Header Reklam

8. AQUA-THERM MOSCOW 2004 FUARI

05 Şubat 2004 Dergi: Şubat-2004
Bu yıl 8.’si Aqua-therm Moscow Fuarı’na Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Arjantin, Belarus, Belçika, İngiltere, Almanya, Danimarka, Yunanistan, İspanya, İtalya, Kanada, Çin, Hollanda, Polonya, Slovenya, Tayvan, Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsveç, Güney Kore, Macaristan ve Rusya Federasyonu’ndan olmak üzere üç yüze yakın firma katıldı. Almanya ve Avusturya firmalarının milli katılımla organize bir şekilde fuarda yer alması dikkat çekti. Fuar, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Rusya Isıtma ve Güç Mühendisleri Derneği tarafından da desteklendi.

Baxi, Bugatti, Danfoss, Grundfoss, Merloni, Pedrollo, Rothenberger, DAB ve Wilo gibi uluslararası firmalarla birlikte fuarda yerlerini alan Alba Makina Sanayi Tic. Ltd. Şti., Altan Muhendislik Dogalgaz ve Isı Tic. Ltd. Şti., Sera Pool markası ile Anadolu Porselen Sanayi ve Ticaret A.Ş., Asteknik Vana markası ile Elmak Mak. San. Tic. A.Ş., Burçelik Bursa Çelik Döküm San. A.Ş., Coşkunöz Radyatör ve Isı San. Tic. A.Ş., Dizayn Teknik Plastik Boru ve Elemanları A.Ş., Duyar Vana Makine San. ve Tic. A.Ş., Atlantis Pool markası ile Ema Makina Ltd. Şti., Enta Arıtma Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti., Erensan Isı Sanayi A.Ş., Esen Şirketler Topluluğu, Hacı Ayvaz Endüstri Mamülleri A.Ş., İlka Makine Isı San ve Tic Ltd Şti., Rima markası ile Önmetal Döküm Sanayi, Pilsa Plastik Sanayi A.Ş., Plastherm markası ile Platin Isı Mak. Müh. Ltd. Şti., Robu Plast, Tekimsan Ltd. Şti., Tüm Plastik Ltd. Şti., Radyal markası ile Yileks Elk. Mak. İnş. Malz. Tic. Ltd. Şti., Vesbo markası ile Novaplast Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Rusya Federasyonu’nda kurulu yerel firması ve Demrad markası ile DemirDöküm, Pilsa markası ile Pilsa Plastik Sanayi A.Ş. gibi Türk firmaları ziyaretçilerin ilgisinden memnun kaldılar.

TÜRK FİRMALARININ ADRESİ DÖRDÜNCÜ SALONDU...

Türkiye’den katılan yirmiüç firmanın büyük çoğunluğu dördüncü salonda yer aldı. İki kat ve altı salondan oluşan fuar sergileme alanı salonlar arası yönlendirmenin ve kafeterya yerleşimlerinin kötü düzenlenmiş olması nedeniyle dördüncü salonda yer alan Türk firmaları özellikle ilk gün çok rahatsız oldu. Ziyaretçi sayısı olarak büyük bir yoğunluğun yaşandığı ikinci gün Türk firma standlarını çok sayıda profesyonelin ziyaret etmesiyle rahatsızlığın yerini memnuniyet aldı. Fuarın ilk günü Türkiye Cumhuriyeti’nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Gürkan Süzer de fuara katılan Türk firmalarını ziyaret etti.

