75. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ Konusunda izmirliler Bilgilendirildi

05 Ekim 2006 Dergi: Ekim-2006
Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 75. İzmir Enternasyonel Fuarı kapsamında, 2- 5 Eylül tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi işbirliğinde "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu" düzenledi.

Fuar alanındaki İsmet İnönü Salonunda gerçekleştirilen sempozyum fuar ziyaretçileri tarafından ilgiyle izlendi. Sempozyum "yenilenebilir enerji kaynakları" konusunun halka tanıtılmasına önemli katkı sağlandı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumunun ilk günün konusu "jeotermal enerji" olarak belirlendi. "İzmir Körfezi jeotermal enerji potansiyeli" konusunda DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünden Erdeniz Özer ve Prof. Dr. Günay Çiftçi, İzmir Körfezi, Kuşadası ve Seferihisar açıklarında sismik yöntemle jeotermal enerji kaynakları araştırması çalışmaları hakkında bilgi verdiler. 2005 yılında Türkiye’nin ilk ve tek sismik laboratuarını oluşturarak çalışmalara başladıklarını belirten Erdeniz Özer, Piri Reis gemisinde oluşturdukları kompresör sitemiyle geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında İzmir Körfezi, Kuşadası açıkları ve Seferihisar’da deneme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Prof. Dr. Gazanfer Harzadın, jeotermal enerjinin tarımda geniş bir uygulama alanı olduğunu söyledi. Sera ısıtmasında yerli kaynağımız jeotermalin son derece ekonomik kullanılabildiğini, tavukçuluk, su ürünleri yetiştiriciliğinde, hijyenik meyve kurutulmasında jeotermal kaynaklardan yararlanmanın tarım sektöründe istihdama ve üretime büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Prof. Dr. Harzadın, uygulama örneklerini anlattı. İTÜ’den Dr. Ümran Serpen, jeotermal enerjinin Türkiye’de ve Dünya’da kullanımı konusunda bilgi verdi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsün’den Prof. Dr. Macit Toksoy, jeotermal enerjiden elektrik enerjisi üretimini ele aldığı sunumunda, jeotermal elektrik santrallarının, yakıt dışında, kullandığı teknik ve yöntemlerle termik ve nükleer santrallerden farkı olmadığını anlattı.

Sempozyumun ikinci gününde İYTE Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Barış Özerdem, Demirer Holding’ten Erol Demirer ve Gama Güç Sistemleri A.Ş.’den Murat Durak konuşma yaptılar.

Etiketler