‘Kalite’den Taviz Verilemez’

05 Haziran 2003 Dergi: Haziran-2003
TERMODİNAMİK: Fita Teknik üretim tesisinin kuruluş tarihçesinden başlayalım.

ERGÜN KARAKAŞ (Satış Müdürü): Size tanıtacağımız bu tesisimiz 1982 yılında faaliyete başladı. Tüm faaliyetlerimiz 1952 yılından beri Çapa’da yapılmakta idi.1982 yılından bu yana tüm imalatlarımızı bu fabrikada yapmaktayız.Ben 1988 yılında Fita Teknik’ te çalışmaya başladım. O zaman fabrikamızın kapalı alanı yaklaşık 2.000 m2 idi.Yaklaşık 6 yıl aynı alanda faaliyetlerimizi sürdürdükten sonra 1989-1990 yıllarında talep artışına paralel olarak ilaveler yapılmaya başlandı. 1998 yılına kadar ilk fabrikamıza ilaveler devam etti. İlkine 150 m mesafede olan ikinci fabrikamız 1998 yılında faaliyetine başladı. Şu anda üretimimiz toplam kapalı alanı 5.300 m2 olan bu iki ayrı fabrikada devam etmektedir.

TERMODİNAMİK: İlk olarak hangi ürünleri üretmeye başladınız?

ERGÜN KARAKAŞ: İlk önce menfez imalatı ile işe başlanmış. Siyah sacdan, tek tek kanatlarını, saclarını keserek, elle bükerek menfez imalatı yapılmış. Bu, el işçiliğinin ön plana çıktığı bir imalattır. Günümüzdeki gibi hazır aluminyum profiller ve birçok preste kalıp kullanma olanağı yokmuş.

Zaman geçtikçe imalat çeşitlerimize birçok ürünler eklendi. Bunlar sırasıyla şu şekilde sıralanabilir; fanlar, hava ve yangın damperleri,boya kabinleri, filtre sistemleri, slot difüzörler, klima santralları, panjur-damper sistemleri, çeşitli difüzörler ve son olarak kanal flanş sistemleri. Başlangıca göre oldukça fazla çeşidimiz olmasına rağmen, bazı yeni ürünleri de üretim yelpazemize eklemeyi planlıyoruz. Fakat çok çeşitli imalat yapmanın da bazı zorluklarının olduğu bir gerçek. Yeni bir ürünü sunduğunuz zaman, onun gerekli tüm ebatlarından yapabilmeniz ve teknik detaylarını müşterilerinize tatmin edici bir şekilde sunmanız gerekir. Bu yüzden bu konuda emin adımlar atmak gerekir. Yukarıda saymış olduğum ürünlerin dışındaki ürünler; kontrol kapakları, hepa filtre kutusu, susturucu, çeşitli klape aksamları, akustik panjur, kum tutucu panjur olarak sıralanabilir.

TERMODİNAMİK: Tesiste kaç kişi çalışıyor, mühendis, teknisyen, kalifiye işçi olarak?

ERGÜN KARAKAŞ: Firmamızın genel merkezinde satış-muhasebe ve genel müdürlük bölümleri olmak üzere yaklaşık 30 kişi çalışmaktadır.

NECMİ BAYAR (Fabrika Müdürü): Fabrikamızda 100’den fazla işçi çalışmaktadır. Belirli dönemlerde iş durumuna göre bu sayı artmaktadır. Son yıllarda, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükseltmek için, özellikle Endüstri Meslek Liselerinden mezun, bilgili kişilerle kadromuzu takviye ediyoruz. Yönetim ve teknik personel olarak çalışan arkadaşlarımızın arasında makine mühendisleri ve iklimlendirme teknikerleri görev yapmaktadırlar. Bu arkadaşlarımız havalandırma sektöründeki müşterilerimize daha iyi teknik hizmet vermek ve ürünlerimizin geliştirilmesi için çaba sarfediyorlar.

