5. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Sergisi 3-6 Ekim 2001 tarihlerinde İzmir’de Gerçekleşecek

05 Eylül 2001 Dergi: Eylül-2001
3-6 Ekim 2001’de İzmir’de Efes Convention Center’de yapılacak kongre hakkında Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zafer İlken şunları söyledi:

‘İlk kez 1993 yılında düzenlenen ve sektörde büyük yankı uyandıran Kongre, 1995-1997 ve 1999’da yükselen başarı grafiğiyle gerçekleştirildi. Bu yıl beşinci kez düzenlenen Kongre ve Sergi, artık sektörde geleneğini oluşturmuş bir organizasyon olarak gerçekleşecektir.

Ülkemizde tesisat mühendisliğinin profesyonel mühendislik çerçevesinde icra edilmesi amacıyla ‘meslek akreditasyonunun’ geçekleştirilmesi; yapılaşmanın her aşamasında olduğu gibi tesisat bölümünde de uluslararası standartlar ve yapı kotlarının oluşturulması; yapı işleri genel teknik şartnamesinin, birim fiyat tarifelerinin, devlet ihale kanununun gelişen teknolojiye uygun hale getirilmesi, yapı denetim süreci, uzmanlaşma’ konuları bu kongremizin ana tartışma konularını oluşturacaktır.

Görüldü ki; 17 Ağustos Marmara depreminde yaşadığımız büyük yıkımın başlıca nedeni, yapılaşma sürecinde mühendislik ve mimarlık biliminin gereklerinin gözardı edilmesidir. Bu depremle bir kez daha ortaya çıkmıştır ki; Ülkemizin ‘çağdaş, planlı, sağlıklı gelişmesi ve ilerlemesi; mühendislik ve mimarlık biliminin gereklerini yaşamla buluşturacak yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesine ve bunları ödünsüz şekilde denetlenerek uygulanmasına bağlıdır.

V. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresinde bizler bu gerçeğin altını bir kez daha güçlü bir şekilde çizmeyi ve mühendislerin sesini siyasi iktidara, ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlara bir kez daha duyurmayı hedefliyoruz.’

KONGRE PANEL KONULARI BELİRLENDİ:

V. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi kapsamında düzenlenecek ‘Yapı Denetimi Mevzuatı Ve Uygulamada Karşılaşılan Sorunlar’ panelini MMO Başkanı Mehmet Soğancı. yönetecek. Panele Bayındırlık ve İskan Bakanlığı adına Yüksek Fen Kurulu Üyesi Oktay Ergüner, TMMOB adınına TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, Belediyeleri temsilen İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Şube Müdürü Fügen Selvitopu ve Hukuk Danışmanı Av. Güney Dinç konuşmacı olarak katılacaklar.

‘Tesisat Mühendisliğinde Uzmanlık, Sertifikalandırma ve Meslekiçi Eğitim’başlığında düzenlenen ikinci panelin yöneticisi Prof. Dr. Ali Güngör. Panele konuşmacı olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı adına Yüksek Fen Kurulu Üyesi Mithat Emre, MMO Temsilen Emin Koramaz, Üniversite Temsilcisi Prof. Dr. Nilüfer Eğrican, Türk Tesisat Mühendisleri Derneğini temsilen Celal Okutan konuşmacı olarak katılacaklar.

Teskon 2001’de düzenlenen Kurs ve seminerler mesleki yenilenmenin anahtarları.

Ayrıca geçen yıl katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen kurslara bu yıl Kongre programında daha ağırlıklı yer verildi. Dr. H. Murat Günaydın tarafından ‘Proje Yönetimi’, Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç tarafından ‘Yangın Tesisatı’, Prof. Dr. Ali Çetin Gürses tarafından ‘Temel ve Uygulamalı Psikrometri’ ve Dr. Erol Ertaş-Naci Şahin-Cem Eriştirenoğlu-Ümit Güngör tarafından ‘Kanatlı Borulu Isı Değiştiricileri’ konularında düzenlenen kurslarda katılımcılara belge verilecek.

Kongre kapsamında ayrıca bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir alternatif enerji kaynağı olan ‘Jeotermal Enerji Doğrudan Isıtma Sistemleri; Temelleri ve Tasarımı’ konusunda yöneticiliğini Prof. Dr. Macit Toksoy yaptığı bir seminer gerçekleştirilecek.

Yine Kongre kapsamında ‘Türkiye İklim Verileri’ konusunda Prof. Dr. Macit Toksoy başkanlığında ilgili kurum temsilcileri ile bir atölye çalışması düzenlenecektir.

