33. Uluslararası Yapı Fuarı Büyük İlgi Gördü

05 Haziran 2010 Dergi: Haziran-2010

 

33. Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul, 5- 9 Mayıs 2010 tarihleri arasında, Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. 60.000 m2 alanda, üretim alanlarına göre gruplanmış 10 ayrı salon ve açık alanda, yaklaşık 850 katılımcı firma ile gerçekleşti.  Fuar bu yıl pek çok yeniliğe ve sektöre ticari fayda sağlayan etkinliklere sahne oldu. Yerli ve yabancı yapı profesyonelleri tarafından büyük ilgi gören fuar, 103.848 kişiyi ağırladı.

Yapı Fuarı İstanbul İş Geliştirme Platformu çerçevesinde; Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) işbirliği ile fuara 26 ülkeden alım heyetleri ziyaret organizasyonu düzenlendi. ABİGEM Doğu Marmara işbirliği ile "STOP4Business Yapı Sektörü Teknolojik ve Ticari İşbirliği İkili İş Görüşmeleri"nde, Türk yapı sektöründeki firmalar ile 14 ülkeden gelen 84 firma arasında toplam 440 adet görüşme gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 59 adet sanayi, ticaret ve meslek odaları başkan ve yetkilileri, iş adamları birlikleri başkanlarından oluşan alım heyetlerinin fuarı ziyaretleri sağlandı.

Türk Yapı sektörünün en büyük ödülü, Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" Yapı Fuarı İstanbul'un açılış töreninde sahiplerini buldu. Fuarın bir başka ödül töreni ise, Yapı Fuarlarının gelenekselleşen "Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri" oldu.

Yapı Fuarı İstanbul İş Geliştirme Platformu

Fuar olgusunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışı tanıtım ve alım heyeti programları ile Yapı Fuarı İstanbul, Türk yapı sektörüne her yıl yeni fırsatlar, yeni işbirlikleri ve ticari anlaşmaların yolunu açtı. Yapı Fuarı İstanbul 2010 İş Geliştirme Platformu çerçevesinde, STOP4Business Projesinden başka büyük ilgi gören etkinlikler şöyle:

Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İşbirliği Alım Heyetleri Programı

Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Alım Heyeti Programı ile, 26 yabancı ülkenin inşaat yatırımlarından sorumlu alım heyetinin fuara katılımı sağlandı. Alım heyetleri ile yapılan görüşmeler, Türk Yapı Sektörü?nün uluslararası faaliyetleri açısından son derece verimli geçti.

Türkiye Genelinde "Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı"

Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbirleri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup, takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla Yapı Fuarı İstanbul 2010'da geçen yıllarda olduğu gibi "Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı" gerçekleştirildi. Türkiye genelinden Mimarlar Odası, Sanayi ve Ticaret Odası, Mühendisler Odası, İs Adamları Birlikleri başkan ve alım heyetlerinden oluşan meslek komiteleri Yapı-Endüstri Merkezi'nin organizasyonu ile Yapı Fuarı İstanbul?un davetlisi olarak katılım sağladı.

Avrasya Yapı Forumu

Yapı Fuarı İstanbul 2009'da ilki düzenlenen ve büyük ilgi gören, DEİK/ Türk - Avrasya İş Konseyleri işbirliği ile gerçekleştirilen "2. Avrasya Yapı Forumu" uluslararası alanda "Yapı ve Müteahhitlik Alanında İşbirliği Olanakları ve Projeler" başlığı altına gerçekleştirildi. Rusya, Azerbaycan, Moldova'dan foruma katılan devlet yetkilileri ülkelerindeki yatırımlar ve bunlara dair işbirlikleri ile ilgili Türk yapı sektörü profesyonellerine bilgi verdiler. 

Yapı Fuarı İstanbul 2010 Ödülleri

Türk Yapı sektörünün en büyük ödülü, Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü" sonuçları açıklandı, ödüller Yapı Fuarı İstanbul'un açılış töreninde sahiplerine takdim edildi. Seçici kurul, bu yıl 36 ürünü üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması gibi kıstaslara göre değerlendirildiler.

1991 yılından bu yana verilen Altın Çekül "Yapı Ürün Ödülü 2010" "Matrix Takım Klozet" ürünü ile Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş.- VitrA'ya değer bulunurken, Valfsel Armatür Sanayi A.Ş.'ye ait "E.C.A. PRIMEMIX" ürünü Altın Çekül Teşvik Ödülü'ne değer bulundu.

Yapı Fuarlarının Geleneksel "Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri" sahiplerini buldu.

Yapı Fuarları'nda geleneksel olarak, fuara katılan firmalar arasında düzenlenen "Amacına Uygun Düzenlenmiş Stand Ödülleri" Yapı Fuarı İstanbul kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Yapılan değerlendirmeler sonucu Aspen Yapı ve Zemin Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülü; BASF Yapı Kimyasalları Sanayi A.Ş.'ye, Üçüncülük ödülü ise Kale Sinterflex Çanakkale Kalebodur Seramik A.Ş.'ye verildi.

 

 


Etiketler