TERMODİNAMİK: Bir idari iki üretim üç ayrı binadan işleri yürütmenin zorlukları varmı? Bu durumu aşmak için ne planlıyorsunuz?

ERGÜN KARAKAŞ: Şu anda, sizinde belirttiğiniz gibi üç ayrı binada yerleşmiş durumdayız, ayrıca Hadımköy’de bir fabrika alanımız daha var fakat orası şu anda sadece depo olarak kullanılmaktadır. Firmamızın kurucusu Ali İlerigelen Çapa’da başlayan imalatı Güngören’e taşıdı ve yerleşim alanımız giderek genişledi. Ancak bu durum üç ayrı yerleşim alanını ortaya çıkardı. Aktif alan olarak, iki fabrika ve Çapadaki genel merkezimiz sayılabilir.Üç parçalı yapının, zamanın giderek değerlendiği günümüzde işimizi zorlaştırdığını düşündük.

Yeni fabrikamızın üst katında modern bir ofis oluşturduk, birkaç ay içinde yeni ofisimizi faaliyete geçirerek daha organize olmayı düşünüyoruz.

TERMODİNAMİK: Ürünlerinizden bahsettik. Birazda üretim bölümleriniz ve özel üretim teknikleriniz hakkında bilgi almak isteriz.

NECMİ BAYAR: Şirketimizin kurucusu rahmetli Ali İlerigelen ve şimdi de çocukları her zaman daha fazla kişiye iş olanağı sağlanmasını prensip edinmişler. Elimizdeki olanaklarla ve çalışan arkadaşlarımızın tecrübesi ile sektöre en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Üretimimizi atölye bazında gerçekleştiriyoruz. Her ürün grubu için toplam 11 atölyemiz var. Genel anlamda bir menfezi veya anemostadı üretmek hiç kolay değil. Bu ürünlerimizin ısıtma ve havalandırma sistemlerinde son kademe olmaları, dolayısı ile dekoratif bir görünüme sahip olmaları ve teknik şartlara cevap vermeleri açısından imalatları büyük özen gerektiriyor. Bu birikim ve becerinin firmamızda olduğuna inanıyoruz. İkinci fabrikamızın devreye girmesi ile klima santralı imalatımızın gelişmesine olanak sağlandı. Ayrıca yüksek kapasitede ve kalitede kanal flanş sistemi imalatı ile de müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumdayız.

TERMODİNAMİK: Fita Teknik’te bir kalite kavramı var, güven kavramı var, kurumsal bir kimliği var, kalite imajınızın devamı için neler yapıyorsunuz?

ERGÜN KARAKAŞ: Bu kavramları konuşmadan önce şunları belirtmeliyim. Bir iş merkezinin şantiye halinde iken ideal olarak üretilip monte edilmiş olan ürünleri , aynı yeri bir iki yıl sonra gezdiğinizde simsiyah veya göbekleri çıkarılmış olarak görmeniz mümkün olabiliyor. Veya en küçük bir malzemenin satın almasında binlerce zorluk çekilen bir hastanede, kötü bakım yüzünden kullanılamayan binlerce dolar değerindeki bir hijyenik klima santrali görmeniz mümkündür. Buradan şu noktaya gelmek istiyorum; bir ürünü ne kadar kaliteli üretirseniz üretin, işletmesi kurallara göre yapılmadıktan sonra o üründen gerekli verimi almanız imkansızdır. İşte bizim ürünlerimiz de yıllarca güvenle kullanılabilecek ürünlerdir. Satın alındıktan 10-15 yıl sonra servise gelen birçok fanımız olmuştur ki bunların da kanatları, filtrelerinin gerekli periyotta değişmemesinden dolayı toz ile dolmuştur. Müşterilerimize göndermiş olduğumuz örnekler için özel bir özen göstermiyoruz, zira bunlar da normal üretim kapsamında sayılmaktadır ve standart imalatımızdan farklı değildir. Üretimlerimizde kullanmış olduğumuz profillerin belirli bir standart kalınlıkta ve kaplama kalitesinde olmasına dikkat edilmektedir. Ürünlerimizin kalitesi ülkemizde takdir edilmiştir, yurtdışındaki müşterilerimizin de beğenisini kazanmaktadır. İşçilik sürelerinin azaldığı günümüzde hammadde kalitesi ön plana çıkmaktadır. Bu da fiyat artışı yönünde bir etki yapmaktadır.

