Header Reklam

3 Trilyon Dolara Yeşil Dönüşüm

29 Mayıs 2014
Ankara Ticaret Odası (ATO) Enerji ve Çevre Özel İhtisas Komisyonu, Yeşil ve Güvenli Binalar Konferansı düzenledi. Enerjide dışa bağımlılığa dikkat çekilen konferansta, yeşil dönüşümün 3 trilyon dolarlık bir iş fırsatı olduğu belirtildi.
Sürdürülebilir Ticarette Çevre ve Enerji Yönetimi Tematik Konferanslar dizisinin ilki olan Yeşil ve Güvenli Binalar Konferansı’nın açılışında konuşan ATO Genel Sekreteri Mustafa Babayiğit, dünyada toplam enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda gerçekleştiğini söyledi. En ucuz enerjinin geri kazanılan enerji olduğunu vurgulayan Babayiğit, “Yeşil ve güvenli binalar tasarruf sağlıyor. Bizim gibi gnerji açısından dışa bağımlı ülkeler için tasarruf sihirli bir sözcük” dedi. Babayiğit, “Ekonomik büyümenin, aynı zamanda ‘yeşil’ olması gerekiyor. Yeşil büyüme, bu dünyanın atalarımızın mirası değil, gelecek nesillerin emaneti olduğu unutulmadan gerçekleştirilecek büyümedir” diye konuştu.

Binaların payı artıyor

ATO Enerji ve Çevre Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Fuat Ataseven ise enerji tüketiminde binaların payının arttığına dikkati çekerek şunları söyledi:
“Türkiye’de binaların genel enerji tüketimindeki payın 2012’de yaklaşık yüzde 26. Yönetmelik ve standartlar AB’ye uyumlu hale gelirse yeni binaların enerji tüketimi  yüzde 50 oranında azaltılabilir ve yılda 300 milyon dolar tasarruf sağlanabilir. 10-12 yıllık sürede, kentsel dönüşüm kapsamında 8-9 milyon konutun yenilenmesi söz konusu. Yenileri ile birlikte 15-16 milyon konutun inşası gerekiyor. Yeşil dönüşüm, yaklaşık 3 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe ulaşabilecek büyük bir iş fırsatı olarak değerlendirilebilir.”

Yeşil çağ kaçınılmaz

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Ankara Temsilcisi Bülent Erbora, dünyada yaşanan çevre sorunlarına değindikten sonra, binaların doğal varlıkların tahribinden yüzde 20-70 oranında sorumlu olduğunu söyledi. Dünyada “yeşil çağ” döneminin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Erbora, “Yapı sektörünün içinde olanlar yeşil çağın öncüleri olmalıdır” dedi.

Etiketler