8.’si düzenlenen Aqua-therm Fuarı’nda brülörler, kazanlar, kat kaloriferleri, kombiler, şofbenler, termosifonlar, sobalar, şömineler, yerden ısıtma sistemleri, radyant ısıtma sistemleri, ısı pompaları, borular, elektrikli ısıtıcılar, buzdolapları, buz makineleri, fanlar, hava perdeleri, hava filtreleri, nemlendiriciler, nem alıcılar, menfezler, klima santralleri, vantilatörler, aspiratörler, doğalgaz tesisat elemanları, radyatörler, borular, vanalar, buhar kapanları, valfler, pompalar, hidroforlar, ölçüm cihazları ve göstergeler, su arıtma sistem ve cihazları, tesisat otomasyonu cihazları, plakalı ısı eşanjörleri, su sayaçları, bağlantı elemanları, genleşme depoları, bina otomasyon sistemleri, kompansatörler, sızdırmazlık elemanları, atık su sistemleri ve yalıtım ürünleri sergilendi. Fuarda ayrıca Doğa Sektörel Yayın Grubu’nun yurtdışı yayınlarından olan HVAC&R Turkey’03 dergisi de ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Fuarda görüşlerini aldığımız Türk firma yetkilileri özetle şunları söyledi;

Ema Makine Ltd. Şti.

Mak. Müh. Aykut Marangoz

Fuara özellikle Rusya pazarında markamızı tanıtmak için katıldık. Ziyaretçi olarak beklentilerimizi karşılamasına rağmen fuarın stant ücretlerini pahalı bulduğumuzu belirtmeliyim. Bir de Türkiye’de satışı yapan firma yetkililerini Moskova’da görememiş olmayı da yadırgadığımızı söyleyebilirim.

Anadolu Porselen A.Ş.

Korkut Kolerkılıç / Dış Tic. Md.

Firma olarak bu fuara ikinci kez katılıyoruz. Havuz yapımı ve havuz kimyasalları açısından baktığımızda Rusya büyük bir Pazar. Bu büyük pazarda iş yapmak isteyen Türk firmaları imaj ve kalitelerine çok dikkat etmeli diye düşünüyoruz. Ziyaretçi sayısı ve ilgi açısından fuardan memnunuz. Standımızda porselen karolar, tutamaklar ve havuz kimyasallarını sergiledik. Bunların içinde özellikle yeni ürünümüz olan Sera Pool havuz kimyasalları yoğun ilgi gördü.

Robu Plast

Latif Can / İhracat Müdürü

Robu Plast, Rusya pazarında uzun yıllar edindiği tecrübe sonrası tespit etmiş olduğu ürünleri üretici firmalardan cazip şartlarda temin ederek pazara sunuyor. Pazarlamada esas olan devamlılıktır. Devamlılık ise, rekabet edilebilir fiyatlar yanında güven ve iyi servise dayanır. Rekabet açısından gittikçe daha da zorlaşan Rusya pazarında müşteri sayısını her geçen yıl daha da artırıyoruz. Bir çok tesisat malzemeleri yanında standımızda sergilediğimiz en önemli ürün Polietilen borularında kullanılan Alın Kaynak makinesi oldu. Pazardaki rakiplerimiz Alman ve İtalyan firmalarıdır.

Fuara bayimizle beraber katıldık ve kaynak makinemize talebin geçen seneye oranla 3 kat artmış olduğunu tespit ettik. Aquatherm fuarı sektörün bölgedeki en büyük fuarıdır ve verimli geçtiği için önümüzdeki sene de mutlaka katılmayı düşünüyoruz.

Asteknik Vana

İbrahim Akdemir / Genel Müdür

Bu fuara ilk kez katılıyoruz. Standımızda kelebek vanalarımızı sergiledik. Bu gibi fuar katılımlarımızla öncelikle Rusya pazarına markamızı tanıtmak istiyoruz. Ziyaretçi sayısından ve Türk firma katılımının oldukça fazla olmasından memnunuz. Ancak, bu gibi bireysel katılımlar gibi Milli katılımların da gerekliliğine inanıyoruz. Örneğin bu fuara Türk milli katılımı olmasını ve daha organize bir katılımı arzu ederdik.Bir de Rusya ile ticaret yapmanın özel zorlukları var. Bu zorlukların aşılması için iki devletin üst düzey ilişkilerinde bu konuları görüşmesi gerekir diye düşünüyorum.

Hacı Ayvaz End. A.Ş.