TERMODİNAMİK: Yatırımcıya, taahhütçüye ne tavsiye edersiniz? Nelere dikkat etmeleri gerekiyor.

NECMİ BAYAR: Ben bir şey daha eklemek istiyorum. Fita Teknik köklü bir firma. Demir-çelik’ten ürünlerle başlayarak 1952 yılından bu yana şimdiki duruma gelmiş. Bu bir tecrübe birikimidir. Bizim işçi arkadaşlarımız genelde uzun yıllar burada çalışarak tecrübe edinmiş kişiler olduğu için en ufak imalat hataları hemen gözlerine çarpıyor. Ürünlerimizin bir çoğu seri imalata elverişli olmadığı için el becerisi büyük önem taşıyor. Temelde, işverenlerimizin yıllardan bu yana bizlere aşıladığı bir prensibimiz var: ‘kaliteden taviz verilmemesi’. Bu çok önemli. Daha fazla para kazanacağım diye imalat yapmaya kalkarsanız, kalitesiz bir ürün elde edersiniz ve sektörde itibarınız düşer. Fita Teknik’te böyle bir anlayışla çalışılmamıştır ve prensip olarak kalite her zaman ön planda tutulmuştur.

ERGÜN KARAKAŞ: Biz genelde taahhütçüler ile temasta olduğumuz için, tavsiyemiz bu kesime olacaktır. Benim tavsiyem kalite ve sürekliliğin ön planda tutulmasıdır. Taahhüt işi uzun vadeli kullanıma hitap eden bir konu olduğu için, daima dayanıklılığı uzun vadeli olan işlerde belirli bir sağlamlık ve kaliteyi düşünmeliler. Kaliteyle ilgili anılarımız da var. Ali Bey’ in bazı ürünleri en ufak bir noktasını beğenmediği zaman hurdaya attığını çok gördüm. Bunlar bizi etkiledi ve Ali Bey, işçi yönetimi konusunda da çok farklıydı. İşçiye, gerektiği zaman çok toleranslıydı, çünkü kendisi de işçilikten gelen bir kişiydi. Ali Bey’in 1952 yılından beri gelen deneyimini kendi elemanlarına iyi aktarması, insancıllığı da belirli bir dengede öne çıkarması, firma yönetimimize de etkide bulundu. Tabii ki bunlar yetersiz kalmaktadır. Günümüzde yönetim sistemlerinin belirli bir standardizasyona kavuşması gerekliliğinin anlaşılması nedeniyle biz de ISO 9001 çalışmalarını başlatmaya karar verdik.Bu kısa vadeli hedefimizi gerçekleştirmemizin bize oldukça fayda sağlayacağını düşünüyorum.

TERMODİNAMİK: Ürünleriniz ihraç ediliyormu?

ERGÜN KARAKAŞ: İhracatımız, genelde Türk firmaları aracılığıyla oluyor. İhraç kayıtlı satıyoruz. Ürünlerimiz Rusya başta olmak üzere Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya, Libya ve Türki Cumhuriyetler’deki taahhütlerde, projelerde kullanılıyor.

Ama, direkt ihracatı şimdilik sadece Romanya’ya gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz bu tarz ihracatı arttırmaktır. İhraç kayıtlı satışlar Türk firmaları aracılığı ile yapılıyor ve bu firmalar ile irtibatımız zaten var. Fakat direkt ihracat ülke ekonomisine ayrıca bir değer katıyor. Hedefimiz Romanya örneğini en azından komşu ülkelerde de gerçekleştirmektir.

TERMODİNAMİK: Verdiğiniz bilgiler ve konukseverliğiniz için teşekkür ederiz.

Etiketler