‘Klima Santralinin Önlenemeyen Yükselişi ve Pazarda Yeni Dinamikler’

05 Eylül 2006 Dergi: Eylül-2006
HSK’nın hedeflediği dinamizmi ivmelendirecek "katalizör"; fiziğiyle genç, projelendirdikleriyle bir profesyonel.. Dinledik..ve anladık ki, sen attığın temele güveniyorsan, umut, seninle ve sonrasında devam edecek...

HSK, yeniden yapılanıyor. Yeni bir pazarlama müdürü, yeni enerji, yeniden yapılanma ve tabii ki yeni ürün ve teknolojilerle 2007’ye hızlı gireceğe benziyor...

Konuştuklarımızın -yeni teknoloji lansmanı hariç- hepsini sizlerle paylaşıyoruz. Tabii çok yakında HSK Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının, ilgiye değer sonuçlarını da... "Yeniden yapılanma mı? Nereden çıktı?" diye sorduk, sözünü kesmedik, Ayça Eroğlu anlattı olup bitenleri...


2007’de yepyeni bir HSK..

2006, verimli, dinamik bir yıldı. Firmamız ve herkes için..Zira klima alanında yerli-yabancı rekabet zirve yaparken, klima santrali de, klima paketlerindeki önemini artırdı. Önceleri, klima santralinin önem yüzdesi, klima paketi içinde %25 kadardı. Chiller ise %65-70’e kadar çıkardı. Şimdi klima santralleri enerji koruma, hijyen şartları, iç hava kalitesi gibi ihtiyaçların yükselişiyle ön plana çıktı. Yani artık köpek kuyruğunu değil, kuyruk köpeği sallıyor... Chiller etki olarak daha arka planda kaldı. Klima santraline daha da saygıyla yaklaşıyoruz. Vizyonumuzun temel noktası bu: "Klima sistemlerinin sadece teknik bir donatı olduğu değil, insan odaklı ve mühendislik formasyonu gerektiren bir ürün olduğu gerçeği"... Zira; iyi bir klima santrali; üç ana unsurla bir araya geliyor; iyi bir dış kabuk, iyi iç komponentler ve tüm bunları en verimli koşulları karşılayacak biçimde bir araya getirecek mühendislik alt yapısı.. Vural Bey hep şunu söyler; "en iyi komponentleri bir araya getirdiğiniz santral; en iyi santral olmayabilir". Bu ne demek? Klima santrali kesinlikle mühendislik becerisi üzerinde yükselmesi gereken bir teknolojik Ar-Ge/Ür-Ge macerası.. Bu bir ihtisas alanı. İşte HSK yeniden yapılanmasında bu farkı keskinleştiriyor. Yeni yapılanmamızın felsefesinde; müşteri (projeci, taahhütçü, kullanıcı) beklentilerini "en iyi gözlemleme, en iyi analiz ve en iyi karşılama" amacı, temel oluşturuyor. "En iyi seviyede karşılama"dan kast ettiğimiz; teklif süreci veya ürün seçim sürecinden, sistemin çalışır hale getirilmesi ve sonrasıdır.

En iyi klima santrali, en iyi mühendisliğin sonucudur.

HSK, 25 yıllık geçmişinde, "fark yaratabilmeyi", başarının bileşenleri arasında gördü ve çalışmalarında bunu sağlamaya çalıştı, uyum sağlama dinamizmini koruyarak. 2006’ya geldiğimizde, bir tarafta soğutma sektörünün potansiyeli büyüyor, diğer taraftan salt fiyata odaklı rekabet anlayışıyla büyüyen potansiyeli karşılayabilecek arz kanalları köreltiliyordu. Bu bir açmaz gibi gözüküyor. Buradan çıkışın da yolu yine farkı yaratabilmekti. HSK da, buna odaklandı. A sınıfı projelerde görev almak istiyoruz, yeni pazarlara açılmayı hedefliyoruz, görev aldığımız yurtdışı projelerin alanını, coğrafyasını genişletmek istiyoruz, ülkemizde klima santralını bir mühendislik fenomeni olarak algılanmasında rol oynamak istiyoruz ve sonuçta bu alandaki uzmanlığımızı "iş"e dönüştürmek istiyoruz. O halde, bu hedeflere odaklı yeni bir yapılanma, mevcut yapıda gerekli değişikliklerin yapılması ve güçlendirilmesi gerekiyordu. Ürün ve pazarlama alanlarında Ar-Ge’siyle, Ür-Ge’siyle, bütünleşik bir proje oluşturmaya çalıştık. Bütçemizin %3.5-4’ünü Ar-Ge/Ür-Ge’ye ayırdık. Bu oran sadece ülkemiz değil, dünya geneli için de büyük bir orandır.

Kaliteli üretmek mi? Kaliteyi yönetmek mi?