Aret Ayvaz Dış Satış Bölge Müdürü

Kompansatörler, kondenstoplar, seviye gösterge cihazları, check valfler, kelebek vanalar gibi bütün ürünlerimizi sergiledik. Bu fuara ilk kez katılıyoruz. Ancak, Rusya’da birkaç senedir bir distribütörle çalışmaktayız. Türk firmalarının ana holden ayrı bir yerde bulunmaları itibariyle biraz rahatsız olmakla beraber, fuarı genel itibariyle faydalı bulduk.

Yıleks Elk. Mak. İnş. Mlz.

Sami Yılmaz /Genel Müdür

Yıleks 25 yıldır kablo üreten bir firma, 3 senedir de Radyal markamızla alüminyum panel üretiyoruz. Firmamız tüm üretiminde tabi burada konumuz itibariyle belirtmeliyim ki özellikle radyatör üretiminde öncelikle kaliteye önem vermekteyiz. Firmamaızın kalite anlayışı görece bir ifade değildir. ISO 9000, TÜV ve ISO 14000 belgelerine sahip bir firmayız. Uluslararası kalite belgelerimiz yurtdışı pazarlarda Türk malına güven oluşmasına da katkıda bulunuyor. Bu fuarda gördük ki, Rusya’dan ciddi talep var. Bunun yanısıra bir çok ülke ile de ihracat görüşmelerinde bulunuyor olmaktan memnunuz..

Tekimsan Havuz

Can Şeber - Alp Şeber

Firmamız yurt içinde tanınan bir firma. Biz ikinci kuşak yöneticiler olarak dış pazarları hedefliyoruz. Filtreler, aydınlatmalar gibi ürün portföyümüzün çoğunu fuara getirdik. Bu arada Rusya ile ticaretin zor olduğunu ve nakliyenin de aşırı pahalı olduğunu söylemeliyim.

İlka Makine

Zafer Ünal / İth. İhr. Sorumlusu

İLKA Makine Isı San. ve Tic. Ltd. Şti. ve Önmetal Döküm Sanayi fuara ortak bir standla katıldık. Yurtdışı fuarlara katılımın zorunlu hale geldiğinin farkındayız. Rusya 350 milyonluk büyük bir pazar. Fakat bu pazarın çoğunu Avrupalı firmalar eline geçirmiş. Aynı standı paylaşan iki firma olarak ürünlerimiz birbirini tamamlıyor. Bu fuar için konuşacak olursak; Türkiye kanadında organizasyonu zayıf buluyoruz. Türk firmalarına ayrılan hol kötü. Uygulanan fiyatlar ve nakliye fiyatları inanılmaz pahalı. Uygulanan fiyatların pahalılığı sonucu hem devlet bütçesinden daha fazla para çıkıyor hem de daha fazla yerde boy gösterilebilecekken firmalar bu konudaki bütçelerini kısmak zorunda kalıyorlar. 10 fuara katılabilecekken 4 fuarla yetiniyoruz.

Erensan Isı Cihazları A.Ş.

Murat Onur
/ Genel Müdür Yrd.

Talat Kösem / Reklam ve Halkla İl.

Rusya’da daha önceden bir fuara katıldık. Bu fuara ise ilk kez katılıyoruz. Rusya’ya ihracatta problemler yaşandığını biliyoruz. Erensan olarak % 30 olan ihracat oranımızı % 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun için Rusya’da bir bayilik ağı kurmayı planlıyor ve bu pazardan iyi bir ciro elde edeceğimizi düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi Erensan endüstriyel kazan üreticileri içinde CE belgesi alan ilk firmadır. Fuara kalorifer ve buhar kazanı ile brülörleri getirdik. Bulunduğumuz holün konumunun iyi olmamasına rağmen standımız oldukça ilgi gördü. Soğuk bir iklime sahip olan Rusya, yüzölçümünün de büyük olması nedeniyle oldukça cazip bir pazar. Rusya'da Efes Pilsen ve Vestel fabrikaları da olmak üzere bir çok tesiste çalışır durumda kazanımızın olması ve bu tesislerin de bizim için iyi birer referans olması, müşterilerin haklı olarak güvenini kazanmamıza neden oldu. Fuar süresince bir çok teklif isteği ve bayilik talebi geldi. Bu talepleri gerek Moskova ofisimizce gerekse merkez ofisimizce değerlendirerek en kısa sürede cevaplandıracağız.

