‘Akıllı Binalar 2003’ Organizasyonu Yapıldı

05 Mayıs 2003 Dergi: Mayıs-2003
İstanbul Teknik Üniversitesi IEEE ve MHK öğrenci kulüplerinin birlikte düzenlediği ‘Akıllı Binalar 2003’ organizasyonu, 24-26 Nisan 2003 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde düzenlendi.

‘Akıllı Binalar 2003’ organizasyonun ana konusu olarak, akıllı bina sistemleri ve bunların uygulamaları işlendi. Organizasyon kapsamında; Akıllı Binalar Konulu Çözüm Gösterileri, ‘Paneller, Konferanslar, Prototip Akıllı Binanın Sunumu, Firma Standları & Tanıtımı, Teknik Geziler, Yarışmalar, Söyleşiler, Eğlenceler ve Sürpriz Etkinlikler başlıkları altında etkinlikler düzenlendi.

Üç gün süren organizasyona, iş dünyasından katılımcılar, elektrik- elektronik, bilgisayar, makine ve inşaat mühendisleri, projeciler ile müteahhitler, endüstriyel tesis sahipleri ve yöneticileri, elektrik proje ve taahhüt firmalarının temsilcileri ve mimarlar katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in açılış konuşmasıyla başlayan organizasyonun ilk gününde; ‘Akıllı Binalar’, ‘Akıllı Binalarda Yangın ve Güvenlik’, ‘Akıllı Binalarda Aydınlatma’, konularında üç panel ve ‘Enerji Yönetimi’ konulu bir seminer düzenlendi. Organizasyonun ikinci gününde; ‘HVAC Sistemleri’ konulu panel düzenlendi. Panelin yöneticisi İTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arısoy yaptığı açılış konuşmasında, Bireysel ve Merkezi Klima Sistemleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca, ‘Sabit Debili Karışım Klima Santrali’, ‘Perimetreden Statik Isıtmalı Vav Sistemi’, ‘Dört Borulu Fan Coil Sistemleri’ hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Panelde Prof. Dr. Arısoy’un ardından söz alan TTMD Başkanı Erdinç Boz, ekolojik dengenin bozulması ve çevre koruma bilincinin gelişmesi ile binalarda tasarrufa yönelik ‘iklimlendirme’-‘aydınlatma’ teknolojilerinin yoğun olarak kullanılmaya başlandığını, ve özellikle 1970’lerde yaşanan petrol krizi ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekliliğinin sonucunda söz konusu çalışmaların hız kazandığını hatırlattı. Boz, binalarda yapılan otomasyon uygulamalarının, kullanılan enerji maliyetini ciddi oranda düşürdüğünü, böylece doğal kaynakların da yararlı bir biçimde kullanıldığının altını çizdi.

Son konuşmacı olarak söz alan Çilingiroğlu Mühendislik’ten Kevork Çilingiroğlu, ‘Merkezi Otomasyon Sistemi’nin faydalarına değindi. Isıtma Ğ soğutma ve aydınlatmanın otomasyona bağlanmasının işletme giderlerinde %15 civarında bir tasarruf sağladığını belirten Çilingiroğlu, otomasyonun binalardaki merkezi denetimi, enerji tasarrufunu ve güvenlik kontrolünü sağladığını vurguladı. Panel, Çilingiroğlu’nun Duman Tahliye Sistemleri hakkında yaptığı açıklamalardan sonra ‘soru-cevap’ bölümüyle sona erdi.

İkinci gün ayrıca ‘Bina Yapım ve İşletme Yönetimi’ konulu bir panel, ‘Otomasyon Sistemlerinde İletişim’ konulu bir konferans düzenlendi.

Son gün ise ‘Smartkampüs’ konulu çözüm gösterileri ve teknik geziler yapılarak organizasyon tamamlandı.

Etiketler