Header Reklam

35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul Gerçekleşti

05 Mayıs 2012 Dergi: Mayıs-2012

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen ve 35 yıldır Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 2 - 6 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. 81.000 m2'lik 12 salon ve açık alanda binlerce ürün çeşidi, yeni teknoloji ve hizmetin yer aldığı fuar, 1150 katılımcı firmayı 109.420 ziyaretçiyle buluşturdu. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı olma özelliğini taşıyor. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'un sadece bir fuar olmadığını, aynı zamanda bir iş platformu olduğunu vurgulayan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay şunları söyledi: "Sektörde ülkemiz ve bölge ülkelerinin en büyük fuarı olan Yapı Fuarları - Turkeybuild İstanbul'u, 35. yılında, bir kez daha sektörün büyümesine katkı sağlayacak başarılı bir organizasyonla geride bıraktık. 109.420 ziyaretçinin ağırlandığı, beş gün süresince binlerce iş bağlantısının gerçekleştiği fuar bu yanıyla verimli bir iş platformu olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Fuarın İş Geliştirme Platformu kapsamında; Federal Almanya'yı konuk ettiğimiz Konuk Ülke Projesi, fuar öncesinde uluslararası arenada gerçekleştirdiğimiz Türk İnşaat Forumları, fuar sırasında organize ettiğimiz 3. Avrasya Yapı Forumu ve 2014 Kış Olimpiyatları Soçi İnşaat Yatırımları Forumu gibi etkinlikler de fuarın başarısında önemli bir rol üstlendi. Türkiye ve bölge ülkeleri yapı sektörlerinin büyüme potansiyeline önemli katkılarda bulunan Yapı Fuarları - Turkeybuild'i ülke ekonomimiz ve sektörün gelişme trendine paralel olarak gelecek yıllarda da aynı profesyonel yaklaşım ve heyecanla düzenlemeye devam edeceğiz." Fuar açılışına katılan Federal Almanya Ulaştırma, İmar ve Kentsel Gelişim Bakanlığı Genel Sekreteri Rainer Bomba ise şunları söyledi: "Türkiye her sektörde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Coğrafi konumu ile kıtalararası bir köprü görevi gören Türkiye, Almanya açısından son derece önemli bir ekonomik partner. Birçok konuda ev ödevini başarıyla tamamlayan ve 'Avrupa Evi'nin geliştirilmesinde bizzat çalışan bir ortak olarak Türkiye'nin bundan sonra da yanında olmayı arzu ediyoruz. Eminim bundan sonra birbirimizi daha sık göreceğiz."

 

Fuarın İş Geliştirme Platformu binlerce yeni iş bağlantısı için en verimli platformu hazırladı

 

Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında, fuar öncesinde ve sırasında düzenlenen "Konuk Ülke Almanya Projesi", "Türk İnşaat Forumları", "3. Avrasya Yapı Forumu", "2014 Kış Olimpiyatları Soçi İnşaat Yatırımları Forumu" etkinlikleriyle; 50 ülkeden alım heyetlerinin katıldığı T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde OAİB organizatörlüğünde düzenlenen ikili iş görüşmeleriyle, bu yıl da sektöre ve Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağladı. Platformun çalışmaları fuar sırasında binlerce yeni iş bağlantısının kurulmasını olanaklı hale getirirken, katılımcı ülkelerin yapı sektörleri açısından eşsiz fırsatların doğmasını sağladı.

 

Türk yapı sektörünün en iyi ürünleri seçildi

 

Yapı sektörünün en büyük ödülü olan Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü 2012"; Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul'da sahiplerini buldu. YEM Ödülleri Projesi kapsamında 20. kez verilen Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü 2012'ye "VitrA Watersmart Susuz Pisuvar" ürünü ile Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş. değer bulunurken; KASSO Mühendislik'e ait "KASSO Türk-Ev" ürünü Gümüş Çekül Ödülü'nü kazandı. Yapı fuarlarının bir geleneği haline gelen ve "Altın Mıknatıs" başlığı altında düzenlenen "Amacına En Uygun Tasarlanmış Stand Ödülleri" de fuar kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Birincilik ödülü, tasarımını İbrahim Avcı ve uygulamasını Tuhan Mimarlık'tan Fırat Tuhan'ın yaptığı Türk YTONG standına verilirken, ikincilik ödülü tasarımını Fatma Köse ve Studio Molini firmasından Maurizio Molini'nin yaptığı Kale Seramik standının oldu. Üçüncülük ödülünü, Mero Dizayn'dan Meriç Yıldırım tarafından tasarlanan Trakya Cam; mansiyon ödülünü ise tasarımını Teminal Dizayn'dan Alp Gümüş'ün yaptığı Viko standı aldı. YEM Özel Ödülü ise, Atelye Alaturka Firması'ndan Feyyaz Yaman'ın imza attığı Eryap standının oldu.

 

Yerli ve yabancı alım heyetlerinden fuara büyük ilgi

 

Fuarın İş Geliştirme Platformu kapsamında gerçekleştirilen diğer etkinlikler ise yerli ve yabancı alım heyetleri programları oldu. T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Orta Anadolu İhracatçılar Birliği organizatörlüğünde gerçekleştirilecek yabancı alım heyetleri programıyla 50 ülkeden gelen yabancı alım heyetleri Türk yapı malzemesi üreticilerini bir araya getirdi. Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fransa, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moğolistan, Moldova, Nijerya, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Singapur, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen ve Yunanistan'dan katılan alım heyetleri, Türk yapı sektörünün uluslararası alandaki faaliyetlerine katkı sağladı. Ayrıca ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla fuar kapsamında düzenlenen "Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı"yla da; ülke genelinden meslek odaları, sanayi ve ticaret odaları, iş adamları birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler Yapı-Endüstri Merkezi organizasyonu ile fuar davetlisi olarak katılım sağladılar. Fuar ile ilgili daha detaylı bilgi için www.yapifuari.com.tr

 

Yapı Fuarları - Turkeybuild 2012 Fuar Takvimi

 

25. Yapı Fuarı - Turkeybuild Ankara 20 - 23 Eylül 2012

18. Yapı Fuarı - Turkeybuild İzmir 11 - 14 Ekim 2012

 

 


Etiketler