‘Enerji Ekonomisi Kitabı’ Ankara’da Sektöre Tanıtıldı

05 Nisan 2006 Dergi: Nisan-2006
Isısan’ın 30. yılında  sektöre kazandırdığı 26.tesisat kitabı olan ‘Enerji Ekonomisi’ kitabı Ankara’da yapılan seminerle tanıtıldı.

Isısan Ankara’da düzenlenen seminer iki ayrı gruba yönelik yapıldı. İlk grup, kamu kurum ve kuruluşları ile inşaat firmalarında görev yapan mühendislerden, ikinci grup ise mekanik tesisat alanındaki projecilerden,  müteahhitlerden ve  Isısan bayilerinden oluştu. Geniş bir katılımın olduğu ve ilgiyle karşılanan seminerde Isısan yöneticisi Rüknettin Küçükçalı iki bölümden oluşan bir sunum yaptı. Sunumun ilk bölümünde; dünyada petrol fiyatları ile ülkemizdeki doğalgaz fiyatları, yakıt fiyatlarının değişimleri ve enerji maliyeti açısından karşılaştırmalarını katılımcılara aktaran Rüknettin Küçükçalı, döviz fiyatlarının değişimi ile bunun YTL’ye yansımasını, bu durumun  alım gücüne yansımasına, yakıt fiyatlarının cihaz türlerine göre karşılaştırılması ile yoğuşmalı kazanlardaki avantajlarını anlattı. Dünyada  enerjiyi koklayarak kullanma hedefi izlendiği belirtilerek yapılması gerekenlere değinen Küçükçalı, doğalgazdan sonra en uygun fiyata sahip yakıt olan LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz)ve CNG (Sıkıştırılmış Doğalgaz) ile doğalgazın her yerde kullanılmasının artık mümkün olduğunu  vurguladı. Toplantının ilk bölümünde ayrıca, LPG (Sıkıştırılmış Petrol gazı) ile LNG ve CNG nin özellikleri karşılaştırılması,  LNG’nin ülkemize gelişinden itibaren cihazlarda kullanımına kadar hangi aşamalardan geçtiği ve bu yakıtın uygulama kuralları hakkında da geniş bilgiler verildi.

Sunumun ikinci bölümünde ise enerji ekonomisi kitabının içeriğine yönelik bilgiler veren Küçükçalı, klima sistemlerinde, ısıtma sistemlerinde enerji ekonomisi ile yüksek yapılarda tesisat uygulamaları konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda, örnek bir projede uygulanacak ekonomik sistem seçimleri irdelenerek ısıtma, klima ve havalandırma başta olmak üzere gerekli sistemler incelendi.

Etiketler