirtti. 
Kitabın sunuş yazısında ise Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslancan, “Vakfımız tarafından önceki dönem yayımlanan teknik kitaplar dizisinin devamı olarak Yard. Doç. Dr. Hüseyin Bulgurcu hocamız tarafından yazılan “İklimlendirme ve Soğutma Sistemlerinde Bakım Arıza Bulma ve Servis İşlemleri” kitabını da sektöre kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.  
Temel konuların yanı sıra değişken soğutucu akışkan debili (VRF) iklimlendirme sistemleri gibi güncel konulara da yer vermesiyle dikkat çeken kitap, Doğa Sektörel Yayın Grubu tarafından yayına hazırlandı. 

Etiketler