Burçelik A.Ş.

Mehmet Kahya / Genel Müdür Yrd.

Bu fuarda, ısıtma soğutma sektörüne yönelik ürettiğimiz kelebek vanalar, küresel vanalar vb ürünlerimizi sergiledik. Burçelik yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyor. İhracatımız ağırlıklı olarak batı Avrupa ülkelerine. Rusya’da yerleşik çalışmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bugüne kadar Rusya’da iş yapan Türk taahhüt firmalarına ve birkaç sanayi tesisine ürünler satıyoruz.

Enta Mühendislik Arıtma

Aşkın Korkut / Pazarlama Müdürü


Firmamızın Moskova’da ofisi bulunmaktadır. Rusya’da arıtma ihalelerinin açılacağını bildiğimiz ve dolayısıyla yerel kuruluşlarla irtibat kurulması gerektiğine inandığımız için bu fuara katıldık. Ancak, organizasyon ve stand yerini kötü bulduğumuzu belirtmeliyim.

Plastherm

Mustafa Güvelioğlu
/ Paz. Müdürü

Bu fuara ilk kez katılıyoruz. Plastherm olarak 1992 den beri PPR plastik boru ve ek parçaları üretiyoruz ve şu anda ürünlerimizi 30 ülkeye ihraç ediyoruz. Rusya ile ticaretimiz bulunmakla birlikte Aqua-therm fuarında yeni müşterilere ulaşmayı hedefledik. Stant yerimiz kötü. Ancak, fuarın sektör fuarı olması nedeniyle bizim açımızdan verimli geçtiğini düşünüyoruz.

Duyar Vana Ticaret Ltd. Şti.

Hamit Bozkurt

Rusya Federasyonu’nda bu fuara ilk kez katılıyoruz. Kompansatörlere ilgi var. Pislik tutucuları çok ilgi gördü. Türkiye’ye karşı sempatiyle yaklaşıyorlar. İki ülke arasındaki gümrük mevzuatında düzenlemeler yapılmalı. Fuar ziyaretçilerinin bilinçli olarak fuara gelmesi çok güzeldi. Ancak, büyük çoğunluğun sadece Rusça bilmesi bizim için bir dezavantaj olarak kaldı. Rusların Türk malına karşı olan olumlu yaklaşımları (vana sektörü), bizleri çok etkiledi. Gelenlerin büyük çoğunluğu Rusya'da bir ofisimizin olup olmadığını sormaktadırlar. Türk firmaları Rusya pazarına girmekte geç kalmışlardır. Ancak, daha birçok firma için Rusya açık bir pazar konumundadır. Rusya'ya mal satmak isteyen firmalar nakliye ve gümrükleme işlemlerinin çok pahalı olması, çok fazla bürokrasi olması ve rüşvete dikkat etmelidirler.

Novaplast Plastik Ltd. Şti.

Dr. Samet Samedi / Genel Müdür

Bu fuar her sene gerek katılımcı firma ve gerekse ziyaretçi sayısı açısından sürekli artış kaydediyor. Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerinin yanı sıra, Baltık ve Avrupa ülkelerinden birçok ziyaretçi bu fuara ilgi duyuyor. Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerinin kullanmakta olduğu olan benzer sistemlerin demode ve düşük verimli çalışır olmasından dolayı bu fuar üretici ve tüketiciyi karşılaştıran hatırı sayılır bir fuar olarak nitelendirilebilir. Firmamız bu fuarda özetle ısıtma ve soğuk su sistemleri ile ilgili olarak PPR plastik boru ve ek parcalarını, yerden ısıtmada kullanılan PEX boru sistemlerini, altyapı ve gaz hatları için PE boruları ve RIBLOC spiral sarımlı boruların tanıtımını yaptı. Fuar genel olarak amacına ulaştı. Sürekli katılmakta olduğumuz "Aquatherm" sonucunda Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerine olan satışlarımızın geçen sene, bir öncekine oranla 40-45 % artış kaydettiğini söyleyebilirim.

Etiketler