2005’in sonundan itibaren, tüm birimleri kapsayan "Toplam Kalite Anlayışı" uygulamasına geçildi. Kalite derken, sadece bir "belgeleme"den bahsetmiyorum. Belgenin arka planında, felsefesinde bulunan boyutu ile "kalite"yi, müşterimiz için "fayda" üretiminin temel girdisi olarak algılıyoruz. Sürekli iyileştirme prosedürleri ve Ar-Ge/Ür-Ge yatırımlarımız, ürünlerini vermeye başladı. Çok yakında, müşterilerimizin ve potansiyel müşterilerimizin büyük ilgisini çekeceğine inandığımız bir teknolojiyi ve sistemi pazara sunacağız. Bu sistem, kalite ve fiyatı optimize etme amacını en üst düzeyde karşılayabilecek. Ürünün kullanılır hale gelene kadar harcanan maliyet düşürülürken, kalite artırıldı ve aradaki fiyat farkı, müşteri lehinde bir cazibeye dönüştü.

AirWare de yenilendi..

Ürün değişirken, tamamen özgün bir yazılım olan Klima Santrali Seçim Programımız "AirWare"in de bir üst versiyonu yapılandırıldı. Özgün olması sebebiyle AirWare, klima santrali seçiminde en sağlıklı sonuçları alabileceğiniz bir hesaplama programı olarak takdir görüyordu. Yeni versiyonu ile sanırım işler daha da hızlanacak..

10 yıl önce kurduğumuz Performans Test Laboratuarı da güçlendirildi. Şahitli test yapma özelliğine sahip bulunan laboratuarımızda, dileyen müşterilerimiz örnekleme metoduyla büyük klima santrallerinin basınç ve kapasite testlerini yaptırabiliyor.

Komple Sistem Satışı bir diğer hedef...

2001’den beri, performansımızın önemli bir kısmı, OEM müşterimiz için yaptığımız üretime yöneltilmişti. 2002’den beri de bu ilişki, iki taraf için de "kazan kazan" anlayışı içine oturmuş ve taraflar amaçlarına ulaşmıştı. OEM müşterimiz 2006’da Türkiye’de klima santrali monte etme kararı aldı. Bu durumu, bir iş fırsatına dönüştürdük ve bu yıl Temmuz ayında Blue Box firmasıyla bir ön anlaşma yaptık. HSK 25 yıldır klima sistem satışı yapan bir firma olarak biliniyor. Blue Box’ın Chiller gruplarını HSK ürün ailesine katarak, klima santrali, fan coil, ısı geri kazanım cihazları, soğutma kulesi,ısıtma apareyi gibi ürünlerimizle birlikte yeniden müşterimize komple sistem teklifi vermeye başladık.

ERTA Mekanik, konfor klima taahhüdünden çekildi

1981’de HSK, mekanik tesisat firması olarak kuruldu. 1984 yılında HSK klima sistem satışı yapan, Erta mekanik mekanik tesisat firması olarak ayrıldı. 2006’ya geldiğimizde pazarın değişen yapısına uyum sağlama projesi olarak, Erta mekanik tesisat firmamızı, teknik servis şirketine dönüştürdük. Erta, artık konfor klima tesisatı taahhütlerinden tamamen çekildi. Yeni yapısı ile Erta, değerli projecilerimize, taahhütçülerimize, montajdan satış sonrası servise kadar pek çok noktada tatminkar hizmet üretecek. Bu bizim için de önemli bir karar oldu. Zira kuruluşundan beri HSK, mekanik tesisat alanında varlık göstermekteydi ve yeni yapılanmasının sonucunda; yüzde yüz Türk sermayeli, klima sistem üreticisi, satışı ve satış sonrası hizmetleri firması oldu.

Yurtdışı pazarlarda tam yol..

Yeni pazarlara açılma projeleri ve yurtiçi pazarların koşullarını yorumladığında ise, 2006, HSK için dönüm noktası oldu diyebilirim.

Yurtdışı pazarlara yönelik girişimlerimiz özellikle alanında önemli yurtdışı fuar katılımlarımızla da paralel olarak son dört yıl içinde yoğunlaştı. Tabii fuarlar batı Avrupa fuarları ve orta/uzun vadede sonuç verecek fuarlar. Biz de ilk önemli sonuçlarını 2006’da almaya başladık. Ortadoğu’daki müşterilere yakın olmak için Batı Avrupa’daki fuarlara katılmamız gerekiyordu, bunun bilincindeydik. Yurtdışı fuar katılımlarımız yoğunlaşacak. 2006’da hedeflediğimiz ve anlaşma yaptığımız müşteriler arasında Bulgaristan, Kuveyt, Dubai ve Rusya var. Bu pazarlara daha çok odaklanmak istiyoruz. Bu pazarlara yerel ve direkt fuarlarla katılıp orada bayilik ağımızı güçlendirmek istiyoruz. 2007 bütçesinde klima santrali grubumuzda %30-35 ihracat potansiyeli görüyoruz. İç pazarda da 2005 ve 2006’da önemli projelerde yer aldık. Atatürk Havalimanının referansımızla aldığımız işler arasında; Dalaman Havalimanı,İzmir Adnan Menderes Hava Limanı, Esenboğa Havalimanı ve en son Erbil Havalimanı özellikli çalışmalarımız arasında.

Özetle; HSK’nın yeniden yapılanma projesinin ayakları; Ar-Ge, Ür-Ge, Kalite ve Pazarlama.

Etiketler