‘Su Sektöründe İşbirliği Olanakları’ Konulu Seminer Ankara’da Düzenlendi

05 Nisan 2006 Dergi: Nisan-2006
İngiliz su sektörü temsilcileri ve Türk uzmanlar 14 martta Ankara’da bir araya geldiler.

İngiltere Büyükelçiliği'nin organizasyonuyla, British Water başkanlığında, yatırım ve ortaklık olanakları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen 8 firma yetkilisinden oluşan İngiliz Su Heyeti'nin katılımıyla Bilkent Otel'de ‘Su Sektöründe İşbirliği Olanakları’ konulu bir seminer düzenlendi.

Türkiye'de su sektörüyle ilgili parçalı bir yapı ve yapılanma olduğunu belirten Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Zuhuri Sarıkaya, yaşanan en önemli problemin ölçek sorunu olduğunu ifade etti. Bu alandaki yatırımın miktarı ve AB ile müzakere sürecine bakıldığında zorluklar var gibi görünse de bunu fırsat olarak görmek gerektiğini de belirten Sarıkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Varacağımız hedefi biliyoruz. Zaman kaybetmeden bu hedefe en uygun en ekonomik en hızlı nasıl varabiliriz bunun hesabını yapmak durumundayız. Ülkemizin bu alanda hizmet edecek yeterince teknik eleman ve uzman kapasitesi var, ancak bu kişiler kendi meslekleriyle alakalı olmayan işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu insanları istihdam etmek suretiyle Türkiye'nin bu hizmetlerin üstesinden geleceğine inanıyorum.’ British Water'in İngiltere'de su sektöründe sorumlu temel kuruluş olduğunu belirten İngiltere Büyükelçisi Peter Westmacott konuşmasında şu bilgileri verdi:  Aynı içerikte  başka seminer için 2002 yılında Türkiye'ye gelen delegasyonumuz  bugün çok daha farklı bir Türkiye ile karşılaştı. Türkiye’de bugün istikrar ortamı hakim ve artık AB ile müzakereler tam anlamıyla başladı.

İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret oranı yüzde 9 artış gösterdi ve  geçen yıl 11 milyar dolar seviyelerine çıktı. Bununla birlikte  Türkiye'deki İngiliz yatırımları da arttı. Bu artış gelecek dönemde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da artmasını sağlayacak.  Su sektöründe işbirliğimiz giderek güçlenmekte ve daha büyük adımlar atılması için stratejiye bağlanmış durumda. İşbirliğini geliştirerek gerçek iş hayatına aktarmak için büyük adımlar atıyoruz.’

Etiketler