Header Reklam

4. Pompa Kongresi ve Sergisi Yapıldı

05 Aralık 2001 Dergi: Aralık-2001
Pompa Sanayicileri Derneği (POMSAD) tarafından düzenlenen ‘4. Pompa Kongresi ve Sergisi’ EUROMUMP, DOSİDER, TÜYAK, TÜDOKSAD,ODTÜ, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü Mühendislik fakültelerinin desteği ile 8-10 Kasım tarihleri arasında İstanbul Askeri Müze kültür Sitesinde gerçekleştirildi. Yerli ve yabancı pek çok pompa üreticisi şirket yetkilisinin ve uzman konukların katıldığı kongrenin açılışında Avrupa Pompa Sanayicileri Derneği İcra Komitesi Başkanı Michel Laroche’da bulundu. Amacı, pompa tasarımı, pompalı sistemlerin tasarımı, uygulaması ve işletmesi ile uğraşan kuruluşları, firmaları ve akademik çevreyi bir araya getirerek uluslararası pazarlarda görülen pompa ve pompalama alanındaki gelişmelerini ve sorunları tartışıldığı bir ortam yaratmak olan kongrede pazarın gelişimi irdelenerek, yeni teknolojiler ve uygulamalar anlatıldı.

Kongre oturumlarında Alarko-Carrier firmasından Serkan Öğüt; ‘Pompalarda tahrik üniteleri’ ve ‘Pompalarda enerji tasarrufu’, Handan Gül Çalıklı ‘Dalgıç pompa millerinin model analizi’, Bora Nalbantoğlu ‘ Pompalarda ömür buyu maliyet ve verimlilik’, Sinem Akagündüz ‘Pompa çarkı için malzeme seçimi..’, Mas Pompa’dan Dr. Baha Atabek ‘Çift eğimli çark tasarımını döküm tekniğine uygun yapmak için bir yöntem’ ve ‘Dengeleme diski yararlı mı zararlı mı?’, H.Yücel Dağada ‘Yangın pompalarına ait karakteristik özellikler’, KSB’den Juergen Schill ‘Kazan besi suyu pompalarının gelişimindeki trendler’ başlıklı bildirilerini sundular.

Kongrenin ilk gününde; ‘Pompalarda tahrik kontrolü’, ‘Pompaların tasarımı ve seçimi’, ‘Pompalarda titreşim sorunları’ başlıklı üç oturum yapıldı ve DSİ tarafından hazırlanan ‘Büyük Melen Projesi’ başlıklı bir bildiri sunuldu.İkinci gün; ‘Pompa performansı’, ‘Sızdırmazlık sorunları’, ‘Özel amaçlı pompalar’ konulu oturumlar düzenlendi. Son gün ise; ‘Ölçme ve analiz’, ‘İşletme ve verimlilik’ ve ‘Malzeme imalat’, Vansan’dan Ender Duymuş ve A.Özden Ertöz ‘Değişken devirli pompa seçimi’, Süpermatik ITT Lowara’dan Uğur Melih Güven ‘Paslanmaz çelik pompa üretiminde lazer kaynak yöntemi ve avantajları’ konularında bildiriler sunuldu. ‘Pompa Sektöründe Karşılıklı Sorunlar’ başlıklı panele, İTÜ’den Prof. Dr. H.Fehmi Yazıcı, Elmak A.Ş.’den Zeki Aksu, MAS Pompa’dan Dr. Baha Atabek, Türbosan’dan Sedat Silahtaroğlu, DSİ’den Ahmet Çalışan katıldılar ve görüşlerini izleyenlerle paylaştılar. Kongre boyunca süren sergiye katılan; ABS pompa, Akdöküm, Alarko Carrier, Altek, Anadolu Flygt, Arkon, ATS, Ayvaz, BKM, Demirkol, Dikkaya, Doğuş Vana, Elsan, Eptim, GMS, Grundfos, Gücüm Pompa, Günmak, John Crane, Kontek, Layne Bowler, Leroy Somer, Mas Pompa, Öz-Kan Makina, SMS Makine, Standart Pompa, Tersan, Ümran, Vansan, Vimpi ve Wilo Pompa Sistemleri firmaları ürünlerini ziyaretçilere sunma fırsatı buldular.

Etiketler