Bu çalışmada kullanılan ve sunulan değerler arasında farklılığın tartışılarak tasarım parametrelerinde yeni değerlerin oluşturulması, tasarım dış sıcaklıklarında seçim esnekliğinin sağlanması ve ilgili kodların (MM5, Bayındırlık Bakanlığı, TSE) değiştirilmesi için bir tartışma ortamı yaratılması hedeflenmekte.

Çalışmaya;

Prof. Dr. Macit Toksoy, Prof. Dr. Ahmet Arısoy, Prof. Dr. Orhan Şen, Doç.Dr. Levent Şaylan, Prof. Dr. Abdurrahman Satman, Prof. Dr. Alpin Kemal Dağsöz, Prof. Dr. Tuncay Yılmaz, Mithat Emre, Dilek Kumlutaş katılacaklar.

TESKON 2001 SOSYAL ETKİNLİKLERİ:

5. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Sergisi; bildiri oturumları, panelleri, kurs ve seminerleri, sabah toplantıları ile yoğun gündüz programının ardından akşamları düzenlenecek koktey ve sosyal etkinlikleri ile katılımcılarına renkli iletişim ortamları sunacak.

Teskon 2001’de düzenlenecek ikinci gün kokteylinin sponsorluğunu bu yıl da Teba Isıtma Soğutma Klima Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. üstlendi. Firmanın Yazıbaşı tesislerinde üretim bantları arasında verilecek kokteyl, artık tesisat kongresi ile gelenekselleşen bir etkinliğe dönüşmüş durumda. Teba bu organizasyonda 800’den fazla kongre delegesini ve konuğu aynı anda ağırlayarak bir rekora imza atıyor.

Kongre delegeleri 5 Ekim 2001 akşamı ise Elginkan Topluluğu’ndan E.C.A.’nın konuğu olacaklar. E.C.A. tarafından Manisa’daki fabrikasında verilecek kokteylle ulaşım da firma tarafından özel araçlarla sağlanacak.

Kongre kapanış yemeği bu yıl da tüm katılımcıların gönüllerince eğlenecekleri bir etkinlik olarak planlandı. Gecede aynı zamanda Kongreye katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara plaket ve teşekkür belgeleri verilecek ve bir sonraki kongreye kadar görüşmek üzere son saatler paylaşılacak.

Teskon 2001’de delegelere dağıtılacak cantalar bu yıl Ayvaz Endüstriyel Mamuller San. ve Tic. A.Ş. sponsorluğunda hazırlandı. Kongrede sunulan bildiriler İzocam Tic. ve San. A.Ş. Sponsorluğunda hazırlanan CD’ler ile kongre sabahı katılımcılara ulaştırılacak. Geçtiğimiz kongrede olduğu gibi bu yıl da bloknot ve kalemlerin sponsorluğunu Politeknik Endüstriyel ürünler Pazarlama Ltd. Şti. üstlendi.

‘TESİSAT, İNSAN ve YAŞAM’ KONULU KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLANDI:

Makina Mühendisleri Odası’nın teskon 2001 kapsamında düzenlediği ‘Tesisat, İnsan ve Yaşam’ konulu Karikatür yarışması büyük ilgi gördü. Karikatürcüler Derneği desteğinde düzenlenen yarışmaya 123 çizer 215 yapıtla katıldı.

Makina Mühendisliği’nin ana dallarından biri olan ve yaşamın her alanında farkına varmadan yararlandığımız konfor koşullarının yaratıcısı olmasına karşın pek tanınmayan Tesisat Mühendisliği’ni tanıtmak ve mesleki önemine mizah yoluyla dikkat çekmek amacıyla düzenlenen yarışmanın gördüğü ilgi sevindirici oldu.

Karikatürist Tan ORAL başkanlığındaki Seçici Kurulda Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necati ABACI, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi Cem KOÇ, Karikatürist Dr. Cumhur ERTEKİN, Ressam Karikatürist Mehmet ASLAN, Mimar Karikatürist Tufan ARKAYIN, ve MMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Oğuz İNCEOĞLU görev aldılar. Seçici Kurul, yaptığı değerlendirme sonucunda ödüllerin aşağıdaki şekilde dağılımına karar verdi:

Birincilik Ödülü

Ali Herkül Çelikkol (İstanbul)

İkincilik Ödülü

Seyran Caferli (Azarbeycan)

Üçüncülük Ödülü

Hasan Erol (İzmir)

Mansiyonlar

Hikmet Cerrah (Eskişehir)

Kamil Yavuz (İstanbul)

Mehmet Selçuk (Denizli)

Özel Ödüller:

Jüri Özel Ödülü (Plaket)

Ramazan Bayrakoğlu (İzmir)

Hüseyin Tanyeri (Ankara)

Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü:

Sadık Pala (İzmir)

Teskon 2001 Kongre Yürütme Kurulu Özel Ödülü:

Cemallettin Güzeloğlu

Etiketler